KAS wykryła „lewe” faktury na ponad 21 mln zł

0
797
zdjęcie poglądowe fot. Dolnośląska KAS

Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła, że spółka z branży spedycyjnej i transportowej uczestniczyła w fikcyjnym obrocie faktur. Transakcje handlowe nie miały miejsca, a dostawca nie prowadził działalności gospodarczej. Na spółkę nałożono sankcje na prawie 4 mln zł. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła postępowanie w sprawie podania nieprawdy w deklaracjach podatkowych podatku od towarów i usług (VAT).

 

 

Fikcyjny łańcuch nabyć i dostaw

Spółka przedstawiała nieprawdę w deklaracjach podatkowych i wykorzystała fikcyjne faktury VAT o wartości ponad 21 mln zł.

Faktury dokumentowały nieprawdziwe transakcje zakupu części zamiennych, usług spedycyjnych i transportowych. Dostawca towarów i usług (wystawca faktur) nie prowadził działalności gospodarczej.

Spółka (nabywca) zawyżała podatek naliczony z tytułu fikcyjnych zakupów, przez co uchyliła się od zapłaty zobowiązania z tytułu podatku VAT na ponad 4 mln. zł.

Analiza JPK_VAT

Analiza Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) pozwoliła wskazać transakcje, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Analiza dała ekspertom dowody, że spółka uczestniczy w oszustwie podatkowym i fikcyjnym obrocie faktur.

JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który obejmuje zestaw informacji o zakupach i sprzedaży przedsiębiorcy za dany okres, jak i deklarację podatkową podatku VAT.

Sankcje i blokada rachunków bankowych

  • Na firmę nałożono dodatkowe zobowiązanie (sankcje) na prawie 4 mln zł.
  • KAS zablokowała rachunki bankowe, zabezpieczyła na poczet zaległości podatkowych ok. 4,8 mln zł.

-/dolnośląska KAS/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here