Gryfów Śląski: Inwestycje w dobie koronawirusa

4
1168
Burmistrz Olgierd Poniźnik fot. archiw. Lwówecki.info

Koronawirus spowodował wiele trudności związanych z funkcjonowaniem instytucji i firm. Mniejsze wpływy do budżetu już dotykają samorządy. O to, jak wyglądają plany inwestycyjne i jak przebiega realizacja bieżących inwestycji w Gminie Gryfów Śląski zapytaliśmy Pana Olgierda Poniźnika, Burmistrza Gryfowa Śląskiego, który wyjaśnia:

Mniejsze wpływy do budżetu gminy Gryfów Śląski

– Większe inwestycje zostały na razie zahamowane, ponieważ spływ podatków za marzec już był skromniejszy. Nie mamy jeszcze danych pełnych za kwiecień, ale na pewno są mniejsze wpływy budżetowe. Na razie zamroziliśmy na trochę inwestycje.

Nowe drogi w gminie

Zostały wykonane dwie drogi asfaltowe w Uboczu jedna 100 m, druga 700 m. Jedna prowadzi do sali na Uboczu, a druga do trzech zabudowań, w tym do jednej osoby niepełnosprawnej. Drogi te zostały już oddane do użytku. W dniu dzisiejszym jest kończone łatanie pozimowe drogi prowadzącej do jeziora, której stan jest fatalny.

Także został wybrukowany taki duży plac po robotach doprowadzających sieci kanalizacyjne przy Placu Kościelnym. Zostały również wykonane prace związane z łataniem pozimowych ubytków w jezdniach naszej gminy.

Remont kaplicy

Rozpoczął się także, z inicjatywy księdza proboszcza naszej parafii, remont najbardziej zniszczonej kaplicy neoklasycystycznej na cmentarzu parafialnym. Wykonawcą jest firma EL-STAN. Również Rada Miejska na ostatniej sesji rady podjęła decyzję o dofinansowaniu tego zadania w wysokości 15 tys. zł. Bardzo się cieszę, że ksiądz proboszcz podjął taką decyzję, ponieważ ta kaplica już była w stanie totalnej ruiny, myślę, że za rok, dwa już jej w ogóle nie udałby się uratować.

 

Hala namiotowa przy SP w Rząsinach

Z bieżących spraw jeszcze dokończymy budowę hali namiotowej, sportowej dla Szkoły Podstawowej w Rząsinach. Hala już stoi została odebrana po pracach konstrukcyjnych, aktualnie będziemy robić nawierzchnię tartanową w środku i zostanie jeszcze do rozwiązania sprawa ogrzewania tej hali, ale wygląda w sumie imponująco.

Z prac, które musimy jeszcze zrobić to jest budowa rowu odwodniowego od żłobka miejskiego przebiegająca m.in. przez park, wykonawca zostanie wyłoniony jeszcze w tym tygodniu.

Rewitalizacja parku miejskiego w Gryfowie Śląskim

W wyniku przetargu na rewitalizację parku miejskiego wygrała firma z Bolesławca, takim głównym organizatorem tych prac jest pan Ireneusz Podolski mocno związany z Gryfowem, bo tutaj się urodził, jego ojciec i mama pracowali w naszej Szkole Podstawowej przez wiele lat, ojciec przez ponad 20 lat był dyrektorem szkoły tak, że zna te lokalne tematy. Jesteśmy na bieżąco, konsultacje prowadzimy na bieżąco z tą firmą, daliśmy też projekt do radnych, natomiast takim głównym konsultantem jest nasz wydział techniczny i Pani dyrektor zakładu budżetowego – pani Uchornicka. Jak powstanie projekt, to będziemy szukać środków.

Pumptrack w Gryfowie Śląskim

Tak samo mamy już gotowy projekt na pumptracka, ale też czekamy, co dalej. On ma być zlokalizowany w okolicach Ośrodka Kultury.

Monitoring Gryfowa Śląskiego

Trzecia dokumentacja, która jest zlecona i jest w trakcie, to dokumentacja na kompleksowy monitoring miasta.

Nowe laptopy dla uczniów

Otrzymaliśmy także 20 komputerów w ramach zdalnego nauczania. Podpisana jest już umowa, one powinny się pojawić do połowy maja, było planowanych 17 udało się załatwić 20, jest to kwota 60 tys. zł.

Nowe boiska przy Szkole Podstawowej nr 1

1 kwietnia złożyliśmy wniosek na sportową Polskę to jest na trzy zespoły boisk do Szkoły Podstawowej nr 1. Duży projekt, bo na 3 mln złotych i jest szansa na otrzymanie 1,5 mln złotych, jeśliby do tego doszło to nastąpi całkowicie nowa baza sportowa, której nie ma poza halą sportową, której nie ma SP 1, bo tam jest tylko takie trawiaste boisko i bardzo urazogenne boisko asfaltowe, a dzieci jest sporo i najwyższy czas, żeby te obiekty były na jakimś poziomie.

4 KOMENTARZE

  1. Jak na kryzys bo jest taki teraz, to coś zostało zrobione, następne planowane, widać że Burmistrz coś robi nie są to milionowe inwestycje ale zawsze coś 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here