Dolny Śląsk na szarym końcu? Zobacz, jak głosowali radni?

27
1591
UMWD

Część samorządowców apeluje do rządu o zwiększenie zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. Inni są temu przeciwni.

 

Podczas wczorajszej sesji sejmik województwa, głosami klubu Bezpartyjni Samorządowcy oraz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej Plus, przyjął przygotowany przez Zarząd Województwa apel do Rady Ministrów, dotyczący konieczności zwiększenia zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027.

 

Apel
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
z dnia 25.01.2021 r.
w sprawie konieczności zmiany zaproponowanego budżetu unijnego dla Dolnego Śląska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027

Sejmik Województwa Dolnośląskiego wyraża głębokie zaniepokojenie niezrozumiałą i niewystarczającą dla Dolnego Śląska propozycją podziału funduszy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. W propozycji budżetu unijnego dla Dolnego Śląska w RPO na lata 2021-2027 przewidziano ok. 4 mld zł (czyli 870 mln euro). W RPO dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 mieliśmy do dyspozycji kwotę 10 mld zł (czyli ok. 2,2 mld euro). Oznacza to, że w nowym rozdaniu środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027 Dolny Śląsk otrzymałby 6 mld zł mniej.

Grafika poglądowa. Wrotapodlasia.pl

W naszej ocenie, planowana wysokość puli środków unijnych w RPO dla Dolnego Śląska jest rażąco niska dla regionu oraz jego mieszkańców. Jeśli zostanie zaakceptowana, Województwo Dolnośląskie otrzyma najniższe środki na Regionalny Program Operacyjny 2021-2027 w przeliczeniu na jednego mieszkańca w porównaniu z innymi województwami w Polsce. Planowana kwota będzie też całkowicie nieadekwatna do potrzeb dynamicznie rozwijającego się Dolnego Śląska. Nasz region nie będzie mógł zrealizować wielu projektów inwestycyjnych, które podniosą jakość życia mieszkańców Dolnego Śląska i nie da się tego zniwelować przez inne źródła finansowania unijnego lub krajowego.

Mając pełną świadomość, że kwota alokacji dla Dolnego Śląska na lata 2021 – 2027 to skutek propozycji UE, apelujemy do Rządu RP o podjęcie działań, których skutkiem stanie się realistyczny, a tym samym możliwy do zaakceptowania przez Dolnoślązaków projekt dolnośląskiego RPO.

Samorząd województwa otrzyma na inwestycje własne wyraźnie mniejszą kwotę na budowę nowych dróg i mostów, na wsparcie przedsiębiorców, na konieczną rewitalizację linii kolejowych w regionie, na budowę oczekiwanych obwodnic miast, przedszkoli i żłobków. W związku z tym zostaną ograniczone możliwości aplikacji o dotacje na projekty realizowane przez dolnośląskie samorządy, także realizowane w formule ZIT. Odbije się to negatywnie na przyszłości ekonomicznej i społecznej Dolnego Śląska. Nie zniwelują tego faktu możliwości aplikowania o dotacje z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który nie będzie programem zarządzanym regionalnie i będzie ograniczony terytorialnie i formalnie, a dotyczyć ma projektów wyrównujących szanse obszarów, gdzie zaprzestano wydobycia węgla. Fundusz ten jest w swoich założeniach oddzielnym wsparciem dedykowanym regionom górniczym.

Dlatego apelujemy do Rady Ministrów o zwiększenie puli środków unijnych na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027 dla Dolnego Śląska. Oczekujemy, że ostateczna wysokość budżetu RPO WD 2021-2027 będzie wyższa, dopasowana do potrzeb rozwojowych naszego województwa i jego mieszkańców i porównywalna z budżetem RPO, którym dysponowaliśmy w minionych 7 latach.

W związku z tym zwracamy się jako Sejmik Województwa Dolnośląskiego z apelem do Rady Ministrów o uwzględnienie potrzeb Województwa Dolnośląskiego w dalszych pracach nad kształtem Umowy Partnerstwa oraz zwiększenia alokacji dla naszego regionu w perspektywie budżetowej na lata 2021 – 2027.

20 radnych było ZA apelem (nazwiska zaznaczone na zielono)
13 radnych było przeciw (nazwiska zaznaczone na czerwono),
1 radny był nieobecny

27 KOMENTARZE

 1. Na Andrzejka jak zwykle można liczyć, tzn partia może liczyć. Stare dobre zarządzanie przez kryzys czyli im gorzej tym lepiej. Będziemy o tym pamiętać przy kolejnych wyborach.

  • Czasami można się zastanawiać czy to jest możliwe aby tylko dla uścisku dłoni prezesa z nowogrodzkiej klęcząc jednocześnie na kolanach (bo inaczej tego nie można określić),można zdradzić swoich krajanów,ziomków którzy go wybrali myśląc jednocześnie,że to nigdy nie wyjdzie? Można!!! Można a dobitnym przykładem książkowym takiej osoby jest Andrzej Kredkowski. To się w głowie nie mieści mając już taką wiedzę o Andrzeju Kredkowskim,że miał w tamtym roku czelność na sesji rady gminy pouczać innych radnych. Rada gminy Lwówek Śląski powinna już zakupić piękną taczkę z przyklejoną tabliczką o treści “Mieszkańcy gminy w dowód wdzięczności dla Andrzeja Kredkowskiego”.Taczka powinna czekać w holu na miejscu honorowym i wniesiona na sesję gdy będzie w niej uczestniczył człowiek,który poskąpił w haniebny sposób złotówek na swój rodzimy rejon.

 2. Myślałem, że Pan Kredkowski jednak reprezentuje ludzi z naszego regionu a tu .. niestety ważniejsze są barwy partyjne niż interes regionu. Szkoda i przykre dla nas mieszkańców!

 3. obłęd i ten człowiek próbuje jeszcze mieć coś do powiedzenia na sesji w Lwówku-żenada. To zostanie zapamiętane. Przepraszam wyborców, że głosowałam na tę personę non grata

  • Przecież wybrali człowieka z PiS do sejmiku licząc że może to pomoże to co ty pier… o PO. Zawsze będzie durne tłumaczenie bo dziadek w Wermachcie albo wina Tuska albo jakaś totalna opozycja. Mam to w dupie widzę kto jak głosował w sejmiku wojewódzkim i to mi daje jasny obraz prawdy

 4. Wyłącz TVP, włącz myślenie. To nie PiS daje bo PiS nie ma swoich pieniędzy, to publiczne pieniądze które mają służyć nam wszystkim, a nie P-Owcom jak ich nazwałeś. Najgorszy sort człowieka, sam da sobie obciąć rękę żeby tylko zobaczyć jak sąsiadowi się krzywda dzieje.

  • Dawniej Ligę Polskich Rodzin teraz PiS

   na stronie Sejmiku jest info że członek w wielu komisjach
   Członek – Komisja Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki
   Członek – Komisja Współpracy Zagranicznej
   Członek – Komisja Kultury, Nauki i Edukacji
   Członek – Komisja Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu
   Członek – Komisja Budżetu i Finansów
   Członek – Komisja Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny

 5. Nie wiem skąd zdziwienie. Od 5 lat PiS osłabia rolę województw bo sądzi, że zarządzanie każdym, najmniejszym nawet, podwórkiem z KC przy Nowogrodzkiej jest efektywniejsze niż przez gospodarza tego podwórka.

  Kredkowski nie mógł zagłosować inaczej jeśli chciał aby króliczki z jego kręgu nie potrąciły państwowych posadek. Taka rola zwykłej partyjnej przylepy.

  • Nie osłabia , poprostu PO gdzie rządzi ,dostanie ale mniej, za to co wyprawiali i wyprawiają.A że akurat ludzie mają swoim włodarzy co są PO-wcami to tylko ludzi szkoda.

   • Trudno już robić jakiekolwiek fikołki intelekualne, żeby wytłumaczyć takie działania inaczej niż osłabianie samorządności. Dlaczego KC przejął:
    – wojewódzkie fundusze ochrony środowiska
    – wordy
    – ośrodki doradztwa rolniczego i arimr
    – część funduszy europejskich do tej pory w dyspozycji marszałków województw?

    W sumie pewnie z tego samego powodu, dla którego zniósł obowiązek konkursowy na kierownicze stanowiska w spółkach skarbu państwa. Jak nie wiesz to Dworczyk wyjaśnił: “eksperci nie idą przecież po linii partyjnej”.

    Bardzo przykre jest to, że do całego politycznego szamba doszła jeszcze wojna Polsko-Polska, w której zaszczuci klaskacze klaszczą jak to wspaniale jest, że biją. Że biją bo się przecież należy ale jednak dobrzy są…bo mogli zabić.

 6. Kolejność zgodna z moją wiedzą o stopniu rozwoju wymienionych regionów. Świętokrzyskiemu, Podlaskiemu, Podkarpackiemu naprawdę dużo więcej potrzeba, by mieć takie warunki życia jak w Dolnośląskim. A mieszkamy w jednej Polsce.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here