Dramatyczna sytuacja Świeradowa- Zdroju. Turyści opuścili miasto

15
6503

W ubiegły piątek w ciągu kilkudziesięciu godzin miasto opuściło parę tysięcy niemieckich turystów. Miało to związek z obostrzeniami wprowadzonymi na terenie naszego zachodniego sąsiada. Branżę turystyczną z pewnością czekają trudne chwile. Na dodatek burmistrz planuje podwyżkę podatków.

 

Ledwo Świeradów-Zdrój zaczął podnosić się po wiosennym kryzysie związanym z pandemią, a znów branża turystyczna otrzymała kolejny cios. – Od 24 października weszły w Niemczech obostrzenia dla osób, które powracają ze strefy zagrożonej. Jak wiemy, dla naszego zachodniego sąsiada nasz kraj się do niej kwalifikuje. W związku z tym osoby, które przebywają w Polsce dłużej niż 48 godzin po przyjeździe do Niemiec muszą zgłosić się do właściwego wydziału zdrowia, podać swoje dane i odbyć 14-dniową kwarantannę – tłumaczył dziennikarzom ppłk SG Andrzej Torbicz, komendant Placówki SG w Zgorzelcu.

Goście z Niemiec ewakuowali się z pensjonatów w Świeradowie- Zdroju i wrócili do kraju. Burmistrz uzdrowiska przyznaje, iż dla miasta to jest jak dramat – Mamy pozamykane restauracje, do tego dochodzi ogromna ilość rezygnacji z wcześniejszych rezerwacji. Skala zjawiska jest tragiczna. Do poniedziałku w mieście nie pozostanie ani jeden niemiecki turysta. – mówił jeszcze w piątek portalowi eLuban.pl burmistrz Świeradowa, który zauważał także, iż na polskich turystów też miasto nie może liczyć.

Kryzys dotknie hotelarzy i przedsiębiorców – To jest absolutna katastrofa. Próbowaliśmy się odbudować w ciągu trzech minionych miesięcy. To olbrzymi cios dla nas wszystkich. Wyjazd klientów niemieckich oznacza, że de facto będziemy wszyscy stać na pusto. Nasze hotele, ośrodki wypoczynkowe musimy zamknąć. Nie wiemy skąd weźmiemy pieniądze na utrzymanie personelu. Wszystkie środki, które wcześniej zostały przez państwo zapewnione, obecnie już wygasły. Przyjdą dla nas bardzo trudne decyzje – mówił dziennikarzom właściciel jednego ze świeradowskich hoteli.

Burmistrz Świeradowa – Zdroju nie ma dobrych wiadomości dla mieszkańców i przedsiębiorców. W obliczu zbliżającego się kryzysu Roland Marciniak zwrócił się do radnych o poparcie jego projektu uchwały dotyczącej zmian stawek podatku od nieruchomości. Propozycja burmistrz przewiduje podniesienie od nowego roku niemal wszystkich stawek podatków, w tym tych dla przedsiębiorców. Z takim planem nie zgadzają się niektórzy radni.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się podnoszeniu podatków – mówią radni Mateusz Szumlas i Paweł Mikołajczak, którzy na komisji wyrazili swoją dezaprobatę do takiego podejścia do problemu. – Uważamy, iż szczególnie teraz, w chwilach kryzysu powinniśmy wspierać przedsiębiorców a nie obciążać ich wzrostem podatków. – tłumaczy Szumlas. – Wzrost podatków zaszkodzi rozwojowi naszego miasta. – dodaje radny Mikołajczak. W ocenie dwóch świeradowskich radnych to nie jest dobry czas na wprowadzanie podwyżek.

Jak podczas sesji rady miasta zagłosują pozostali radni o tym przekonamy się już w najbliższy piątek.

15 KOMENTARZE

  1. Stara śpiewka P. Burmstrza. Tylko płacz i lament, że miasto nie ma kasy. Może tak zacząć pobierać opłatę za komunikację miejską, może tak przestać dupska wozić gminnymi Mitsubishi, może tak zwrócić uwagę za co się płaci firmie utrzymującej zieleń i odpowiedzialnej za sprzątanie w Świeradowie ( sprżątają tylko górne miasto i okolicę przedszkola ) Pan Burmistrz i jego zwolennicy w radzie miejskiej, przyzwyczili się że turyści są i będą, ale wydarzenia z pierwszej połowy roku powinny im dać do przemyśleń, niestety nic z tego, w dalszym ciągu z uporem maniaka umieją tylko wydawać publiczną kasę. Ludzie jakim trzeba być kretynem by w dobie upadających małych czy większych bisnessów, podnosić podatki i rżnąć na kasę swoje dojne krowy. Pan burmistrz wie że jest to jego ostatnia kadencja, ale być może nie zdaję sobie sprawy że wcale nie musi doczekać jej końca. Większe dupska wysadzane są z siodła niż jego, chociaż on spasł się wybitnie przy gminnym korycie przednio.

  2. Ludzie nie nie zarabiają to nałożyć większe podatki, niedługo na jedzenie nie będziemy mieli brawo panie burmistrzu
    Wiadomo było co się wydarzy na jesień, piękne przygotowanie miasta

  3. Szanowni komentatorzy, Burmistrz ma rację, patrzę jak pięknie rozwija się Wasz Świeradów. Zobaczcie na sąsiednie gminy. Nie mają tego co Wy macie. W Świeradowie 21, wiek, a w innych gminach słabiutko. Przestańcie zazdrościć i krytykować. Jestem z sąsiedniej gminy i oceniam, że nie macie racji. Pewnie. Najlepiej krytykować. Facet przynajmniej ryzykuje i coś robi. Popatrzcie obiektywnie na problem. Inni nie mają procentu “bogactwa” jaki Wy macie w Świeradowie. Nie sztuką jest krytykować, ale tak rządzić żeby było lepiej i żeby było widać efekty, a w Świeradowie widać efekty bardzo pozytywne.

  4. Jakoś nikt nie płakał, nie stał w obronie,nie wychodzil na ulicę, jak tysiące ludzi w latach 90-2000,tracili pracę z dnia na dzień, musieli zmienić swoje profesje, migrowac do innych miast, obecnie też można zmienić fach etc

  5. a najlepsze to że takie hasła pt świeradów bankrutuje to piszą właściciele hoteli ,znam przypadki jak tej wiosny była pandemia właściciele hoteli dostali kase od państwa ludzi albo zwolnili albo dali głodowe pensje a jak dali te pensje to póżniej kazali odrabiać za te godziny co byli w domu

  6. Dramat? Niech Marciniak wystartuje w wyborach w sąsiednich gminach to zobaczy jak wygląda dramat przez cały rok. Może trzeba zacisnąć pasa. Okoliczni włodarze mogą udzielić korepetycji.

  7. A co z pracownikami?. Może o to zapytacie ?. Z3 kidzie z dnia na dzień zostaną albo zwolnieni albo na bezpłatne urlopy pójdą… ! Myślą tylko o właścicielach hoteli, gdzie oni są zabezpieczeni i na pewno nie martwią się o rachunki i jak przetrwają przez ten czas … a zwykly pracownik co ma powiedziec … urlop bezpłatny albo zwolnienie ?. Za co opłaty porobić???

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here