Gryfów Śląski. Czy połączą bibliotekę publiczną z ośrodkiem kultury?

48
1698
fot. Biblioteka Gryfów Śląski

Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski radni pochylili się nad inicjatywą połączenia M-GOK-u z Bibliotekę Publiczną. Co zdecydowali?

Połączenie gryfowskich instytucji kultury, działających dotychczas odrębnie w jedną instytucję to pomysł Burmistrza Daniela Koko, który w przedłożonym radnym projekcie uchwały podkreślił, iż działanie to ma na celu efektywniejsze działanie jednostek.

„W celu efektywnego wykonywania zadań Gminy Gryfów Śląski zmierzających do zaspokojenia potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie kultury zamierza się połączyć od dnia 01 stycznia 2025 r samorządowe instytucje kultury – Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Gryfów Śląski i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gryfowie Śląskim, dla których organem prowadzącym jest Gmina Gryfów Śląski.” – zapisał w projekcie Burmistrz, który zaznaczył także, iż w wyniku połączenia instytucji utworzona zostanie nowa samorządowa instytucja kultury, działająca pod nazwą Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Gryfowie Śląskim.

Siedzibą nowo powstałej jednostki będzie obiekt położony w Gryfowie Śląskim, przy ul. Kolejowej 33a, który obecnie poddawany jest modernizacji i gdzie po jej zakończeniu będą znakomite warunki lokalowe do prowadzenia działalności kulturalnej.

„Gmina Gryfów Śląski jest organizatorem dwóch instytucji kultury; Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gryfów Śląski oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim. W wyniku połączenia obu instytucji jakość świadczonych usług nie ulegnie pogorszeniu, wręcz przeciwnie realizowany aktualnie kapitalny remont siedziby Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury zapewni lepsze warunki korzystania z zasobów biblioteki gminnej dla mieszańców, pracownikom biblioteki usprawni obsługę czytelników.” – zapewnia Burmistrz Daniel Koko.

Realizacja powyższych, określonych ustawowo, zadań biblioteki po połączeniu będzie utrzymana i zapewniona na wysokim poziomie, przy profesjonalnej obsłudze finansowo-kadrowej i organizacyjnej. Nie ulegnie zmianie sposób dogodnego dostępu do materiałów bibliotecznych i informacji dla mieszkańców gminy. Nadmienić należy, iż połączenie instytucji nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla kadry obu podmiotów, ponieważ dotychczasowa dyrektor biblioteki w kwietniu 2024 r. odeszła na emeryturę, jej obowiązki zostały powierzone pracownikowi, który z końcem roku również odchodzi na emeryturę. Docelowo liczba osób zatrudnionych w bibliotece nie ulegnie zmniejszeniu.

Jak wskazał w uzasadnieniu projektu uchwały Pan Burmistrz organizowanie różnorodnych form edukacji kulturalnej, wychowanie przez sztukę, gromadzenie, dokumentowanie ochrona dóbr kultur, pozostające w gestii ośrodka kultury będzie dalej rozwijane przez połączoną instytucję kultury. Planowane połączenie samorządowych instytucji kultury nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań Biblioteki Publicznej w Gryfowie Śląskim, usprawni tylko zarządzanie działalnością kulturalną w gminie, która będzie koordynowana przez jeden podmiot, zapewni pełniejsze wykorzystanie zasobów organizacyjnych, kadrowych i majątkowych, co przyczyni się do podniesienia jakości realizowanych zadań. Jedna instytucja kultury zapewni mieszkańcom zarówno profesjonalną obsługę czytelnictwa, jak również zaspokoi potrzeby kulturalne. Połączenie sił i środków powinno lepiej wpłynąć na działania podejmowane w obszarze organizowania działalności kulturalnej i pracy biblioteki.

„Współpraca obu instytucji jest realizowana od wielu lat, a działanie w ramach jednej instytucji kultury pozwoli bardziej wykorzystać potencjał i zasoby, zarówno w sferze czytelnictwa jak i upowszechniania kultury, pielęgnacji tradycji narodowych. Mając na względzie cel połączenia Biblioteki Publicznej i Gminno-Miejskiego Ośrodka Kultury, wymagania stawiane tym dwóm instytucjom, skutki prawne, finansowe i organizacyjne połączenia obu instytucji oraz ocenę wpływu na wykonywane zadania, podjęcie uchwały przez Radę Miejską Gminy Gryfów Śląski jest w pełni zasadne.” – zapewnił Pan Daniel Koko.

Gryfowscy radni po wysłuchaniu uzasadnienia i analizie zysków z połączenia obu instytucji kultury nie mieli wątpliwości, co do tego, iż pomysł Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski jest bardzo dobry, czego dowodem była jego aprobata przez wszystkich 15 radnych.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Gryfowie Śląskim ruszy już od dnia 1 stycznia 2025 roku.

48 KOMENTARZE

  • Władza najczęściej już po wyborze przestaje wykazywać zainteresowanie zwykłymi ludźmi. A nie, przepraszam. Interesuje się nimi, ale tylko przed wyborami ich głosami.

 1. Przyglądam się tej sejsi na YT i nagle słyszę pomysł by przenosić bibliotekę do budynku GOK-u z powrotem. Myślałam, że się przesłyszałam ale jednak nie. Genialny pomysł, by już na starcie kadencji zacząć znów zarzynać kulturę w tym mieście. Korzystam regularnie z biblioteki i teraz będę musiała brać taksówkę bo książki ciężkie.

  Na dodatek słucham dalej sesji i do obecnego budynku jakiś geniusz chce przenieść M-GOPS!
  Chcecie mieszkańcy i mieszkanki Gryfowa niemal w centrum mieć do czynienia z patusami siedzącymi na garnuszku opieki społecznej?

  (…)Gryfowscy radni po wysłuchaniu uzasadnienia i analizie zysków z połączenia obu instytucji kultury nie mieli wątpliwości, co do tego, iż pomysł Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski jest bardzo dobry, czego dowodem była jego aprobata przez wszystkich 15 radnych.(…)
  HAHAHAHA
  Chyba bezradnych, bo Daniela radni to maszynki do wciskania odpowiedniego przycisku zgodnie z rozkazem (ale zawsze tak było). A Ci nasi nowi, młodzi, dynamiczni. Ho, ho. Ani be, ani me, ani kukuryku…
  Lepiej tam kukły wsadzić z ruchomym palcem, przynajmniej budżet miasta zaoszczędzi na dietach.

  Głosowałam na pana Daniela, więcej tego błędu nie powtórzę

 2. Kilkanaście lat temu było ciasno nie mieściły się książki i regały, ludzie narzekali że daleko. Olgierd Poniźnik zadziałał, pozyskano środki, przeniesiono biblioteke do centrum, otwarto z pompą, dokupiono regałów, zaczęło to wyglądać, wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni, szczególnie seniorzy. I teraz po latach, słyszymy pierdoły, chore, kłamliwe słowa, niczym nie poparte że biblioteka tam z powrotem wraca, bo będzie miała lepsze warunki i ludzie będą mieli lepsze i pracownicy. Wstyd ! TAm jest tyle samo miejsca co było przestańcie kłamać! To jest Zarzynanie biblioteki, marginalizowanie instytucji z tradycjami. Czytelnictwo? A kogo to? Ktoś czyta z rządzących? MOże ktoś z rady? Tego ktosia nie ma bo nie podniósłby ręki za tak absurdalnym pomysłem. Olgierd Poniźnik zrób coś ratuj, Małgorzata Szczepańska ??????, ludzie opanujcie się!

 3. “aktualnie kapitalny remont siedziby Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury zapewni lepsze warunki korzystania z zasobów biblioteki gminnej dla mieszańców, pracownikom biblioteki usprawni obsługę czytelników.”
  Czy realizowany remont zapewni rozciągnięcie ścian? CZy pan burmistzr był w starej bibliotece, widział ciasnotę? Że teraz chce na tej samej powierzchni z której uciekali w nadziei na lepsze warunki pracy umieścić jeszcze oddział dziecięcy????????????? Bo to oznacza całkowite zamordowanie biblioteki dziecięcej, gdzie dzieci będą się obywać z książką i biblioteką? W Mopsie? W dzisiejszych czasach gdzie jest tyle uzaleźnień od smartfonów i innych rzeczy, biblioteki dziecięce to świętość jest, rozejrzyjcie sie jak wyglądają dookoła. De facto likwidujecie bibliotekę dziecięcą bo na jednej ciasnej powierzchni z biblioteką dla dorosłych nie ma mowy o funkcjonowaniu. Brawo władza! A i brawo opozycja bo ma wszystko \gdzieś gdyż najważniejsze by przeniesc Mops do centrum, kto wie, ten wie dlaczego. I gratuluję wam oszczędności żeby wam bokiem nie wyszły, ale tak kochani, ciemnym ludem łatwiej się rządzi. Brawo Gryfów!

 4. A chodzą słuchy na mieście, że do Centrum Informacji Turystycznej ma być przeniesiona sala ślubów. Sugeruje nowe miejsce dla CIT-u na wieży ratuszowej. Jak się już tam turysta wdrapie, to jeszcze ładne widoki będzie miał.

 5. Brawo burmistrz! Brawo radni-bezradni! Nie ma to jak zacząć panowanie od zniszczenia jednej z nielicznych rzeczy, które w tym mieście dobrze funkcjonowały! Ciekawy jestem ilu tych “wybrańców narodu” przed sesją odwiedziło oba miejsca, porozmawiało z pracownikami czy mieszkańcami?
  Bezmyślne maszynki do wciskania przycisków! Jak im burmistrz zagra tak zatańczą! Przed wyborami wszyscy chętni do rozmów, a jak dostali stołki to o ludziach można zapomnieć?
  I ja durny na tego burmistrza głosowałem. Nigdy więcej! Do kolejnych wyborów całe miasto zdąży rozwalić!!

 6. Przy połączeniu biblioteki z inną instytucją kultury wymagana jest zgoda Krajowej Rady Bibliotek. Nie musi to być automatycznie akceptowane, jeśli rzeczywiście działalność biblioteczna może ucierpieć w wyniku pogorszenia sytuacji lokalowej. Jeśli nie podoba się Państwu, kierujcie protest do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i KRB

 7. A mi się ten pomysł podoba. Od wielu lat byłam przeciwnikiem dwóch Pań DYREKTOR i płacenia przez gminę dwóch dyrektorskich pensji. Bądźmy realni do biblioteki miejskiej nie przychodzą tłumy. Wszystko się w GOKu pomieści…korzystający z biblioteki też. Brawo za pomysł. Popieram całkowicie a na Pana Koko nie głosowałam.

  • Ale wiesz, że można połączyć te jednostki i mieć jednego dyrektora ale dwie lokalizacje? Przy okazji zawsze się zastanawiam, skąd ludzie mają wiedzę ile ludzi gdzie przychodzi. A ile ludzi przychodzi do Sawczaka na rynku? Więcej niż do Sawczaka w Lubomierzu Podasz dane?

  • Kasiu, problem leży w tym, że aby odróżnić słowo realny od realista należy czytać książki. Ty jak widać tego nie robiłaś. Może gdybyś korzystała z usług biblioteki w starej lokalizacji zrozumiałabyś, że był tam problem z przechowywaniem książek na regałach i brakiem komfortu czytelników przy dostępie do półek. JA pamiętam.

   • I tu się akurat mylisz. Ja właśnie korzystałam tylko ze starej lokalizacji, bo był tam parking a koło poczty zawsze jest problem z wolnym miejscem. Odnośnie wyboru książek Pani Iwona z Panią Marzeną zawsze mi w razie wątpliwości doradzały. Bardzo mile wspominam atmosferę tam panującą. Pani Wojciechowska nie była jeszcze dyrektorem. Pozdrawiam obie Panie.

 8. To po co było wogle remontować ten gok jak zaraz się okaże, że nic tam nie będzie bo większość miejsca oddadzą bibliotece? Żenada trzeba było wogole tego remontu nie robic

 9. Plan jest taki ,teraz przenieść bibliotekę do GOKu , mops do biblioteki ,później mops hgw gdzie a budynek sprzedać bo przecież mops nie może funkcjonować w tak świetnym miejscu, Teraz jest świetna lokalizacja i budynek ,na łamach choćby Kuriera można było poczytać ile rzeczy działo się w bibliotece ,a ponieważ byłem i jestem czynnym czytelnikiem w obu tych lokalizacjach to wiem jak bardzo biblioteka rozwinęła się po przeprowadzce do centrum.Klub seniora po sąsiedzku więc ci najmniej mobilni mają blisko

  • Ale też drogi Andrzeju wiesz, że to zasługa Pani Wojciechowskiej. To właśnie Pani Marzena powinna sprawiwać opiekę dyrektorską zarówno nad biblioteką jak i przejąć obowiązki dyrektora GOK. Pani a
   Ania ewentualnie ją zastępować za mniejsze uposarzenie (pensja mniejsza niż dyrektorska).

 10. Kurcze ja rozumiem, że MOPS jest teraz w okropnym miejscu, ale naprawdę w całym mieście nie ma innego budynku, który możnaby im przekazać? Trzeba od razu bibliotekę wyrzucać? Przecież nie tak dawno burmistrz Poniźnik z taką dumą otwierał ten nowy budynek, remont też na pewno trochę środków pochłonął i nie szkoda tego wszystkiego? W całej tej lewicowej bańce nie ma jednego odważnego doradcy, który uświadomi pana Koko, że robi błąd?

 11. Usunięcie nazwy biblioteka z nowej nazwy instytucji kultury to usunięcie biblioteki z miasta. Degradacja instytucji o 75 letniej tradycji. Ludzie to wstyd dla miasta. Burmistrz Poniźnik był człowiekiem kultury przy nim biblioteka rozkwitla ludzie mieli blisko było dużo wystaw przez lata działo się dużo. A teraz przyszło nowe i bach to co było dobre zniszczyć wyrzucic nieważne że działa dobrze, ze służy mieszkańcom.

 12. Lwówek też czeka na połączenie domu kultury i biblioteki która musi wynieść się z zabytkowego ratusza. W LOKu niewiele się dzieje a biblioteka publiczna robi głównie akcje dla dzieci. Obie placówki niewiele mają do zaoferowania dla ludzi w wieku 20-60 lat.

 13. Akurat wykorzystanie sytuacji, gdzie obie instytucje mogą być pod jednym dyrektorem, jest racjonalne. Mam jednak pytanie – burmistrz z radnymi w ogóle mają świadomość czy cały obecny księgozbiór wraz z biblioteką dla dzieci zmieszczą się w MGOK bez uszczerbku dla innych zajęć i pracowni? czy robimy fajny pomysł bez konsultacji i jakos to będzie? chodzą słuchy na mieście że to nie koniec zmian…

 14. Tu ledwo doszedłem ale tam już nie dojdę bo nie mam siły. Może jakiś transport dla seniorów? Skoro przyszliście tylko po to żeby zepsuć co dobre i działa dobrze to dajcie coś w zamian jakiś autobus?

 15. Umpa pumpa disco polo czemu milczysz teraz Olo?
  Bo w Gryfowie jest afera co Poniźnik Olgierd dał Koko Daniel im zabiera!

  Ja się pytam gdzie są Olgierd Poniźnik, Małgorzata Szczepańska, Robert Skrzypek, Anna Michalkiewicz, Marzena Wojciechowska, Jan Wysopal, Mariusz Dragan, Dariusz Majchrowski??????? Ludzie pamiętacie? Jak walczyliśmy ? Ktoś kto tędy tylko przebiega, nie może tego zniszczyć jednym podpisem. Ludzie przebudźcie się!

 16. Do ” mieszkanki”. Podziwiam Pani odwagę. Nazwać “patolami” ponad 300 rodzin korzystających ze wsparcia MGOPS. Podziwiam odwagę za takie określenie skierowane do: seniorów, dzieci ze świetlicy, osób niepełnosprawnych, osób korzystających z programów osłonowych rządu, osób korzystających z zasiłków rodzinnych, osób wspieranych w kryzysie np w wyniku utraty pracy, choroby w tym nowotworów, bezdomnych, powodzian, pogorzelców, osób niepełnosprawnych intelektualnie itp. Moja droga Pani WSTYD. Poprostu wstyd….jako miłośniczka słowa pisanego bo tak w swojej wypowiedzi Pani wnosi powinna Pani posiadać choć znikomą wiedzę na temat tego z jakimi ludzkimi dramatami pracują osoby w ośrodkach pomocy społecznej. Język używany przez Panią w wypowiedzi jest co najmniej zastanawiający skoro regularnie czyta Pani literaturę. Współczuję włodarzom miasta jeśli jest więcej osób Pani pokroju w Gryfowie. Ktoś pomyślał o wyżej wymienionych osobach które są wspierane przez ten ośrodek i które przez tyle lat musiały podążać na obrzeża miasta, żeby otrzymać wsparcie? To ja już sobie te książki przyniosę z nowego GOKU moi drodzy. Niech starsi i niepełnosprawni, samotne matki itd mają bliżej niż dotąd.

  • Niech gmina tak jak w trakcie pierwszej sesji nowej rady skorzysta z wolnych środków i dostosuje jedn z wielu podupadających budynków bliżej centrum do ich potrzeb. Radni ani be, ani me, ani kukuryku, co najwyżej kokokoko…

  • Ciekawe, czekam na ilość tych, szczególnie powodzian i pogorzelców. Jakby część osób z tych trzystu rodzin wzięła się w końcu do uczciwej roboty, to by na pewno nie było trzystu rodzin. Widzę, idąc ulicą, przy Klubie Seniora, młode byczki z piwkiem w ręku czekają na darmowe jedzenie. DO ROBOTY a nie tylko chlać i czekać na darmowe i dzieci produkować hurtem. A jedzenie potem sprzedawane za pół ceny i gotóweczka zamieniana na kolejne piwko, wino lub fajeczki.

 17. Uderz w, stół a nożyce się odezwą panno Migotko. Nieładna ta intryga. Było obiecane co? Po trupach do celu? Wy macie gdzieś tych co tak uroczyście wymieniasz, myślicie tylko o swoich tyłkach a ci biedni ludzie nawet poskarżyć się nie mają komu. Wracaj do swoich statystyk, bo u was każdy człowiek to cyfra.

 18. Przez połączenie co się ma niby nie zmienić? Zmieni się i to bardzo dużo. Ludzie zostaną zwolnieni. Na początku zostaną wszyscy przez jakiś czas aż się uciszy a później do zwolnienia. Już to znamy. Dla urzędu człowiek się nie liczy. Mają ciepłe stołeczki. Statystyki i statystyki. Szukają teraz oszczędności. A może niech u siebie szukają.

 19. Ludzie opanujcie emocje. To tylko 300 metrów dalej nie po to przeprowadza się modernizacje MGOK za ponad 8 baniek, żeby stały pustostany. Ciekawe co Ania z Wiesiem tam by robili:) Ganiali się i łapali powietrze? Przy połączeniu i umiejscowieniu kultury w jednym miejscu tylko może być lepiej.

 20. Do Anny. Przeczytaj ustawę o pomocy społecznej. Szczególnie artykuł o powodach przyznawania pomocy w formie finansowej. Jeśli chcesz już reorganizować JST. A najlepiej złóż nowy projekt ustawy w sejmie

 21. I jeszcze do Anny od Joli a nie korzystała Ania z programów rządowych typu węgiel, gaz, drewno? Bo to było też w mopsie i dla pracujących …a dzieci to Ania ma bądź wnuki?? 500 bierze? Też wprowadzał mops potem przenieśli….

 22. Anna dzieci aktualnie nie posiada i nie planuje ich, bo to tylko kłopot i wydatki. Zarobione pieniądze można lepiej i ciekawiej spożytkować. Węglem nie pali to i drewna nie potrzebuje. Dodatku do gazu też nie bierze, bo przekracza dochody zapisane w regulaminie tych dopłat. Złotówki do tej pory Anna nie dostała z MOPS-u i nie zamierza żadnej brać.

 23. Do Anny: to sobie tak Ania tylko dla siebie niech nadal żyje do szczęśliwej, samotnej starości a wtedy DPS pewnie. Ale pewnie wypasiony bo na nic nie wydaje..

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here