DW 297 z nowym przebiegiem w Pławnej Dolnej i Golejowie?

5
826
Pławna objazd Jelenia Góra

Korekta istniejących skrzyżowań i łuków, dodatkowe pasy ruchu do wyprzedzania a nawet nowy przebieg drogi w Pławnej Dolnej i Golejowie mają się znaleźć w opracowywanym projekcie drogi wojewódzkiej na odcinku z Lwówka Śląskiego do Pasiecznika.

Ruszają prace projektowe dotyczące inwestycji pn.: Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 297 na odcinku od km 90+300 do km 110+550 (Lwówek Śląski-Pasiecznik). Kilka dni temu wyłoniony został wykonawca, który do czerwca 2021 roku ma sporządzić trzy warianty przebiegu planowanej przebudowy trasy. Koszt sporządzenia takiej dokumentacji oszacowano na ponad pół miliona złotych brutto.

Wariant nr 1 – Początek opracowania km 90+300 (Lwówek Śląski), koniec opracowania km 110+550 (do odcinka przebudowanego – tablica informacyjna Pasiecznik). W wariancie tym ma zostać uwzględniona przebudowa i rozbudowa istniejącej drogi wojewódzkiej po istniejącym śladzie z budową:

 • niezbędnej infrastruktury tj.: chodnik, zatoki autobusowe, kanalizacja itp.,
 • poszerzeń istniejącej drogi,
 • korekta istniejących skrzyżowań w celu poprawy warunków bezpieczeństwa,
 • korekty łuków poziomych (poszerzenia zgodnie z klasą drogi) dodatkowych pasów ruchu do wyprzedzania pomiędzy miejscowościami Golejów i Wojciechów (przed wzniesieniem z dwóch stron)

Niezwykle ciekawie wygląda drugi z wariantów, który zakłada wyznaczenie nowego przebiegu drogi wojewódzkiej (obejść) w miejscowościach, w których ze względu np. na zabudowę nie ma możliwości poszerzenia pasa drogowego w celu dostosowania drogi do kategorii drogi wojewódzkiej tj. w miejscowościach Pławna Dolna i Golejów.

Wariant nr 3 jest połączeniem wariantów nr 1 i 2. Szczegóły elementów, które będzie zawierało owe połączenie ma zostać opracowane po konsultacji z DSDiK i po prezentacji wcześniejszych wariantów.

Nowa droga wojewódzka nie będzie drogą szybkiego ruchu. Zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei prędkość projektowa w terenie niezabudowanym ma wynieść:

 • 70 km/h – dla odcinków w miejscach o wystarczającej szerokości pasa drogowego\w nowym śladzie\gdzie można pozyskać teren decyzją ZRiD
 • 60 – 40 km/h – dla odcinków ograniczonych zagospodarowaniem terenu

Natomiast prędkość projektowa w terenie zabudowanym ma wynieść:

 • 50 km/h – dla odcinków w miejscach o wystarczającej szerokości pasa drogowego\w nowym śladzie\gdzie można pozyskać teren decyzją ZRiD
 • 40 km/h – dla odcinków ograniczonych zagospodarowaniem terenu

Czy droga wojewódzka z Pasiecznika do Lwówka Śląskiego stanie się dla stolicy naszego powiatu oknem na świat, jakim miała się stać wyremontowana jej część na odcinku z Lwówka Śląskiego do Bolesławca?

Właśnie mija rok od oddania do użytku wyremontowanej drogi wojewódzkiej nr 297 na odcinku z Lwówka Śląskiego do Bolesławca. Na całej długości ma ona nowy asfalt, wykonane zostały pobocza, zjazdy do posesji, w sołectwach pojawił się chodnik, a na całej długości drogi są nowe, głębokie rowy odwadniające i wąskie utwardzone pobocza. Zrealizowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu inwestycja wygląda okazale, pojawia się jednak pytanie, czy wyremontowana za grubo ponad 30 milionów złotych droga wojewódzka jest okienkiem na świat dla Lwówka Śląskiego? Bo oprócz zalet remontu, braku dziur i kolein, mieszkańcy wskazują na jej wady: zwężenia, ostre łuki, brak drugiego pasa do wyprzedzania i znaczne ograniczenia prędkości. Zatem, czy dla potencjalnych inwestorów taka droga jest wystarczająca dla transportu oraz czy satysfakcjonuje mieszkańców dojazd taką droga do pracy? Na te pytania odpowiadaliśmy sobie przez ostatni rok.

5 KOMENTARZE

 1. No chlopaki w BMW moga sie denerwowac . Normalnie dalej niz 10 km od domu nie odjezdzaja bo paliwo za drogie ale przeciez nie beda z sie wlec za TIRem miedzy np. Lwowkiem a Mojeszem , bo zupa u mamy wystygnie a blondi na prawym siedzeniu wrazen oczekuje .

 2. Oby nie było ja z drogą do Bolesławca!!!
  Przed remontem drogi chociaż była dziurawa to przynajmniej można było się bez problemu minąć dużym pojazdem. Teraz jest tragedia. W Żerkowicach, Brunowie, Suszkach droga została zwężona krawężniki wysokie i brak możliwości wyprzedzenia prawie na całym odcinku drogi aż do Bolesławca. Ta droga to jedna wielka lipa. Jedyny plus to taki, że nie ma dziur. Pozdrawiam wykonawców i osoby odpowiedzialne za “przemyślany projekt” szkoda tylko, że nie muszą tędy jeździć dużym sprzętem, może by wtedy zrozumieli o co chodzi w projektowaniu dróg.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here