Już co czwarty uczeń korzysta z korepetycji. Ile to kosztuje?

9
1115
KPRM

Wprawdzie w Polsce edukacja jest darmowa, jednak coraz więcej rodziców korzysta z pomocy korepetytorów, by ich pociechy przyswoiły materiał. Koszty to nawet tysiąc złotych miesięcznie.

 

 

 

Edukacja odgrywa kluczową rolę w rozwoju każdego dziecka. Dobra jakość edukacji zapewnia solidne podstawy do osiągnięcia sukcesu w życiu. W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców i uczniów zwraca uwagę na potrzebę korepetycji, które stanowią nie tylko dodatkową formę wsparcia edukacyjnego, ale także pozwalają na przyswojenie materiału, którego młody człowiek nie zdążył zrozumieć na lekcjach.

Związane z korepetycjami koszty mogą być wyzwaniem dla wielu rodzin, bo przecież jakby nie patrzeć są to zajęcia dodatkowe, a oprócz nich każdy uczeń ma także wiele innych potrzeb.

Wydatki na szkołę

Na początku roku szkolnego 2022/2023 na zaspokojenie potrzeb dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych i średnich, czyli na zakup podręczników, przyborów, strojów, obowiązkowe opłaty, np. ubezpieczenie, czesne, internat, stancja itp. przeciętna rodzina deklarowała wydatki średnio 1536 zł, co stanowiło wzrost o nieco ponad trzysta złotych względem roku poprzedniego. Tak wynika z przeprowadzonych na początku ubiegłego roku szkolnego badań zrealizowanych przez CEBOS.

Co czwarty uczeń bierze korepetycje

„Obecnie, tak jak w poprzednich latach, najpopularniejsze rodzaje płatnych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym to nauka języków obcych oraz zajęcia sportowe, które w roku szkolnym 2022/2023 finansuje lub zamierza sfinansować odpowiednio: 39% i 36% rodziców. Na trzeciej pozycji pod względem częstości wskazań ponownie uplasowały się korepetycje i kursy przygotowawcze, które w tym roku zdecydowało się opłacać dzieciom 26% rodzin, w których są uczniowie.” – wskazuje CEBOS.

Niektóre dziedziny nauki, takie jak matematyka czy fizyka, mogą być wyjątkowo wymagające dla uczniów. Korepetytorzy, którzy są ekspertami w danej dziedzinie, mogą zapewnić spersonalizowaną pomoc i wyjaśnienia, które uczynią naukę bardziej przystępną.

Zawód korepetytor

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem oku szkolnego wielu rodziców już łapie za telefon i trzyma się za portfel, by zarezerwować dla swojej pociechy dogodny termin dodatkowych zajęć edukacyjnych. Koszty korepetycji są uzależnione od wielkości miejscowości, poziomu zaawansowania zajęć i doświadczenia, umiejętności przekazywania wiedzy przez korepetytora. Najtańsze lekcje to koszt 30-40 złotych. Natomiast najlepsi korepetytorzy za 45 minut zajęć biorą nawet 200 złotych.

Inwestycja w naukę

Wielu rodziców na koszty związane z korepetycjami patrzy jak na inwestycję w przyszłość. Zrozumienie materiału w sposób bardziej dogłębny dzięki korepetycjom może przekładać się na wyższe oceny. A dobre wykształcenie może otworzyć drzwi do lepszych możliwości zawodowych i finansowych.

Czy uczęszczasz na korepetycje? Z jakiego przedmiotu?

9 KOMENTARZE

  • Nauczyciele są z łapanki, skończą jakieś kursy przygotowawcze i już idą uczyć, nie mając doświadczenia ani studiów w tym kierunku, a potem robią błędy ortograficzne i gramatyczne. Masakra.

 1. Przypadek z ,,Żeroma,,
  Rodzice poszli do dyrekcji z pretensjami że nauczyciel źle uczy ich dzieci jednego z przedmiotów.
  Pani dyrektor powiedziała rodzicom że chętnie kogoś lepszego i bardziej kompetentnego zatrudni , tylko niech kogoś takiego znajdą za pensje nauczyciela , kogoś kto za takie pieniądze będzie chciał męczyć się z młodzieżą.

 2. Program nauczania to jedno , a matura to drugie .
  Jak ktoś chce iść na dobre studia to bez korepetycji nie ma takiej możliwości.
  Boleslawieckie liceum 1 , czy Żerom mają wyniki tylko dzięki temu że my rodzice płacimy kupę pieniędzy na korepetycje.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here