Czy Gmina Lwówek Śl. jest przygotowana na walkę z koronawirusem?

20
3367

W ostatnich dniach żyjemy informacjami związanymi z dynamicznie zmieniającą się sytuacją związaną z koronawirusem. Wszyscy wokół nas uspakajają, mówią, że nie ma powodów do zmartwień, jednak liczba osób hospitalizowanych i tych, u których już wykryto wirusa rośnie bardzo szybko. Jak na razie zalecanym „lekarstwem” jest ostrożność oraz higiena. Czy w Gminie Lwówek Śląski, jednostkach podległych, szkołach i przedszkolach są zapewnione wystarczające warunki sanitarne, warunki do utrzymania należytej higieny? O to w piątek zapytaliśmy burmistrz Lwówka Śląskiego.

 

Warunki sanitarne wszędzie w szkołach są i dzieci od zawsze uczy się, że trzeba myć ręce – mówi burmistrz Mariola Szczęsna i dodaje – My, jako samorząd to teraz oczywiście, kiedy o tym koronawirusie mówi się tak dużo i są pewne zalecenia to zakupujemy, zamówiliśmy właśnie detergenty i chcemy zamontować je w urzędach. W szkołach już gdzieniegdzie są zamontowane te „aparaty” do mycia rąk.

 

Burmistrz Szczęsna nie kryje, iż do całej sytuacji podchodzi z wielką dozą ostrożności i jest przeciwna sianu paniki.

Ja, jako burmistrz podchodzę do tego nie emocjonalnie, bo to jest choroba taka sama jak grypa. Troszeczkę na ten temat wiem i wiem, że na grypę więcej ludzi umiera u nas w Polsce. Wystarczy wziąć sobie statystyki ile już w tym roku i w ubiegłym roku ludzi w Polsce zachorowało i ile ludzi umarło. Ja się obawiam, że grypa może zebrać większe żniwo, bo na wiosnę bardzo dużo ludzi choruje.
Te zabiegi, które są teraz robione, żeby izolować ludzi, którzy już mają zdiagnozowanego tego wirusa są słuszne, ale nie jesteśmy w stanie uniknąć zakażeń, ponieważ ludzie, którzy mają z nimi styczność i którzy jeszcze tych objawów nie pokazują, to oni właśnie tego wirusa roznoszą.
Ciekawe jest to, że na samym początku, kiedy już był alarm w Europie i na świecie, że ten wirus szaleje u nas tylko na lotniskach badano gorączkę, co też nie jest wskaźnikiem, bo ktoś może jeszcze nie mieć gorączki, ale może ją dostać za godzinę, albo za siedem dni. Ale w tym momencie on te zarazki roznosi. Naprawdę my się nie uchronimy od tego. – tłumaczy burmistrz Lwówka Śląskiego, która zdecydowanie podkreśla, iż nie ma, co robić paniki, tylko zachować higienę. – U nas w Gminie paniki nie siejemy.

20 KOMENTARZE

 1. Nie przepadam za ta niegrzeszaca inteligencja kobieta , ale w tym wypadku ma racje. Zreszta na poziomie gminy to mozna sobie najwyzej pogadac na takie tematy . Oczywiscie jesli sie nie lubi burmistrza to mozna mu i w tym wypadku przypisac wine i za wirusa , tak samo jak Tuskowi.

 2. Pani Burmistrz Covid-19 to nie jest taki sam wirus jak grypa i nie można postawić znaku równości. Grypa się tak nie rozprzestrzenia z takim rozmachem.Jeśli gmina nie jest dostatecznie przygotowana to wystarczy wprost o tym powiedzieć. Należy zauważyć, ze jesteśmy w strefie przygranicznej..

 3. Wojsko obecnie jest w koszarach a przecież wojsko w czasie wojny jest poza koszarami nawet w czasie pokoju może być poza koszarami na poligonie.Chyba nieuniknione jest,że za tydzień ,dwa tygodnie wojsko przemieści się do namiotów na poligonach a budynki w koszarach w odpowiedni sposób będą spożytkowane na kwarantannę obowiązkową dla podróżnych wszystkich busów i autobusów przyjeżdżających z zachodu i południa. W Izraelu już zrobili 14 dniową kwarantannę dla wszystkich przyjeżdżających do tego kraju i tam koronawirusa stłumią szybko. Na granicy dalej sprawdzać wszystkie autobusy i busy pod względem temperatury ale przetrzymywać je tam aż zbierze się kolumna kilkunastu aytobusów i busów i konwojować je do jednostek wojskowych na zachodzie kraju gdzie ich nie brakuje.W jednostce wojskowej przetrzymać nie 14 dni ale np. cztery pięć dni-to czas gdzie się coś już może pokazać lub można znaleźć.Dziennie jak podała telewizjia było około 50 autobusów i 150 busów.Autobusy z krajów na wschód Polski,zobowiązać aby zatrzymywały się w Polsce tylko do zatankowania bez prawa wychodzenia pasażerów do toalety podczas tankowania tylko w autokarze i solidnie to sprawdzać wskazując gdzie można zatrzymać się do zatankowania. W gminach nakazać obowiązek stworzenia jednego bardzo dużego pomieszczenia do kwarantanny przyjezdnych busami miejscowymi.Tylko kontaktem faksem burmistrza danej gminy (skąd jest bus przewożący) z jednostką wojskową gdzie zatrzyma się na kwarantannę ten bus pozwoli na zwolnienie tego busa z jednostki,gdzie burmistrz pod rygorem kary zapewni,ze umieści tych pasażerów w swojej kwarantannie.Innego sposobu nie ma aby zlikwidować u nas koronawirusa gdy podróżni będą do nas przyjeżdżali w PRAWIE KALEGO. Podobnie można zrobić z pociągami likwidując na czas tej epidemii zatrzymywanie się pociągow na mniejszych stacjach,tylko na wojewódzkich a tam służby w odpowiedni sposób też robiłyby jakąś kwarantannę.

 4. ,, Warunki sanitarne wszędzie w szkolach są…,, to jakiś żart? Kiedy Pani burmistrz byla ostatni raz w szkolnej toalecie? Notoryczny brak papieru toaletowego, papier do wycierania rąk bywa z podkresleniem na ,, bywa,, to samo z mydłem.

 5. Taaa, cale państwo nie jest przygotowane. W szpitalach brakuje podstawowych środków zabezpieczajacych przed roznoszeniem wirusa.
  Ale mam pytanie, jak lwóweckie szpitale dbają o profilaktykę? Może w tym oficjalnym zwracają na to uwagę, ale jak to wygląda na porodówce jaką zajęło Starostwo? Zdaje się, że formalnie nadal jest to szpital, A nie biuro, więc jak to teraz wygląda prawnie?

  • zrobią co chcą, my sobie możemy pisać, kiedy przyjdzie czas, zamiotą pod dywan, komu trzeba podsmarują i taki będzie finał. “Tematu nie było tak?” cytując klasyka…

 6. Niezależnie od tego jakie jest nastawienie do Pani Burmistrz musimy pamiętać że to jednak MY WSZYSCY jesteśmy gminą ….my ją tworzymy i kształtujemy w jakimś stopniu więc myślMY ….

 7. Można winić wszystkich za koronawirusa , ale zacznijmy ocenę od swojej dbałości, a wystarczy popatrzeć w sklepach ile ludzi chodzi bez maseczek , nie mowiąc już o rekawiczkach, kaslajacych i dotykających artykuły. Brak kontroli i nikt nie reaguje a później pretensje.Dbajmy o higienę wszyscy , może się uchronimy od zarażenia

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here