Granica tysiąca zakażeń została przekroczona. Nowe przypadki w naszym powiecie

1
1233

Dzisiaj przekroczyliśmy barierę czwartej fali. Ministerstwo zdrowia poinformowało o ponad tysiącu dwustu nowych przypadkach. Szef resortu alarmuje, iż to 40-procentowy wzrost liczby zachorowań w porównaniu z ubiegłą środą. Kiedy wejdą obostrzenia?

 

Mamy 1234 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (220), mazowieckiego (194), podlaskiego (114), małopolskiego (82), zachodniopomorskiego (79), łódzkiego (77), dolnośląskiego (73), pomorskiego (70), podkarpackiego (67), śląskiego (59), wielkopolskiego (53), warmińsko-mazurskiego (48), kujawsko-pomorskiego (38), lubuskiego (20), opolskiego (14), świętokrzyskiego (12). Poinformował dziś przed południem resort zdrowia. 14 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób. Łącznie daje to 22 zgony.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem od początku pandemii osiągnęła już 2.905.866. Zmarło w tym czasie 75.623 osób.

Nowe obostrzenia?

Minister Adam Niedzielski pytany o wprowadzenie obostrzeń, podziału na strefy podkreślał, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem dla resortu jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej, czyli liczba hospitalizacji. Zwracał przy tym uwagę, iż wprawdzie dzienna liczba zakażeń jest na poziomie z września roku ubiegłego, niemniej liczba hospitalizacji jest teraz niższa. Teraz mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300. Tłumaczył Niedzielski, który w wywiadzie w Radiu Plus podał, iż do końca października dzienna liczba zachorowań powinna osiągnąć 5 tysięcy.

“Według prognozy, która przewiduje ten tysiąc na koniec września, mieliśmy też założenie, że do końca października będzie około 5 tys.” – mówił minister zdrowia.

Jednak resort zdrowia jeszcze nie decyduje się na wprowadzenie nowych obostrzeń w poszczególnych powiatach, czy województwach. Według rządzących to nie jest jeszcze na to czas.

We wtorek Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia, na mocy którego wszystkie przepisy covidowe, nakazy i zakazy, związane z pandemią COVID-19, zostały przedłużone do końca października. Nadal zatem obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa w publicznych przestrzeniach zamkniętych. Ministerstwo Zdrowia informuje, że maseczki trzeba zakładać m.in.:

na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej, piwnicy), w autobusie, tramwaju czy pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i w urzędzie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, w szkole i w kościele.

Nowe zakażenia w powiecie lwóweckim

Wczoraj ministerstwo zdrowia poinformowało o jednym nowym przypadku zakażenia w naszym powiecie. Dziś podaje kolejne niepokojące informacje. Otóż liczba osób objętych kwarantanną na terenie powiatu lwóweckiego wynosi 51. Ostatniej doby wykonanych zostało 43 testy. Niestety kolejny jeden test dał wynik pozytywny.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here