Dotarła do nas różowa strefa ASF

2
630
zdjęci poglądowe, fot.: pixabay

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Wirus stanowi dla nich poważne zagrożenie i może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych zwierząt, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.

 

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

  • obszar objęty ograniczeniami III (kolor czerwony na mapie występowania ASF)
  • obszar objęty ograniczeniami II (kolor różowy na mapie występowania ASF)
  • obszar objęty ograniczeniami I (kolor niebieski na mapie występowania ASF)

W obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa. Więcej informacji o ograniczeniach, zakazach i nakazach obowiązujących w strefie różowej dostępnych jest w treści pisma przesłanego przez Inspekcję Weterynaryjną.

Na terenie powiatu lwóweckiego wyznaczono obszar objęty ograniczeniami II (różowy), który swoim zasięgiem obejmuje teren gminy Gryfów Śląski. Obszar objęty ograniczeniami II obowiązuje od dnia 17 maja 2022 r.

Pozostała część powiatu znajduje się w strefie objętej ograniczeniami I stopnia (strefa niebieska).

2 KOMENTARZE

  1. Nikt nikogo nie wykończy, jeśli się będziecie wreszcie przykładać i stosować do zasad bioasekuracji w waszych gospodarstwach. Krótka piłka- albo się stosujecie, albo wypad.
    I jeszcze jedno- to nie PLW ustala strefy i wymogi bioasekuracji. Wszystko jest opisane w programach, rozporządzeniach i ustawach dotyczących zwalczania ASF. Jak się nie podoba, to reklamacje do Ministra Rolnictwa, a nie powiatowych lekarzy weterynarii 😀

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here