Inwestycja prorodzinna

3
861
bocian Lubomierz

Widać, iż tutaj stawiają na rodzinę. Ta inwestycja nie tylko cieszy oko, ale także raduje serce. Jej koszty z pewnością szybą się zwrócą.

 

– Bociany obecnie są stałymi lokatorami słupów energetycznych. Szacuje się, że ponad 60% zakłada na nich gniazda, mniejsza część wybiera dachy budynków, drzewa czy inne górujące nad okolicą konstrukcje. Naukowcy tłumaczą taki stan rzeczy przeobrażającym się od kilku dziesięcioleci krajobrazem, z którego zniknęły domy kryte strzechą, coraz trudniej znaleźć wolnostojące, dogodne do zamieszkania drzewa. Idealną alternatywą stały się dostępne od ręki słupy energetyczne. – zwraca uwagę Tauron Dystrybucja operator, który posiada ponad 112 tys. km. samych linii niskiego napięcia. Jest to długość wystarczająca do tego, by trzykonnie opleść ziemię.

To właśnie na tych liniach coraz częściej bociany zakładają gniazda. Trudno się temu dziwić skoro biegną one wszędzie tam, gdzie bociany mają dobre warunki do życia. Wszak linie energetyczne, przez które płynie prąd skutecznie odstraszają i uniemożliwiają dostęp intruzów, dlatego bociany na słupach podtrzymujących sieć mogą czuć się bezpiecznie.

– Ponadto z gniazda na około 10-metrowm słupie ptaki mają dogodny dostęp i doskonały widok na okolicę. Mogą tu swobodnie lądować i wzbijać się do lotu, bo wokół linii nie ma wysokich drzew. Teraz, gdy energetycy wynoszą gniazda na specjalne stalowe podesty bociany mają znakomite warunki mieszkalne. Obecnie na sieci dystrybucyjnej spółki znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. – wspominają pracownicy Tauron Dystrybucja.

To właśnie na jednym z takich słupów na wjeździe do Lubomierza trwa rozbudowa gniazda. Bocian starannie dokłada gałązki i rozgląda się za partnerką.

Czy taki stróż spoglądający z góry na to, co się dzieje w mieście Samych Swoich sprawi, że wkrótce do tutejszego Urzędu Stanu Cywilnego zaczną ustawiać się kolejki? Na chwilę obecną trudno jeszcze wskazać, aczkolwiek jak nie bocian to, kto?

bocian Lubomierz słup tauron

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here