Diabeł zalazł im za skórę. Oblali go farbą

18
2907
giebułtów diabeł kościół mirsk 03

Jedni mówią, że nikomu nie wadził, tylko stał nieruchomo spoglądając na kościół. Inni twierdzą, że to pozory, że diabeł popijał gorzałkę i cały czas knuł jak skłócić mieszkańców dla własnych korzyści. Chcąc dać mu nauczkę, jakiś czart oblał go farbą.

 

 

Giebułtów to jedno z sołectw gminy Mirsk na Dolnym Śląsku. Powstała na początku XIV wieku wioska ma bardzo bogatą historię i wiele zachowanych po dziś dzień zabytków. Roztaczające się z osady widoki na Góry Izerskie przyciągają tu licznych turystów. Wśród chętnie podziwianych obiektów był giebułtowski diabeł, posąg, który w maju 2023 roku stanął przy schodach prowadzących do kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Prywatna inicjatywa od samego początku budziła sporo kontrowersji. Jej zwolennicy uważali, że posąg jest znakiem otwarcia na nowe spojrzenie na duchowość i wiarę, że sztuka jest narzędziem do pobudzania myślenia i prowokowania dyskusji na ważne tematy. Natomiast przeciwnicy argumentowali, że ustawienie posągu diabła przed świątynią jest nieodpowiednie i może godzić w uczucia religijne. W ich ocenie miejsce sakralne powinno być pozbawione takiej symboliki.

Pomysłodawca inscenizacji w rozmowie z Lwówecki.info przyznawał, że diabeł jest pierwszą z części większego dzieła, jakie ma stanąć przed wejściem do kościoła. Stojący u podnóża schodów, trzymający stalową linę diabeł ma zostać połączony nią ze stojącym na szczycie schodów aniołem. Całość ma symbolizować kuszenie i odwieczną walkę dobra ze złem oraz przypominać, że siły zła nieustannie próbują nawiązać walkę z tym, co dobre i wartościowe.

Budzący kontrowersje posąg stał się znakomitym elementem promocji wsi. Giebułtów odwiedzali dziennikarze, a za nimi przyjeżdżali turyści. I choć większość mówiła, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, to ten najwyraźniej zaszedł ludziom za skórę. Wprawdzie jedni mówili, że diabeł nikomu nie wadził, tylko stał nieruchomo spoglądając na kościół, za to drudzy twierdzili, że to pozory, że diabeł popijał gorzałkę i cały czas knuł jak skłócić mieszkańców dla własnych korzyści, kusił i namawiał do złego.

W weekend otrzymaliśmy informację od mieszkańców o akcie wandalizmu. Jakiś czart oblał farbą Diabła z Giebułtowa i teraz diabeł naprawdę straszy.

I choć ponoć to diabła charakteryzują wszystkie przeciwieństwa mądrości, a więc przede wszystkim głupota, to jednak w tym przypadku trudno stwierdzić, czy diabeł ten to prawdziwy diabeł, czy diabeł ten, co diabła zmalował? Rozwiązaniem tej zagadki powinni się zająć stróże prawa.

Przypominamy, iż kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Czy diabeł odpokutuje za swoje grzechy?

18 KOMENTARZE

 1. DIABEŁ DO ANIOŁA . Z CIEBIE TAKI JANIOŁ JAK Z KOZIEJ DUPY TRĄBA . MODLISZ SIĘ POD FIGURĄ A MASZ DIABŁA ZA SKÓRĄ. NIKT CIE NIE ZMUSZA ŻEBYŚ NA NIEGO PATRZYŁ.

 2. a czy owy diabeł oraz schody, które prowadzą w stronę kościoła nie są przypadkiem częścią PRYWATNEJ posesji i zostały udostępnione mieszkańcom jako dobra wola właścicieli tego terenu?

  • OCZYWIŚCIE ŻE TAK ! ! ! ALE TYM NAJBARDZIEJ WIERZĄCYM NIE PODOBA SIĘ SZTUKA. CZĘSTO WIDZIMY FIGURĘ NAGIEGO MĘŻCZYZNY KTÓREMU Z SIURKA LECI WODA I TO WYDAJE SIĘ NORMALNE I PODZIWIAMY KUNSZT SZTUKI. SZKODA TYLKO ŻE ŻADEN Z ARTYSTÓW NIE ODWAŻYŁ SIĘ ZROBIĆ POSĄG NAGIEJ KOBIETY KTÓRA TEŻ SIKA. TO DOPIERO BYŁA BY HAŃBA 😀 😀 😀

 3. Przylecę na miotle zobaczyć to dzieło. Jest ciekawe i dzięki tej instalacji trochę turystów zajrzy do Giebułtowa. Każda inicjatywa jest dobra na ożywienie sennej atmosfery

  • Zamknięcie bo jak by było przekształcenie to bym nie dostała pisma że zamykają mówmy jak jest, a jeżeli nie rozumiesz to proponuje przejść się do urzędu.

   • Żeby przekształcić to najpierw trzeba zamknąć to My wiemy. Nasuwa się pytanie czemu nikt z rodziców wcześniej nic nie robił żeby dzieci przyciągnąć. Inne szkoły przygotowują stoiska na Jarmark a z Giebułtowa brak dlaczego? Bo większość tylko od siebie a żeby w coś się zaangażować nie ma chętnych taka jest prawda. Słyszałam że szykują dla chłopa z Giebułtowa pomoc bo był uczniem naszej szkoły. Ciekawe ile osób upiecze ciasto! Właśnie tak wygląda pomoc i zaangażowanie. Mówmy rzeczy po imieniu krytykowac to większość potrafi

    • Na pewno trzeba likwidować? To manipulacja Ditero żeby przejąć budynek ale bez nauczycieli i uczniów

     Ustawa o systemie oświaty (Dz.U.2023.900 Akt obowiązujący)
     Wersja od: 27 września 2023 r. do: 31 sierpnia 2024 r.
     Art. 9. [Przekazanie prowadzenia szkoły osobie prawnej lub osobie fizycznej]
     1. Jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może przekazać z dniem 1 września danego roku, w drodze umowy, osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego, z wyjątkiem osoby, o której mowa w ust. 2, lub osobie fizycznej, prowadzenie takiej szkoły, o ile szkoła ta nie jest jedyną szkołą danego typu prowadzoną przez tę jednostkę samorządu terytorialnego zgodnie z art. 8 ust. 15 lub 16. Przepis nie dotyczy szkoły artystycznej.

     I co? Nie trzeba likwidować wystarczy przekazać

 4. I diabeł i jezus i cała reszta sa przez ludzi wykreowanymi postaciami jak batman czy swiety mikolaj. Otwórzcie oczy ludzie, wystarczy sie troche w temat zaglebic.. pozdrawiam serdecznie ciemna mase.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here