Podniesienie płacy minimalnej receptą rządu na inflację

12
1560
zdjęcie poglądowe

Od stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3.010 zł. To wkrótce ulegnie zwiększeniu, co zapowiedział dziś rzecznik rządu.

 

Płaca minimalna

Od stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi 3.010 zł. To o 210 zł (o 7,5 proc) więcej niż wynosi w roku poprzednim (2.800 zł). Piotr Muller rzecznik rządu podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, znaczny wzrost płacy minimalnej już od nowego roku.

Czy wzrost płacy minimalnej to dobra recepta na inflację?

O galopującej inflacji nikomu w naszym kraju nie trzeba mówić. Ta codziennie dotyka każdego Polaka. Czy to na stacji paliw, czy w sklepie, czy w prowadzonej firmie musimy łapać się za portfele i dokładnie liczyć każdą złotówkę.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę z pewnością pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, iż taka radość może nie potrwać zbyt długo, bo to, co jednych cieszy, dla innych jest koszmarnym snem.

Negatywne skutki wzrostu płacy minimalnej

Wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej i w konsekwencji wzrost cen na towary oraz usługi, zwolnienia zwłaszcza w usługach, większa skala bankructw, wzrost szarej strefy, wypłaszczenie wynagrodzeń osób wysoko wykwalifikowanych i specjalistów z tymi o niższych umiejętnościach – to możliwe i bardzo prawdopodobne konsekwencje wzrostu płacy minimalnej o jakich wspominają eksperci.

Jak pokonać inflację?

Rząd jak na razie pompuje kolejne pieniądze w strefę socjalną. A dziś padła deklaracja wzrostu płacy minimalnej, której obciążenia najbardziej dotkną małych i średnich przedsiębiorców.

Piotr Müller, rzecznik rządu podczas konferencji prasowej poinformował, iż Rada Ministrów zaproponowała, by od 1 stycznia płaca minimalna wynosiła 3383 zł brutto (wzrost o 373 zł), a od 1 lipca 2023 r. – 3450 zł brutto.

„RM proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od 1 lipca 3450 zł, czyli te ruchy płacowe będą odbywały się w dwóch turach. Wynika to z decyzji rządu na bazie problemów inflacyjnych, które teraz się pojawiają.” – zapowiedział Müller.

Inflacja

Każdy, kto robi codziennie zakupy dostrzega jak szybko w ostatnim czasie zaczęły rosnąć ceny. Wzrost cen energii, paliw i kosztów pracy od nowego roku z pewnością spowoduje kolejne podwyżki cen usług i towarów. W efekcie czego nasze odłożone w skarpecie “miliony” będą warte niewiele więcej niż sama skarpeta.

Czy podniesienie płacy minimalnej to dobre rozwiązanie?

12 KOMENTARZE

 1. Więcej socjalów ,więcej zapomóg i 500plusów i minimalna pensja na poziomie 10 tysięcy złotych, węgiel na kartki paliwo też to na pewno pomoże!!! A że zaraz euro będzie po 5 złotych i pensja robola będzie mniejsza niż socjal w DE??? Wina Tuska barany smoleńskie!? Ceny artykułów w Niemczech też już tańsze niż u nas, zaraz paliwo też!!! A polaki-robaki chrust zbierać w państwie dobrobytu! KOD miał rację i Mariola też! ***** ***

  • A TVPiS Kurskiego już głosi,
   że to po to, by Polaków uratować,
   że tacy nasi troskliwi ,,dobrodzieje – łaskawcy”,

   Informacja do sprawdzenia 🙂
   Na koniec tego roku 2022 r.
   – najwyższą inflację wśród wszystkich państw Unii Europejskiej,
   będzie miała Polska
   Wreszcie PiS uczyni z Polski i Polaków czempionów Europy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here