Fatalny stan techniczny i braki w dokumentacji

0
711

Fatalny stan techniczny i braki w dokumentacji, to nie wszystko co ujawnili Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolując pojazdy w okolicach Jeleniej Góry.

 

W dniu 24 marca 2022r. inspektorzy z Oddziału Wydziału Inspekcji w Jeleniej Górze, w miejscowości Radomierz droga krajowa Nr 3, zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, którym wykonywany był przewóz ładunku żywności w ramach krajowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy.

W trakcie oględzin stanu technicznego ww. pojazdu stwierdzono usterki zakwalifikowane jako niebezpieczne, tj. w przypadku pojazdu marki ciężarowego stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych powodujące stałe powstawanie kropli, które to stanowią bardzo poważne ryzyko dla środowiska lub bezpieczeństwa. Natomiast w przypadku pojazdu naczepy, usterka polegała na poważnym pęknięciu podłużnic ramy naczepy występujące po obu stronach pojazdu. W związku w powyższym zatrzymano oba dowody rejestracyjne, na kierowcę nałożono mandat karny a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.

Druga kontrola zaskoczyła inspektorów, gdyż zatrzymali pojazd ciężarowy, który jechał po płyty granitowe do Strzegomia. Można by powiedzieć, że kontrola jakich wiele, lecz skala naruszeń była duża.

W toku kontroli okazało się, że w tachografie nie ma żadnej wykresówki, w związku z powyższym kierowca nie rejestrował swojej aktywności. Ponadto kierowca nie posiadał wpisu kodu 95 w swoim prawo jeździe i nigdy nie przechodził badań lekarskich oraz psychologicznych wymaganych w takim transporcie. Ponadto pojazd nie miał od czerwca 2020 roku ważnych badań technicznych, a ostatnie badanie tachografu zostało przeprowadzone w 2016 roku. W związku z licznymi naruszeniami wszczęto postępowanie administracyjne na przedsiębiorcę oraz osobę zarządzającą transportem.

W związku z nowymi przepisami kierowcy zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące i ukarano go mandatem karnym za nierejestrowanie. Wydano również zakaz używania pojazdu po drogach publicznych.

Powyższa kontrola po raz kolejny potwierdza, że pomimo wzmożonych kontroli Inspekcji Transportu Drogowego „rodzynki” nadal się zdarzają, a praca inspektorów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

-/WITD/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here