Jest nowy Starosta Powiatu Lwóweckiego

43
11803
Rada Powiatu Lwóweckiego 05

Dziś, to jest 6 maja 2024 roku oficjalnie rozpoczęła się VII kadencja Rady Powiatu Lwóweckiego. Tę otworzył radny senior Pan Olgierd Poniźnik. Podczas sesji inaugurującej radni złożyli przysięgę oraz wybrali Przewodniczącego jak również członków Zarządu, w tym nowego Starostę.

 

 

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” – to tekst roty ślubowania, złożonego przez siedemnastu nowo wybranych radnych na pierwszej sesji Rady Powiatu Lwóweckiego, która odbyła się 6 maja 2024 roku w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim.

Decyzją mieszkańców powiatu lwóweckiego do nowej Rady Powiatu wybrani zostali: Rafał Ślusarz, Olgierd Poniźnik, Małgorzata Szczepańska, Anna Michalkiewicz, Roman Kulczycki, Ewelina Kredkowska, Zbigniew Grześków, Jacek Żojdzik, Krystyna Piotrowicz, Marcin Karasiński, Piotr Konsur, Piotr Czembrowski, Zenon Zatchiej, Bogdan Ciereszko, Michał Pater, Dariusz Szorc i Iwona Kobierecka.

Pierwsze posiedzenie otworzył i poprowadził radny senior Pan Olgierd Poniźnik, który po wyborze na Przewodniczącego Rady Powiatu kontynuował prowadzenie obrad. W wyborach na wiceprzewodniczących wystarczającego poparcia nie zdobyła Pani Ewelina Kredkowska, natomiast większością głosów radnych wiceprzewodniczącymi zostali: Iwona Kobierecka i Piotr Konsur.

    • Olgierd Poniźnik – Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego
    • Iwona Kobierecka Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego
    • Piotr Konsur Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego

Decyzją większości radnych funkcję Starosty Powiatu Lwóweckiego pełnić będzie Pani Małgorzata Szczepańska, która na Wicestarostę zgłosiła Pana Zbigniewa Grześków. W skład Zarządu Powiatu Lwóweckiego weszli także radni: Michał Pater, Dariusz Szorc, i Zenon Zatchiej.

    • Małgorzata Szczepańska Starosta Powiatu Lwóweckiego (11 głosów ZA, przeciw 4, wstrzymujących się 2)
    • Zbigniew Grześków Wicestarosta Powiatu Lwóweckiego
    • Michał Pater członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego
    • Dariusz Szorc członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego
    • Zenon Zatchiej członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego
Małgorzata Szczepańska Starosta Powiatu Lwóweckiego
Małgorzata Szczepańska Starosta Powiatu Lwóweckiego

Kilkanaście lat jestem obecna w samorządzie powiatowym i z tej perspektywy patrząc, mogę powiedzieć, że kontekst społeczno- polityczny, czy geopolityczny, w którym stratuje VII kadencja Rady Powiatu jest wyjątkowy. Z jednej strony świętujemy 20 lecie wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i cieszymy się z pierwszej transzy KPO, którą Polska dostała z dużym opóźnieniem. Z drugiej zaś słyszymy, że siły zbrojne Łotwy kopią rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją. To nie są dobre czasy na eksperymenty, raczej na sprawdzony w praktyce zestaw narzędzi. Z drugiej strony prowadzenie Powiatu Lwóweckiego nie wymaga rewolucji, ponieważ Rada VI kadencji pozostawiła go w całkiem stabilnej sytuacji. Przeprowadziliśmy szereg inwestycji, zarówno w oświacie, służbie zdrowia, jak i na drogach. Pozwalam sobie na formę: my przeprowadziliśmy, bo jako radna Vi kadencji brałam w tym udział. Reasumując, przewiduję raczej ewolucję niż rewolucję, choć muszę przyznać, że mam zamiar nadać kolejnej kadencji nieco indywidualnego rysu. I jeszcze jedna ważna rzecz- mnie interesuje zrównoważony rozwój Powiatu. – powiedziała nam Pani Starosta Małgorzata Szczepańska.

Jakie będą pierwsze decyzje?

– 29 kwietnia Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął Harmonogram naborów dla Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Harmonogram obejmuje nabory na kolejne 12 miesięcy. Chciałabym się temu przyjrzeć.Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – pierwsza transza, czyli 6,3 mld Euro przeznaczone będą na ekologię, rozwój systemu zdrowia, cyfrową transformację. To wszystko obszary będące w kompetencji Powiatu. Trzeba wszystko dokładnie przejrzeć. Ważny jest każdy najmniejszy choćby grant. – wskazała Pani Starosta, która podziękowała mieszkańcom za okazane jej zaufanie oraz radnym za wybór na Starostę.

– Mieszkańcom ponownie dziękuję za zaufanie. To niesamowite uczucie i jednocześnie spore zobowiązanie, z którego zdaję sobie sprawę. W potrzeby mieszkańców będziemy się intensywnie wsłuchiwać. Radnym, którzy mi zaufali dziękuję. Tym, zaś, którzy zdecydowali inaczej, chciałabym podziękować również, bo nie ma nic bardziej stawiającego do pionu mobilizującego niż opozycja. Znawcy tematu twierdzą, że im ostrzejsza, tym lepsza. Ja jestem z natury przekorna i nie boję się wyzwań. Jednocześnie jestem otwarta na krytykę. Nie boję się ludzi i po prostu ich lubię. Drzwi gabinetu Starosty są otwarte dla wszystkich. – podkreśliła Pani Małgorzata Szczepańska Starosta Powiatu Lwóweckiego.

Z optymizmem w przyszłość spogląda najmłodszy spośród radnych Pan Michał Pater.

– Wybór zarówno prezydium, jak i członków zarządu, uważam za korzystny dla mieszkańców powiatu lwóweckiego. W większości są to osoby z doświadczeniem samorządowym, co jest bardzo istotne. Co więcej, pochodzimy z różnych środowisk zawodowych i mamy różnorodne doświadczenia. Uważam, że ta różnorodność będzie zaletą w naszej przyszłej pracy. Po pierwszych rozmowach z członkami zarządu oraz prezydium rady powiatu, uważam, że mieszkańcy okręgu nr 4, czyli Gmin Lubomierz i Wleń, mogą być spokojni o swoje reprezentowanie na szczeblu powiatowym. Bez względu na to, z której gminy pochodzimy, jestem przekonany, że będziemy w stanie współpracować dla dobra całego okręgu, który wspólnie reprezentujemy.skomentował Pan Michał Pater.

43 KOMENTARZE

  1. Było kiepsko – będzie tragicznie. Dobrze tak wybieracie tak będziecie mieli i nie zazdroście rozwijającym się powiatom. Wasze dzieci i wnuki będą wiać z tego powiatu.

  2. Czyli nadal BETON. Ludzie kiedy Wy się obudzicie?! Że aby coś zmienić na plus trzeba skończyć wybierać wciąż te same nazwiska?! Kiedy wybierzecie nowych i młodych?!

  3. To kara za wybory. Dalej powiat będzie administrowany. Zapomnijcie o rozwoju. Szkoda bo położenie naprawdę predysponuje ten powiat do rozwoju, ale od lat starostowie i zarząd robią za hamulcowych.

  4. Gratulacje dla Pani.
    Została Pani obdarzona zaufaniem wyborców, którzy proszą Panią o spełnienie założeń zaplanowanych na tę nową kadencję!!

  5. Mam prośbę do redakcji, czy możecie Państwo opublikować informację, kiedy będzie remontowana droga nr 297 Lwówek – Jelenia Góra, bo w urzędach od centrali w stolicy poprzez wojewodzkie i powiatowe wydziały zarządów dróg NIC NIE WIEDZĄ. Dziękuję

  6. Zobaczycie pieniądze z KPO, jak świnia niebo !
    Te pieniądze są dla Niemców !
    Jedyne co Unia nam da, to migrantów.
    Ciekawe, gdzie ich ulokują ?

    • Najwięcej informacji na ten temat z pewnością ma pan Rafał Ślusarz. On jest z PiS, a to oni handlowali wizami w tysiącach, więc potrzebną wiedzę na temat imigrantów posiada jak nic.

  7. Turystyka powiatowa od lat leżała i kwiczała, znajomi tu mieli zjechać ale nie ma map rowerowych po powiecie, nie ma nowych tras rowerowych z punktami postojowymi jakieś altanki i ławki.
    Czy nowy starosta to zmieni?
    Wydział Rozwoju, Integracji Europejskiej i Promocji zatrudnia aż 5 osób. Czy trzeba tam kolejnych pięciu?
    Co zrobił ten wydział przez 5 lat dla turystów?

    to ich priorytet na BIP Zadania z zakresu promocji i rozwoju Powiatu:
    pt 3.C. propagowanie walorów turystycznych i gospodarczych Powiatu

  8. A dlaczego b.Burmistrz Gryfowa “przeniósł” się do Lwówka, mimo, że jeszcze jedną kadencję mógł mieć bankowo? Chyba bardziej polubił piękny lwówecki rynek.

  9. Mam nadzieję, że Pani Szczepańska jako Starosta da przyklad mieszkańcom powiatu i Gryfowa i wreszcie zadba o posesję po dziadkach na Garbarskiej aby sąsiedzi i mieszkańcy bloków nie musieli oglądać zarośnietego i zaniedbanego ogrodu i rozwalającej się drewnianej szopki.

  10. To może nowa pani starosta pomoże nowemu Panu burmistrzowi Wlenia w ustawieniu bezpiecznego przystanku autobusowego w Pilchowicach. Po tylu latach odcięcia komunikacyjnego należy się.

  11. Najlepszym pomysłem byłoby rozdzielenie gmin powiatu lwóweckiego do powiatów: złotoryjskiego (Lwówek Śląski), lubańskiego (Gryfów Śląski, Mirsk) i karkonoskiego (Lubomierz, Wleń). I można wtedy pogonić ten beton partyjny przyspawany do stołków od wielu lat.

    • A Ciebie beton umieszczenie w Tworkach. Ktoś tych radnych wybrał. Zdobyli zaufanie społeczne. Może gminy podziel i połącz a następnie województwo.

  12. Tak,bardzo mądrze,jeżdzić z Lwówka do Złotoryji załatwiać formalności urzędowe należące do starostwa a w sprawach sądowych do Bolesławca lub Lubania,wszystko odbyłoby się kosztem wspólnoty powiatowej.Trzeba mądrze oddawać pod czas wyborów głosy,czeka nas to już 9 czerwca i to jest najlepsza metoda a nie rozwalanie struktury administracyjnej z powodu kilku partyjniaków.Nie wiem jaki trzeba mieć poziom żeby coś takiego pisać i właśnie dzięki takim ludziom a jest ich większość mamy to co mamy.

  13. Otwarcie sezonu turystycznego powiat lwówecki otwiera rajdem rowerowym w… Czechach a potem jadą do Kamiennej Góry w powiecie kamiennogórskim.

  14. Do roboty się brać !
    – turystyka leży, ( patrz na Świeradów)
    – komunikacja leży ( miasto powiatowe!)
    – gospodarka leży
    – drogi koszmarne np. 364 !!!!
    – brud, piach od zimy leży!
    Jednym słowem tragedia!!!!
    Wracając do dróg to przewodniczący rady jak i Pani Starosta podążając codziennie do pracy z Gryfowa do Lwówka nie widzą że na chodnikach ich miasta leży piach z poprzedniej zimy?
    Droga 364 jest w fatalnym stanie!
    Słupki od Gryfowa do Lwówka wszystkie połamane, powykrzywiane ?
    Najlepiej niech ten powiat już przyłącza do Goerlitz albo czeskiego Liberca.
    Nie można już patrzeć na ten syf, brud, brak dbania o czystość, schludność i porządek!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here