Jest wstępna zgoda na przejęcie linii kolejowej do Lwówka Śląskiego!

10
1908

Jak poinformował nas Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego PKP PLK SA dało zielone światło na przejęcie przez samorząd województwa linii 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski.

 

– Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez Samorząd Dolnego Śląska. To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich – informuje Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który tłumaczy, iż nieczynną linią nr 283 zarządza obecnie PKP PLK, a nieruchomości w jej obrębie są własnością PKP S.A. Marszałek zaznacza także, iż UMWD jest zainteresowany przejęciem tej linii ale nie bezwarunkowo:

– Jako samorząd województwa złożyliśmy niezbędne do przejęcia linii dokumenty w obu państwowych instytucjach kolejowych. Aby linia została przekazana samorządowi Dolnego Śląska, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii samorządowi musi wydać Minister Infrastruktury. Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji – tłumaczy Cezary Przybylski, którzy składa także podziękowania tym radnym sejmiku województwa dolnośląskiego, którzy zaangażowali się w tą inicjatywę:

– Za zaangażowanie w nasz samorządowy projekt przejmowania linii kolejowych od państwa serdecznie dziękuję Patrykowi Wildowi, radnemu województwa dolnośląskiego oraz Tymoteuszowi Myrdzie, członkowi zarządu województwa odpowiedzialnemu za infrastrukturę kolejową – dziękuje Marszałek Przybylski, który dodaje, iż rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest priorytetem UMWD.

Linia z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego jest niezwykle malownicza i to po niej w przyszłości pojadą pociągi Kolei Dolnośląskich. Więcej o Kolei Doliny Bobru

10 KOMENTARZE

  1. JG-LS autem 40-45 minut normalnie. Jeśli pociąg będzie poniżej 1 godz. to będzie to super alternatywa dla aut/autobusów. W JG mimo wszystko jeszcze duży szpital, uczelnie, sklepy, no i turystyka

  2. Radny Kredkowski jest nieskuteczny. Chodzi i opowiada dyrdymaly, jaki to niby jest wybitny. Wszyscy we Lwówku już się z niego śmieją. Szkoda faceta. Mógłby chociaż cis dla miasta zrobić.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here