Czy wyginą wszystkie dziki? Kolejne ognisko ASF w powiecie

2
3638
zdjęcie poglądowe

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików.

 

 

Afrykański pomów świń zbiera śmiertelne żniwo. Co kilkanaście dni dowiadujemy się o kolejnym ognisku, dziku odstrzelonym, bądź padłym, u którego badania potwierdziły występowanie tej choroby. 

Koszty walki z ASF, które w dużej mierze skupiają się na odstrzale dzików idą w setki milionów złotych. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Łowiecki, tylko od kwietnia do listopada 2018 roku zastrzelono blisko 168 tys. dzików. „Koszt społecznej pracy myśliwych wraz z dojazdami oraz amunicją szacuje się na kwotę blisko 583 mln zł. Oznacza to, że koszt pozyskania jednego dzika wynosi 3,4 tys. zł”, czytamy w podsumowaniu działań w 2018 roku Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. W ocenie WWF dużo skuteczniejsze może być przeznaczenie podobnej kwoty na działania prewencyjne u rolników.

W dniu 17 kwietnia 2024 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim otrzymał z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Katowicach wynik dodatni badania 1 próbki w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym.

Próbka ta została pobrana od dzika padłego, znalezionego w obwodzie łowieckim 52 – Koła Łowieckiego Szarak, w pobliżu miejscowości Skorzynice w gminie Lwówek Śląski.

W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

2 KOMENTARZE

    • Logika “rzeźników z piórkiem w kapeluszach” to nie tylko ratowanie przez zabijanie, to także roznoszenie wirusa na swoich buciorach po lesie i gospodarstwach, rozwożenie po lesie i drogach publicznych zwłok ubitych zwierząt na kratownicach; zwłok, z których ścieka krew, wypadają części wnętrzności… To w końcu zostawianie w lesie wytrzewień czy skór. Bo hasło BIOASEKURACJA to dla myśliwych lewacka ideologia…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here