Grypa zbiera żniwo

2
1089
ulotka WSSE w Katowicach

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe.

 

Grypy nie można lekceważyć, ponieważ może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Choroba jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci i osób z grup podwyższonego ryzyka np. dla osób po transplantacji narządów, z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży i dla pracowników ochrony zdrowia.

W okresie od 8 do 15 lutego 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 200.194 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 65,2 na 100 tys. ludności. Odnotowano 4 zgony z powodu grypy.” – czytamy w meldunku Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Pracowni Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej.

Tylko na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano 11.914 zachorowań na grypę. Stwierdzono także 2 zgony. Oba przypadki śmiertelne dotyczą osób powyżej 65 roku życia.

 

Zachorowania na grypę występują najczęściej od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:

• zalecenia o najwyższym priorytecie:
– kobiety w ciąży
• zalecenia priorytetowe (kolejność dowolna):
– dzieci w wieku 6-59 miesięcy -osoby starsze
– osoby przewlekle chore
– pracownicy służby zdrowia

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here