Internet stacjonarny – jak wybrać najlepszy?

0
438
grafika: pexels.com (Om)

Internet stacjonarny to łącze domowe, które charakteryzuje się nielimitowanym dostępem do sieci. Wybierając najlepszą ofertę należy brać pod uwagę przede wszystkim na prędkość pobierania i wysyłania, a także na cenę, który przełoży się na comiesięczne rachunki. Jakie znaczenie mają te kwestie? Podpowiadamy.

 

Prędkość internetu

Najważniejszym parametrem, który ma kluczowe znaczenie przy wyborze internetu stacjonarnego jest jego prędkość. Opisywana jest w ofertach operatorów poprzez dwa parametry, jako szybkość pobierania oraz wysyłania. Zasada pod tym względem jest dość prosta – im wyższa prędkość tym lepiej. Bardzo wysokie szybkości przesyłania pakietów kosztują jednak dość dużo. Te oferty są przeznaczone zwłaszcza dla gospodarstw domowych w których z internetu korzysta duża ilość osób. Aby efektywnie podzielić dostępną prędkość należy wybrać wystarczająco szybką ofertę, na przykład pobieranie 600 Mb/s i więcej. Natomiast dla pojedynczego, przeciętnego użytkownika internetu 100 Mb/s może okazać się w zupełności wystarczające.

W przypadku prędkości wysyłania należy zastanowić się nad konkretnymi potrzebami. Operatorzy internetu przez jakiś czas nie przywiązywali wagi do dużych szybkości tak zwanego uploadu. Dzisiaj ten trend wyraźnie się zmienia. Zwłaszcza w dużych miastach. Na przykład wybierając internet stacjonarny w Krakowie można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty w których prędkość wysyłania równa jest szybkości pobierania. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla osób wymagających, pracujących zdalnie i potrzebujących stabilnego łącza do prowadzenia firmy z domu.

Zwykle w internecie stacjonarnym nie ma mowy o limicie danych, ale w rzadkich sytuacjach może nastąpić ograniczenie prędkości po przekroczeniu wyznaczonej ilości danych w umowie. Warto więc przyjrzeć się dokładnie zapisom w umowie, aby mieć pewność, że otrzymujemy w pełni nielimitowany dostęp.

Cena internetu

Bardzo ważną kwestią jest cena internetu, która będzie comiesięczną opłatą. Dostawcy internetu próbują zachęcić nowych klientów atrakcyjnymi promocjami w których przeważają zwłaszcza te w których przez kilka miesięcy przyjdzie nam zapłacić nieco mniej. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty. Wśród nich istotnym wydatkiem może być zwłaszcza jednorazowa opłata związana z instalacją internetu. W niektórych przypadkach należy także zwrócić uwagę na dodatkową opłatę comiesięczną dotyczącą wynajmu routera.

Wiele firm oferuje atrakcyjne cenowo pakiety w których znajdziemy nie tylko internet stacjonarny, ale również komórkowy i przykładowo dostęp do telewizji internetowej. To dobra oferta zwłaszcza dla osób, które potrzebują multimedialnego pakietu wszystkich ważnych dla nich usług.

-/Materiał partnera/-Om

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here