Ile zarobią nauczyciele?

34
3747
zdjęcie poglądowe

Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, które będą obowiązywały od 1 września.

 

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Zgodnie z zapisami noweli, stawki wynagrodzenia są zróżnicowane ze względu na poziom wykształcenia nauczycieli oraz stopnia awansu zawodowego.

W przypadku nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym minimalne stawki wynagrodzenia kształtują się następująco:

 • nauczyciel początkujący – 3424 zł,
 • nauczyciel mianowany – 3597 zł,
 • nauczyciel dyplomowany – 4224 zł

Mniej zarobią nauczyciele z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

 • wynagrodzenie nauczyciela początkującego – 3329 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 3452 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 3678 zł.

Stawki wynikające z rozporządzenia będą obowiązywały od 1 września.

34 KOMENTARZE

  • W szkole rozliczają nas za 40 godzin pracy z tego mamy płacone tylko za 18 tzw przytablicowe oraz za wychowawstwo ( jeżeli ktoś ma przydzieloną klasę ). Od tego roku szkolnego dochodzi obowiązkowa godzina (60 minut) tzw konsultacji po zakończeniu zajęć przez wszystkie klasy, które się uczy – oczywiście za darmo.
   Kto tak ma w pracy? Te 3,6 to bajki dla niezorientowanych

  • Dodać jeszcze; sprawdzanie klasówek, sprawdzianów, przygotowywanie testów, zestawień wyników, ocen, opinii, spotkań z rodzicami, zajęć dodatkowych w ramach wolontariatu, zabaw dla dzieci- dyskotek, wycieczki całodniowych oraz kilkudniowych, odpisywanie na wiadomości od rodziców (w klasach 25 uczniów), większość czynności dodatkowych odnosi się do uczniów z kilku klas- nauczyciele przedmiotowi, zebrana zespołów, IPETY, dostosowania, rady…. dodatkowe szkolenia za które nauczyciel musi płacić sam … Rewelacja jest czego zazdrościć… Skoro tak fantastycznie to czemu nie zmienisz zawodu…. Teresa jest zapotrzebowanie…. Poszerzysz swoją wiedzę na temat tego cudownego zawodu….Powodzenia:-)

  • 18 godzin?
   No chyba, że to wszystko samo się sprawdza, ocenia, jeździ na całodzienne wycieczki, przygotowuje setki próbnych egzaminów,, zebrania, rady, szkolenia. Do tego urlop tylko wtedy kiedy wakacje. Brak możliwości wzięcia wolnego dnia w czasie roku szkolnego. Całe ponad 10 miesięcy w tym luksusie.
   Wtedy tak jest 18 godzin, inaczej nauczyciele za nic, nie zmieszczą się w tych 40 godzinach.
   Gwarantuję, że trochę dłuższy urlop, to jedyne co trzyma jeszcze w tym zawodzie. Pozwala na zregenerowanie. Wyciszenie.
   A jeżeli ktoś tego nie rozumie, to naprawdę jest bardzo dużo wolnych etatów. Można przyjść na te 18 godzin.

 1. Należy pamiętać że to jest wynagrodzenie za nie całą połowę normalnego etatu/8godz dziennie/ Jak łatwo policzyć za etat wychodzi 7 tys.Mało ? Zapraszam do sklepu na kasę

 2. Brawo Wy!!!! Ministerstwo przekazuje mediom nieprawdziwe informacje nt. płacy nauczycieli i rzekomych 18 godz. pracy, a wszyscy w to wierzą. Po woli zaczyna brakować n- li, za 2-3 lata będą uczyć ludzie bez wykształcenia. Klekajcie narody jak wyedukowanych ludzi będą wypuszczać szkoły. Czy nie o to chodzi by ,,takim “”społeczeństwem”” rządzić???

 3. Współczuję nauczycielom. Za takie stawki pracować to naprawdę można tylko współczuć i jak w tym kraju ma być dobrze? Aby kraj się rozwijał trzeba postawić na edukację, ale nauczyciele muszą wtedy porządnie zarabiać, aby opłacało się tam przychodzić ludziom zaradnym i ogarniętym. Conajmniej 2-4x tyle co obecnie… Chwała tym nauczycielom, którym chce się aktualnie uczyć i robią to dobrze. Ale mało komu w kraju zależy na wykształconym społeczeństwie, łatwiej sterować i wygrywać kolejne wybory za 500-plusy…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here