Jubileusz 50- lecia parania się piórem i ksiąg pisania

0
973
Elżbieta Śnieżkowska- Bielak
Elżbieta Śnieżkowska- Bielak

Dziś jubileusz pracy twórczej obchodziła Elżbieta Śnieżkowska- Bielak. Benefis odbył się w Klubie Seniora w Gryfowie Śląskim.

 

 

Czwartek, 11 maja 2023 roku na długo pozostanie w pamięci wszystkich gości, którzy przybyli do Klubu Seniora w Gryfowie Śląskim, na Jubileusz 50- lecia parania się piórem i ksiąg pisania Elżbiety Śnieżkowskiej- Bielak. Były gratulacje i życzenia. Był tort i szampan. I byli wierni czytelnicy.

Elżbieta Śnieżkowska- Bielak, poetka, pisarka, członkini Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu jest rodowitą jeleniogórzanką, która od ponad 30 lat mieszka w Gryfowie Śląskim. Pisze dla dorosłych i dla dzieci.

Wszystko zaczęło się od …

Pani Elżbieta w rozmowie z nami przyznaje, iż od małego dziecka kochała książki. Mówi, że rodzice bardzo dużo jej czytali a ona sama zaczęła czytać już w wieku 4 lat i zawsze dużo czytała, a że jako jedynaczka wychowywała się między dorosłymi to książki były jej najlepszymi przyjaciółkami. Z czasem przyszło także pisanie. Na początku były to wiersze, później bajki dla dzieci a następnie literatura poważna. Spod jej pióra wyszło dziesięć zbiorów poezji, siedem powieści, dwa zbiory opowiadań, wiersze, bajki ….

– Właściwie, to ja od dziecka chciałam pisać. Całe życie miałam dwa marzenia; być nauczycielką, co udało mi się zrealizować, bo przez lata byłam polonistką oraz być pisarką. – mówi nam Pani Śnieżkowska- Bielak, która wydała 84 książki, w tym 58 dla dzieci i młodzieży.

 

 

Jak wspomina szacowna Jubilatka jej pisanie zaczęło się od poezji. – Od dziecka pisałem poezję. Pierwszy wierszyk napisałam jak miałam 9 lat. I poezja jest we mnie cały czas. – wspomina.

Pierwszy wiersz spod pióra gryfowianki opublikowany został dokładnie pięćdziesiąt lat temu, w roku 1973 i ukazał się on w Almanachu jeleniogórskim. Dziś pisarka nie kryje, iż było to dla niej wielkie przeżycie. Elżbieta Śnieżkowska- Bielak przyznaje także, że niemal w każdym kolejnym wydaniu Almanachu pojawiała się jej twórczość.

– Gdy na świat przyszły moje dzieci, to były lata 80- te, wówczas księgarnie były puste i to, co miałam w domu, a dużo książek miałam, to dzieciom przeczytałam, więc postanowiłam dla nich pisać. – wspomina Jubilatka, która mówi, że napisanymi utworami dzieliła się ze światem i tak ukazywały się kolejne książki.

Oprócz poezji i twórczości dla dzieci gryfowianka nie unikała także tematów dla dorosłych, tematów trudnych, społecznych, religijnych i patriotycznych.

– Dla dorosłych wydałam siedem powieści i to są powieści o takich sprawach społecznych, o sprawach, które społeczeństwo nurtują. Napisałam powieść o stanie wojennym – „Smak błękitnego nieba”, napisałam powieść „Taniec z psychopatą” o moim spojrzeniu na pedofilię, napisałam też taką powieść „Przebudzeni”, która jest o relacjach dorosłych i dzieci, czy powieść „Weronika”, która opowiada o losach starego człowieka, będącego już na marginesie życia. – wspomina.

Elżbieta Śnieżkowska- Bielak nie kryje, iż miłość do pisania zawdzięcza ojcu, który sam bardzo dużo czytał i podsuwał jej książki i który wspierał ją na każdym kroku. To on pojechał z nią na pierwszą prezentację jej poezji i jak mówi, zawsze mogła na niego liczyć.

– Mój ojciec był moim wielkim przyjacielem, zawsze mnie wspierał i zawsze wszystko chciał przeczytać. – przyznaje Pani Elżbieta.

Elżbieta Śnieżkowska- Bielak

 

Minęło 50. lat z piórem w ręce

Przez pięć dekad twórczej pracy utalentowana pisarka przenosiła czytelników w różnorodne światy, ożywiając bohaterów, którzy stawali się częścią ich życia. Jej książki nie tylko dostarczają nam rozrywki, ale także poruszają głębokie tematy, zmuszając do refleksji nad ludźmi i światem, w jakim żyjemy.

Zdecydowanie więcej o życiu i twórczości Elżbiety Śnieżkowskiej- Bielak mogliśmy dowiedzieć się podczas jej benefisu. Do Klubu Seniora w Gryfowie Śląskim przyszli najbliżsi Jubilatki i najwierniejsi czytelnicy. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. Profesor Henryk Gradkowski wybitny badacz literatury polskiej i długoletni rektor Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Jerzy Andrzejczak Sekretarz Gminy Gryfów Śląski wraz z małżonką Krystyną, Radną Gminy Lubomierz, Anna Michalkiewicz Dyrektor M- GOK w Gryfowie Śląskim oraz Marzena Wojciechowska Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim a także Urszula Maga Radna Gminy Gryfów Śląski i szefowa Biura Senatora Rafała Ślusarza. Wszystkich na wstępie powitała pełniąca rolę gospodarza Klubu Seniora Edyta Piwońska.

– Elżbieta Śnieżkowska- Bielak w swojej twórczości propaguje takie wartości jak wiara, patriotyzm, miłość, zaufanie i humanitaryzm. Jej drugą misją jest propagowanie wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży oraz krzewienie patriotyzmu wśród najmłodszych. Za swoją działalność literacką i pedagogiczną otrzymała między innymi Medal Brązowy ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – mówiła przedstawiając Jubilatkę Edyta Piwońska.

Edyta Piwońska – Klub Seniora Gryfów Śląski
Elżbieta Kotlarska – członki Zarządu Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich

Wydarzenie prowadziła Pani Elżbieta Kotlarska – członki Zarządu Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich, która w rozmowie z nami podkreślała, iż mimo zmieniającego się świata, to książka nadal ma swój wyjątkowy klimat i poszerza krąg doznań intelektualnych ze sferą refleksji i reminiscencji. Podkreślała także, iż podziwia Jubilatkę, za wielkość i różnorodność jej twórczości.

Benefis muzycznie wzbogaciła Pani Marta Wilas, która wykonała cztery piosenki do słów Elżbiety Śnieżkowskiej- Bielak i muzyki Bogumiły Pietrusewicz.

 

 

Autobiografia

Z okazji pięćdziesięciolecia pracy twórczej Elżbieta Śnieżkowska- Bielak wydała autobiografię, która jest takim podsumowaniem pracy twórczej, ale opowiada także o losach jej rodziny.

– Ja osobiście bardzo lubię czytać książki biograficzne i myślę, że wiele osób lubi czytać o czyimś życiu … – mówi z uśmiechem Jubilatka.

Jubileusz 50-lecia pracy twórczej to wyjątkowy moment i okazja do wyrażenia wdzięczności za wkład w literaturę i wpływ na czytelników na przestrzeni tylu lat. Tych wyrazów wdzięczności nie zabrakło i podczas dzisiejszego benefisu. Gratulacje i podziękowania płynęły z każdej strony.

Burmistrz Olgierd Poniźnik nie krył radości, iż Pani Elżbieta osiedliła się właśnie w Gryfowie Śląskim.

– Ja poznałem Panią Elę podczas kultury języka polskiego w Biedrzychowicach i w zasadzie na każdej promocji Pani Eli jestem i za tą bogatą twórczość chciałby bardzo serdecznie podziękować. Chciałbym podziękować, bo jest pisarką, poetką i jest nauczycielką i to, że mieszka tutaj w Gryfowie, to jest dla nas duma i chluba – podkreślał Olgierd Poniźnik. – Z tych wielu książek, które mógłbym wymieniać jak litanie, to najbardziej zachwycony jestem książką, którą trzymam w ręce. To jest autobiografia Pani Elżbiety i muszę powiedzieć, że ja ją już przeczytałem. I ta książka, to jest istotna spowiedź autorki o sobie, spowiedź taka bardzo otwarta, odważna. A całość jest zatytułowana: „Listy do moich dzieci”. – zachęcał do lektury autobiografii Jubilatki Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Chciałbym w imieniu władz miasta, Przewodniczącego Rady Miejskiej, swoim własnym i Pana Sekretarza podziękować za Pani sukces. – życzył Burmistrz Poniźnik, który odczytał także list gratulacyjny od Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Krzysztofa Maja Członka Zarządu Województwa.

Tym, którzy nie znają twórczości Pani Elżbiety polecamy gorąco jej stronę internetową sniezkowska.pl oraz odwiedziny w dobrej księgarni – dziś również w tej internetowej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here