Gmina Lubomierz: Zimowe utrzymanie dróg

15
1770

Intensywne opady śniegu oraz marznącego deszczu i do tego porywisty wiatr zapowiadany na najbliższe dni przez synoptyków mogą sprawić wiele problemów z przemieszczaniem się. Warto zawczasu sprawdzić, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie dróg, chodników oraz usuwanie zagrożenia z dachów budynków.

 

 

Zaśnieżone i oblodzone drogi, chodniki, zwisające z dachów sople lodu, czy nawisy śnieżne, to sytuacje, z którymi spotykamy się każdej zimy. Wówczas pojawiają się pytania; kto za to odpowiada, komu to zgłosić?

W związku z prognozowanymi na najbliższe dni intensywnymi opadami śniegu oraz porywistym wiatrem w wyniku którego mogą tworzyć się zaspy przypominamy wszystkim o obowiązku odśnieżania i utrzymania dróg, chodników oraz dachów w należytym stanie.

Obowiązek odśnieżania dachów i usuwania sopli lodu

Właścicielom i zarządcom nieruchomości przypominamy o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Warto pamiętać, iż jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i o dużych powierzchniach. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem, ale odpowiednie służby mogą wprowadzić także natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Obowiązek odśnieżania chodników

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – właściciele przyległych nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela tej nieruchomości – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Inaczej jest jednak, gdy pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni. Wtedy to gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo osób przechodzących.

Właściciel, który ma obowiązek odśnieżyć i usunąć lód z chodnika, musi się liczyć z możliwością otrzymania mandatu, ale także z tym, że w razie wypadku na tym terenie, będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie osobie poszkodowanej.

Odśnieżanie dróg na terenie gminy Lubomierz sezon 2022/2023

Wykaz osób odpowiedzialnych i upoważnionych do podejmowania decyzji i kontaktów z wykonawcą w sprawach zimowego utrzymania dróg gminnych na terenie gminy Lubomierz:

• Przemysław Kułaga – Kierownik Referatu Technicznego tel. 75 783 31 66 wew. 33
• Grzegorz Nawojczyk – Referent ds. gospodarowanie mieniem gminnym i drogownictwa tel. 75 783 31 66 wew. 33

Drogi gminne:

 • Chodniki na terenie miasta Lubomierz i teren rewitalizacji Lubomierza – Jacek Ogonek, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Ogrodowych
 • Miasto Lubomierz – Zbigniew Żurek Firma Handlowo- Usługowa PRO-INVEST Zbigniew Żurek ul. Kargula i Pawlaka 14, 59-623 Lubomierz
 • Oleszna Podgórska, Popielówek, Chmieleń, Radoniów – Marcjan Majer, Ogrody Majer Marcjan Majer Pławna Dolna 14 C, 59-623 Lubomierz
 • Pławna Dolna, Pławna Górna, Milęcice, Golejów, Wojciechów – Marcjan Majer, Ogrody Majer Marcjan Majer Pławna Dolna 14 C, 59-623 Lubomierz
 • Maciejowiec, Pokrzywnik, Pasiecznik, Zalesie, Janice – Mieczysław Orlicki, Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowa „MIETO” Mieczysław Orlicki, ul. Pasiecznik 25, 59-623 Lubomierz

Drogi powiatowe:

Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim: Służba Drogowa tel.: 75 713 63 94

Droga Wojewódzka DW297:

Zimowe utrzymanie drogi wojewódzkiej DW297 świadczy Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim

Droga Krajowa DK30

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Kierownik Rejonu w Lubaniu – tel.: 75 722 20 41, Dyżurny Obwodu Drogowego w Piechowicach tel.: 75 76 12 251

15 KOMENTARZE

 1. A Wojciechów może też by tak odśnieżać. Na wniesiona sugestię że ślisko odpowiedź to nie nasza droga. Kompetentna pracownico urzędu dzierżycie obowiązek pośrednictwa i wiecie do kogo należy droga i komu przekazaliscie jej odśnieżanie. I oprócz słowa nie, nie wiem, nie nasze wprowadzić słowa w działanie : przekażę itp ., a kawka poczeka Tu chodzi Jednak o obezpieczeństwo zwłaszcza maluszków żlobkowych Droga Lubomierz Wojciechów,

 2. Proszę się nie bać drogi będą odśnieżone , sprzęt i ludzie są gotowi. Jeżeli opady będą ciągłe wyjeżdżamy bez zgody kierownika czyli według swojego uznania!!! Po nocnych opadach wyjeżdżamy już o 4-5 godzinie rano. Proszę doceniać ekipy odśnieżające bo naprawdę to bardzo ciężka i męcząca praca na ciężkim sprzęcie !!! Pozdrawiamy.

    • Bony i talony dawno przestały istnieć, dlaczego brakuje nauczycieli bo to jest praca nie tylko w szkole ale po pracy też ,ale co możecie wiedzieć o pracy nauczyciela jak tylko wytykacie nam wolne które tak naprawdę nie jest wolne.

     • Bony,talony dalej dostajecie nie ściemniaj ,wstydzisz się?, do 20-godz. w tygodniu ogólnie przepracujesz i zmęczeni ,jak byś był(a) nauczycilem na tyle inteligentna(y) to w tych dyskusjach byś nie uczestniczył (a) a widać że jesteś zwykłym tam szarakiem co śmieci wynosi.

 3. No i zaczęło padać…o gdzie są te piaskarki? Gdzie spych? Gdzie panowie od wygranych przetarów na wioskach? Pada od niedzieli, w poniedziałek rano droga Pokrzywnik Maciejowiec zasypana kompletnie. Autobus nie dojedzie, dzieci do szkoly jak sie dostaną? Nawet autem się nie przebije. Brawo.

 4. Te prywatne firmy od odśnieżania dróg powinni kontrolować a nie tylko kasę z gminy ciągną i przejadą o 10 tej rano jak im się chce a ludzie do pracy rano muszą być zdani na siebie nie wspomnę już o dzieciach dojeżdżających do szkoły.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here