Dziś ruszył maturalny maraton. Trzymamy kciuki za naszych maturzystów!

0
474

Dziś w całym kraju absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminu dojrzałości. Matury 2023 rozpoczęły się dnia 4 maja punktualnie o godzinie 9:00, egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku do matury przystąpi ponad 272 tys. uczniów. Jest wśród nich ponad 158 tys. absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz 114 tys. absolwentów 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia.

 

 

Egzamin maturalny pełni trzy zasadnicze funkcje; wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań programowych w zakresie ‎przedmiotów, z których przystępowali do egzaminów, stanowi poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu ‎wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego ‎języka obcego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ‎pisemnej (na poziomie podstawowym) oraz w części ustnej (bez określania poziomu)‎ a także zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu ‎maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie ‎rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.

Wszystkie zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają, w jakim stopniu zdający ‎spełnia wymagania wymienione dla każdego przedmiotu w podstawie programowej ‎kształcenia ogólnego. Jest to dokument, który określa zakres wiadomości i umiejętności, ‎które z jednej strony muszą zostać uwzględnione w procesie kształcenia, z drugiej zaś są ‎sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych.‎

My przed godziną 9. odwiedziliśmy dziś Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Tam do egzaminu dojrzałości przystąpiło blisko stu absolwentów liceum i technikum.

 

 

Przystępujący do egzaminu maturalnego rocznik w ostatnich latach nauki nie miał łatwo. Pandemia i związane z nią obostrzenia, a w szczególności zdalna nauka, to zupełnie nowe wyzwania, z którymi przyszło im się zmierzyć. Uczniowie musieli mieć więcej samodyscypliny, samozaparcia i chęci do nauki, niż przy tradycyjnym nauczaniu, co w rozmowie z nami podkreśla Dyrektor ZSET w Rakowicach Wielkich

– Ja nie ukrywam, że te półtora roku przerwy związanej z COVID zrobiło duże braki. Jeżeli uczniowie z natury są ambitni, są systematyczni, są odpowiedzialni, to sobie z tym spokojnie dali radę. Ostatni rok był bardzo pracowity, a czy to pozwoliło im nadrobić te zaległości, to właśnie teraz się okaże. – mówi Pan Marek Łukasik, który podkreśla, iż uczniowie szkoły w Rakowicach Wielkich mają specjalne zajęcia dodatkowe, pozwalające przygotować się do egzaminu dojrzałości.

– U nas młodzież generalnie nie korzysta z korepetycji. To też jest taka specyfika szkoły. To naszym zadaniem jest przygotować młodzież do matury, a nie to, że młodzież szuka gdzieś pomocy z zewnątrz. My organizujemy zajęcia dla młodzieży, która chciała się przygotowywać do matury na zajęciach dodatkowych. – podkreśla Dyrektor szkoły w Rakowicach Wielkich, który wskazuje, iż dziś do matury przystąpiło blisko stu absolwentów, co pokazuje, iż młodzież nawet jeżeli nie planuje iść na studnia, to chętnie przystępuje do egzaminu dojrzałości.

 

 

– My generalnie jesteśmy szkołą zawodową, czyli głównym celem młodzieży nie jest podjęcie studiów, a bardzo duża część młodzieży zaraz po szkole idzie do pracy. Dlatego ja się cieszę, że mimo celów nie związanych ze studiowaniem do tej matury podchodzą. – przyznaje Dyrektor Marek Łukasik.

Maturzyści, z którymi rozmawialiśmy w Rakowicach Wielkich byli dobrej myśli. Spodziewali się głównie „Lalki”, “Wesela” lub „Dziadów”, przyznając jednak, iż z innych tematów także sobie poradzą. W rozmowie z nami nie kryli, że towarzyszy im stres, ale byli pewni swojej wiedzy i pełni wiary w sukces.

– Maturzystom życzę żeby zrealizowały się ich zamierzania i plany życiowe i żeby byli wytrwali w dążeniu do celu. Myślę, że fundamenty mocne myśmy im tutaj przekazali i teraz tylko chodzi o to, by sobie przyszłość na tych mocnych fundamentach zbudowali. Na pewno matura jest takim elementem budowania tej przyszłości. Życzę im, żeby godnie zbudowali sobie przyszłość. – życzył Dyrektor ZSET w Rakowicach Wielkich.

Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów. Życzymy powodzenia i jak najlepszych wyników z każdego z przedmiotów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here