Erasmus+ wyróżnił szkołę z Rakowic Wielkich

0
690

Do 2027 roku mają otwarte drzwi do udziału uczniów w zagranicznych praktykach zawodowych. Byli w Grecji, teraz planują wyjazd do Włoch. Dla uczniów to coś więcej niż same praktyki.

 

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich znalazł się w niewielkim gronie szkół wyróżnionych przez Erasmusa. Sukces potwierdzona gwarancja jakości szkoły. Dyrekcja szkoły przyznaje, iż to zasługa znakomitej kadry oraz wspaniałej młodzieży, jaka dotychczas brała udział w zagranicznych wyjazdach.

Erasmus+ to program umożliwiający uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską. Dzięki niemu młodzież może zdobywać doświadczenie m.in. biorąc udział w zagranicznych praktykach zawodowych. Te nie tylko pozwalają nabyć nowe umiejętności, ale także poprawić znajomość języków, zdobyć wiele nowych doświadczeń i ogólnie poszerzyć horyzonty młodego człowieka. Od paru lat z takich praktyk zagranicznych korzystają uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.

Łącznie uczestniczyło w tych wyjazdach 110 uczniów. Byliśmy w dwóch miejscach w Grecji. Także oprócz tych praktyk, które podczas tych wyjazdów się odbyły można powiedzieć, że Grecję mamy zwiedzoną – mówi Pani Angelika Kowalczyk pedagog szkolny, która jest odpowiedzialna za realizację tych projektów w rakowickiej szkole.

Podczas tych wyjazdów uczniowie mieli zapewniony pełen komfort. – Młodzież ma sponsorowane wszystko. – wyjaśnia Pani Kowalczyk, która tłumaczy, iż opłacony jest przejazd, komfortowym, czterogwiazdkowym hotel z całodziennym wyżywieniem i wszystkimi hotelowymi atrakcjami, jak basen, siłownia, spa,… Opłacone jest ubezpieczenie i opieka medyczna. Ponadto w ramach wyjazdu młodzież nie tylko bierze udział w praktykach ale także zwiedza kraj i poznaje jego kulturę. Wycieczki też są opłacone z projektu. Dodatkowo uczniowie otrzymują kieszonkowe. Młodzieży i rodzicom pozostaje jedynie spakowanie rzeczy. Wszystko dzięki dofinansowaniu projektu przez Erasmusa.

To jest dofinansowanie bardzo wysokie, bo to jest około 100 tysięcy euro na jeden wyjazd, czyli ponad 400 tysięcy złotych. – tłumaczy Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Młodzież ZSE-T odbywała dwutygodniowe praktyki zawodowe w zawodzie technik usług gastronomicznych, technik informatyk oraz technik hotelarstwa. Oprócz zajęć w ramach praktyk młodzież miała dostęp do szerokiego programu kulturowego: zwiedzanie miejsc najbardziej atrakcyjnych w regionie, poznawanie kultury Państwa w którym odbywaliśmy praktykę.
Wszystkie wyjazdy poprzedzone były obszernymi przygotowaniami i oraz ogromną ilością składanych dokumentów potwierdzających jakość szkoły. W tej chwili składanie wniosków i przygotowanie dokumentacji będzie o wiele łatwiejsze – przyznaje odpowiedzialna za te projekty w rakowickiej szkole nauczycielka, która mówi, iż to właśnie dzięki wyróżnieniu jakie w ostatnich dniach otrzymała placówka.

Akredytacja Erasmus+ dla Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych w Rakowicach Wielkich

Kilka dni temu do dyrekcji ZSE-T dotarła wiadomość, iż Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ przyznała Zespołowi Szkół Ekonomiczno- Technicznych akredytację Erasmus+, na kolejne 7 lat.

Akredytacja, to takie potwierdzenie jakości szkoły. Dzięki tej akredytacji szkoła ma otwarte drzwi do kolejnych wyjazdów, do kolejnych staży zagranicznych. Akredytacja to bilet wstępu do wyjazdów zagranicznych dla uczniów i nauczycieli w ramach mobilności europejskiej w sektorze Szkolenie i Kształcenie Zawodowe – mówi nam Pani Angelika Kowalczyk, która wyjaśnia, iż teraz cała procedura ubiegania się o środki będzie zdecydowanie prostsza.

Jest to ogromy sukces dla szkoły, bo ZSE-T jako jedyna szkoła w powiecie i jedna z niewielu w regionie uzyskała to świadectwo jakości. Jednak taka znakomita ocena szkoły nie jest przypadkiem. Jest to wynik wielu starań i zabiegów, od jakości składanej dokumentacji projektowej, przez ocenę przygotowujących wnioski nauczycieli, wyniki i zachowanie młodzieży, po ocenę opiekunów i całego pobytu w zagranicznym ośrodku.

Akredytacja jest również gwarancja, że do 2027 roku uczniowie będą mogli wyjeżdżać na praktyki zawodowe do krajów Unii Europejskiej. Pani Angelika Kowalczyk zauważa, iż sukces ten niesie z sobą także pewne zobowiązania dla szkoły, bo teraz ZSE-T musi utrzymać ten wysoki poziom jakości szkoły.

Będziemy ten poziom musieli utrzymać. Będziemy zdawali sprawozdania z jakości szkoły, z funkcjonowania szkoły, więc to jest takie wyzwanie dla nas i motywacja do podnoszenia jakości. – tłumaczy nauczycielka.

Pan Marek Łukasik z uśmiechem przyznaje, iż wysoki poziom w Rakowicach Wielkich nie jest problemem: – Przy takiej ekipie ja się o to nie boję – zapewnia wicedyrektor.

Wprawdzie w ubiegłym roku z powodu pandemii wyjazd musiał być odwołany, ale w tym roku wszyscy liczą, iż będzie już bezpieczniej i ten uda się zrealizować.

W obecnych roku szkolnym, w czerwcu jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli kolejna grupa młodzieży wyruszy razem do Włoch. Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych technikum hotelarskiego, gastronomicznego i informatycznego wyruszy odbyć dwutygodniową praktykę zawodową, a także trochę pozwiedzamy: Wenecja, Werona, Jezioro Garda... – wyjaśnia Pani Kowalczyk.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich nie spoczywa na laurach i zapowiada, iż zamierza w sposób maksymalny wykorzystać przyznaną akredytację i w każdym roku ubiegać się o zagraniczne staże zawodowe dla uczniów swojej szkoły.

Już mamy też kolejny projekt napisany, jest on w trakcie rozpatrywania. Jest to z kolei projekt dla liceum – co będzie nowością – projekt dla klasy o profilu psychologiczno- coachingowym – tłumaczy pani pedagog, która zaznacza, iż ten wyjazd planowany jest na przyszły rok szkolny.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here