Dramat w górach. Turyści prawdopodobnie rażeni piorunem

6
5498

Pomocy najprawdopodobniej wymaga ok. 10-13 osób, które zostały poszkodowane po uderzeniu pioruna w rejonie górskim. Na miejsce udają się liczne służby – straż pożarna, pogotowie, policja, GOPR.

 

W czwartkowe popołudnie 13 czerwca 2024 roku nad regionem przeszła burza z ulewnym deszczem i gradem. Burza zaskoczyła turystów znajdujących się na szlaku w rejonie Świeradowa- Zdroju, na przełęczy Łącznik. Poszkodowani zostali sprowadzeni w okolice Górskiego Kompleksu Turystycznego Czeszka, gdzie trwa akcja ratunkowa.

W chwili obecnej nasze Zespoły Ratownictwa Medycznego udzielają pomocy w poszkodowanym w zdarzeniu w Świeradowie Zdrój. – poinformował kilka minut temu Piotr Bednarek rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Z wstępnych informacji pomocy najprawdopodobniej wymaga ok. 10-13 osób, które zostały poszkodowane po uderzeniu pioruna. Nieoficjalnie mówi się, że poszkodowani to w dużej mierze nieletni, którzy byli akurat na wycieczce.

Na miejsce dysponowanych zostało kilka jednostek straży pożarnej, w tym OSP KSRG Świeradów- Zdrój a także zespoły ratownictwa medycznego ze Świeradowa- Zdrój, Gryfowa Śląskiego, Leśnej, i Szklarskiej Poręby oraz patrole policji i Karkonoska Grupa GOPR.

asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń oficer prasowa Policji w Lubaniu wskazuje, że w chwili obecnej na miejsce udają się patrole. Z informacji, jakie otrzymali policjanci wynika, iż w wyniku wyładowania atmosferycznego poszkodowanych zostało 17 osób.

Więcej informacji wkrótce – akcja ratunkowa jest w trakcie.

Aktualizacja

Jak podaje Urząd Wojewódzki do zdarzenia doszło około godz. 13:40. Pierwsi z pomocą ruszyli GOPR-owcy. Później, do akcji przystąpiło pogotowie i strażacy. Poszkodowani to 24 osoby w tym dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wraz z opiekunami. Poszkodowany ze szlaku zwieziono do pobliskiego pensjonatu.

Poszkodowanych zostało 13 osób, (7 dzieci i 6 dorosłych), które to osoby przewieziono do szpitala. Ostatecznie trzy osoby pozostały w szpitalu a reszta po badaniach opuściła placówkę.

Szczegóły w materialne wideo:

Pomocy poszkodowany turystom, w tym dzieciom rażonym piorunem udzielił personel Górskiego Kompleksu Turystycznego Czeszka w Świeradowie- Zdroju. Poszkodowani zostali tam ogrzani i nakarmieni.

Pamiętaj, w czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić.

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here