Jakie buty zimowe wybrać, aby spełniały podstawowe kwestia jak ciepło i bezpieczeństwo?

1
855
zdjęcie poglądowe MM

Modne i wygodne ‒ to najważniejsze cechy obuwia. Kiedy za oknem króluje zimowa aura, do tego duetu dołączają kolejne: bezpieczeństwo i ciepłochronność. Jak wybrać odpowiednie buty na zimę?

 

Najważniejsze cechy obuwia na zimę

Biały puch za oknem i temperatura poniżej zera to nie jedyny obraz zimy, który znamy w Polsce. Równie popularnym krajobrazem w grudniu czy styczniu jest lekki przymrozek nad ranem i deszcz w ciągu dnia. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do trudnych warunków na przełomie roku, koniecznie wybierz odpowiednie buty zimowe dla pań lub panów.

Aby stopom było ciepło, ważna jest gruba podeszwa, która chroni przed zimnym podłożem nawet w trakcie dłuższego spaceru czy oczekiwania na przystanku tramwajowym. Dla komfortu termicznego istotna jest jeszcze cholewka sięgająca przynajmniej za kostkę i ocieplenie wewnętrzne. Wśród przydatnych cech warto wymienić również elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo. Z kolei poślizgnięcia na oblodzonej lub ośnieżonej powierzchni unikniesz, decydując się na buty z „traperową” podeszwą.

Jak wybrać buty trekkingowe na zimę?

Wśród najważniejszych cech profesjonalnych butów trekkingowych na najchłodniejszą porę roku należy wymienić: cholewkę sięgającą co najmniej za kostkę, doskonałe dopasowanie obuwia do stopy (m.in. za pomocą sznurowadeł) oraz membranę chroniącą przed zimnem i wilgocią (np. gdy chodzisz po śniegu). Przedostanie się śniegu do wewnątrz buta ogranicza też proste rozwiązanie konstrukcyjne ‒ im mniej przeszyć cholewki, tym lepiej.

Buty trekkingowe przeznaczone są do uprawiania sportów górskich, dlatego jeśli chcesz nosić je, zdobywając zimą kolejne szczyty, koniecznie sprawdź, czy do wybranej pary można łatwo i bezpiecznie przymocować raki. Buty outdoorowe, które są przygotowane do długich wędrówek w trudnych warunkach zimowych, to typowe obuwie wysokogórskie. Jest dość sztywne, ciężkie i twarde, dlatego raczej nie sprawdzi się wyłącznie w warunkach miejskich, gdy zamiast wspinania się na szczyty przede wszystkim chodzisz po nizinach.

Kiedy wybierasz się z dziećmi na sanki, załóż sportowe buty zimowe, a te o cechach wysokogórskich trekkingów przeznacz na najbliższą wyprawę, np. na Giewont czy Rysy. W ofercie wielu marek znajdują się zarówno zimowe buty trekkingowe damskie, jak i męskie.

Które buty zimowe będą odpowiednie na co dzień?

Butów zimowych ze sportowym sznytem, które sprawdzą się w drodze do pracy, a nawet w biurze, a jednocześnie będą idealne na spacer po ośnieżonym lesie, najlepiej poszukać w katalogach uznanych producentów obuwia outdoorowego na zimę. Najciekawsze propozycje butów na zimę ma m.in. niemiecka marka outdoorowa Jack Wolfskin.

Twoją uwagę mogą zwrócić wygodne trapery, które pewnie trzymają się śliskiej powierzchni, a jednocześnie mają na tyle grubą podeszwę, że w trakcie spaceru nie poczujesz pod nią drobniejszej gałęzi czy kamienia. Niektóre modele, zwłaszcza damskie, przypominają klasyczne śniegowce albo kozaki z krótszą cholewką, dlatego poza spacerami na świeżym powietrzu świetnie sprawdzają się też jako obuwie biurowe, o ile w Twojej pracy nie obowiązuje dress code. Jeśli możesz w biurze zmienić buty na lżejsze, a chcesz z nowego obuwia zimowego korzystać także w trakcie weekendowych spacerów, koniecznie wybierz buty w typie traperów.

Najlepsze obuwie zimowe chroni przed chłodem i wilgocią, jest dobrze dopasowane do stopy i zabezpiecza przed poślizgnięciem się. Wybierz obuwie trekkingowe, jeśli szukasz sportowych butów na zimę, albo zdecyduj się na uniwersalną parę outdoorową, która zachwyca w mieście i poza nim.

-/Materiał partnera/-MM

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here