Jest harmonogram wdrażania Polskiego Ładu. Zobacz czy na tym skorzystasz

10
1077

Zmiany w: podatkach, emeryturach, służbie zdrowia, wydatkach na zdrowie, formalnościach przy budowie małych domów. To niektóre ze zmian, które w najbliższym czasie mają wejść w życie. Będą także kolejne dodatki dla rodzin z małymi dziećmi i większe dopłaty do paliwa dla rolników.

 

Dziś premier przedstawił szczegóły Nowego Ładu i harmonogram wdrażania jego pierwszych założeń. W 100 dni 10 projektów ma wejść w życie.

Kwota wolna od podatku podwyższona do 30 tys. zł

Kwota wolna od podatku zostanie podwyższona do 30 tys. zł. W praktyce oznacza to faktyczny brak podatku od płacy minimalnej. Ponadto małżeństwa rozliczające się wspólnie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł.

Emerytury bez podatku

Polski Ład także zakłady profity dla najstarszej części społeczeństwa, a jednym z nich jest emerytura bez podatku. Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2500 brutto nie będą płacili podatku PIT. To rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Bez kolejek do specjalistów – zniesienie limitów

Jednym z głównych problemów polskiej służby zdrowia są kolejki do specjalistów. Dlatego w ramach Polskiego Ładu opieka ambulatoryjna ma zostać rozszerzona – a limity przyjęć do specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny, mają zostać zniesione. Tyczy się to wszystkich pacjentów – również tych najmłodszych, poniżej 18. roku życia. Efektem tego rozwiązania ma być skrócenie uciążliwych kolejek oraz łatwiejszy dostęp do lekarza. To rozwiązanie ma wejść w życie już w II połowie 2021 r.

7 proc. PKB na zdrowie

Obok likwidacji limitów do specjalistów, to bardzo ważny krok w procesie naprawy polskiej służby zdrowia. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Skorzystają z nich wszyscy pacjenci.

Mieszkanie bez wkładu własnego

To rozwiązanie obejmie trzy grupy osób:

  • te, które chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego,
  • te, które szukają mieszkania na rynku wtórnym, społecznym,
  • te, które chcą wybudować własny dom.

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 40 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat. Rozwiązanie będzie skierowane do młodych – od 24 do 40 lat. Co ważne, po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i kolejnego do 20 tys. zł. (proporcjonalnie do udzielonej wcześniej gwarancji). Rozwiązanie ma wejść w życie w IV kwartale 2021 r.

Dom do 70 m2 bez formalności

Po zmianach, budowa domów do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika oraz książki budowy. To ma skrócić proces budowlany nawet o kilka tygodni. Rozwiązanie ma wejść w życie w IV kwartale 2021 r.

Kapitał opiekuńczy – 12 tys. zł dla rodziców

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to 12 tys. zł, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Dostępne będą dwa warianty wypłacania pieniędzy:

• po 1000 zł miesięcznie przez rok
• po 500 zł miesięcznie przez dwa lata

Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład – dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów

Z powodu zmian w podatku dochodowym mniej pieniędzy trafi do budżetu samorządów. Więcej natomiast zostanie w kieszeniach Polaków. Ten ubytek ma zostać zniwelowany dzięki nowej subwencji. Gminy i powiaty będą mogły wykorzystać te pieniądze na cele inwestycyjne. Rozwiązanie ma wejść w życie od III kwartału 2021 r.

Większe dopłaty za paliwo rolnicze i wzmocnienie bezpośredniej sprzedaży

W ramach Polskiego Ładu polscy rolnicy zyskają wyższą stawkę dopłat za paliwo rolnicze. Kwota ta wzrośnie ze 100 zł za 1 ha – do 110 zł. Oprócz tego zacznie obowiązywać także nowy system rozliczeń. Zmianie ulegnie także rolniczy handel detaliczny. Obecnie jest on możliwy jedynie na terenie województwa – tu, gdzie odbywa się produkcja lub ewentualnie na terenie sąsiedniego województwa. Po zmianach, rząd umożliwi rolnikom bardziej swobodną formę RHD – za pomocą sprzedaży wysyłkowej na terenie całej Polski i tworząc program wsparcia KOWR. Rozwiązanie ma wejść w życie od IV kwartału 2021 r.

Program budowy małych Centrów Nauki Kopernik w całym kraju

Zabawa to również świetny sposób na efektywną naukę dla dzieci. Dowodem na to jest popularność, jaką cieszy się Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warto, aby tego typu inicjatywy powstawały również w mniejszych miejscowościach. Tym bardziej, że w 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji, Polski Ład zakłada budowę kilkudziesięciu małych Centrów Nauki Kopernik w powiatach lub związkach powiatów. Rozwiązanie wejdzie w życie od IV kwartału 2021 r.

10 KOMENTARZE

  1. Kiedyś uważałem sie za patriotę, ale teraz mam ochotę wyjechać z tego polskiego syfu. Stonoga jaki by wulgarny nie był, to jednak nic się nie pomylił…

  2. Za granica dobrze bo rodzinom pomagaja, na dzici daja, jest super bo socjal dobry, majac rodzine zyjesz spokojnie i na wszystko cie stac… a kur… jak w polsce chca rodzinom dolozyc to zle, drama bo rozdawnictwo dla nierobow-ot myslenie zaszczutego polaczka idioty z wypranym i niezdolnym do samodzielnego myslenia łbem. Podsycane przez teczowo normalnych ktorym żal ściska bo przez swoja “normalnosc” mniej skorzystaja.

  3. zgadzam się z p.Piotrem kk .Niestety biznesmeni swoim zyskiem muszą się podzielić z pracownikiem bo pracownik dobrze wynagradzany będzie lojalny wobec pracodawcy a tak ludzie sobie liczą co im się lepiej opłaca czy tzw socjal czy praca!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here