Dziś zaczynają się matury. Maturzystom życzymy połamania piór

1
1173

Poniedziałek 8 czerwca to dzień, w którym rozpoczyna się tegoroczny maraton matur. Tradycyjnie zaczyna go egzamin z języka polskiego.

 

Zakwitły kasztany, matury czas zacząć. Tak zazwyczaj zaczynały się informacje o egzaminie dojrzałości. W tym roku kasztanowce już przekwitają. W 2020 roku matury ruszyły miesiąc później niż to pierwotnie planowano. Wszystko z powodu epidemii koronawirusa. Ta wszystkim uczniom przysporzyła sporo problemów, jednak szczególnie tym, którzy w tym roku przystępują do jednego z najważniejszych w swoim życiu egzaminów. Tradycyjne przygotowania w szkole nie były możliwe. Wiązało się to z koniecznością większego zaangażowania samego ucznia.

272 tysiące absolwentów w kraju przystąpi do egzaminu maturalnego

Około 272.000 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2019/2020, przystąpiło dziś do egzaminu maturalnego.

My odwiedziliśmy Zespół Szkół Ekonomiczno– Technicznych w Rakowicach Wielkich. Tam do egzaminu dojrzałości przystąpiło dziś 49 uczniów.

Matura w czasie koronawirusa

Obowiązkowe maseczki ochronne, zachowanie dystansu, mierzenie temperatury przed wejściem do budynku szkoły, zakaz wnoszenia maskotek na szczęście. To wymogi do których musieli zastosować się dziś maturzyści. Rakowicka szkoła z przygotowaniami poradziła sobie.

Były pewne dodatkowe sprawy do rozwiązania, ale dzięki wsparciu różnych instytucji udało się to zorganizować bez najmniejszego problemu. Starostwo Powiatowe zabezpieczyło środki higieniczne, maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące, czy termometr i z tym nie ma problemu. – wyjaśnia Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który przyznaje, iż sporo pracy wiązało się z umożliwieniem przybycia na egzaminy uczniów z Ukrainy. To ze względu na zamknięte granice, brak możliwości przekroczenia przez nich granicy. – Takich rozwiązań do 20 maja praktycznie nie było przygotowanych w związku z epidemią. Musze przyznać, że tutaj zaangażowanie ministerstwa było bardzo duże a szczególnie pani Machałek, która chyba sama interweniowała i wszystkie te problemy dotyczące młodzieży z Ukrainy i innych krajów udało się rozwiązać. Młodzież mogła wjechać do kraju i widzę, że dzisiaj wszyscy uczniowie z Ukrainy są na egzaminie. – dodaje wicedyrektor.

Uczniowie nie kryją, iż przygotowania do egzaminu były utrudnione. Mimo, że młodzież nie mogła chodzić do szkoły, to ZSE-T w ostatnich tygodniach przygotowała dla nich bardzo intensywne konsultacje, podczas których mogli przypomnieć sobie materiał. Dziś maturzyści, z którymi rozmawialiśmy w Rakowicach Wielkich byli dobrej myśli. Przyznawali, że towarzyszy im stres, ale są pewni swojej wiedzy.

 

Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów. Życzymy powodzenia i połamania piór.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here