Jest dofinansowanie na modernizację lokomotywy

1
716
fot.: Stacja Kultury

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników starych parowozów, turystów i mieszkańców Świeradowa- Zdroju. Miasto otrzymało dofinansowanie modernizację lokomotywy.

 

Od jesieni 2019 roku na stacji w Świeradowie- Zdroju stoi lokomotywa parowa. Stoi i czeka na modernizację. Lokalne władze od czasu jej przyjazdu do miasta zabiegały o środki z ministerstwa kultury na prace konserwatorskie i restauratorskie, jednak tych jak dotąd dla nich nie było.

Wyprodukowana w 1918 roku przez po przejściu „na emeryturę” trafiła do skansenu kolejowego w Pyskowicach. Tam została wypatrzona przez naszych lokalnych miłośników kolei, którym zamarzyło się sprowadzenie parowozu do uzdrowiska.

Historię sprowadzenia parowozu do Świeradowa- Zdroju szeroko opisywaliśmy tuż po jego dotarciu na stację, gdzie od tamtej pory można ją oglądać.

Nadszarpnięta zębem czasu lokomotywa cieszy oko turystów, jednak każdy dostrzega konieczność pilnego wykonania prac restauratorskich. Władze miasta o dofinansowanie na te prace ponownie składały wnioski. Upór się opłacił.

Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o wynikach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków”. Wśród 483 zadań, na które znalazło się dofinansowanie jest Gmina Miejska Świeradów- Zdrój, która otrzymała 35.000 złotych na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytkowej lokomotywy parowej Tp4-217.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here