Czy dokonaliście już samospisu?

0
845

Wielu Polaków zastanawia się nad celem Narodowego Spisu Powszechnego. Odpowiedź jest banalnie prosta. To przeprowadzane co 10 lat badanie ma na celu przybliżenie rządzącym sytuacji, w jakiej znajdują się Polacy.

 

Narodowy Spis Powszechny ruszył 1 kwietnia. W pierwszych dniach już ponad milion Polaków wypełniło ankietę. Pytań w spisie jest dość sporo. Można na nie odpowiedzieć na stronie internetowej GUS-u, albo podczas rozmowy telefonicznej z ankieterem.

„Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.). Jeżeli okres przebywania za granicą respondenta jest krótszy niż rok, wówczas wypełnia on kwestionariusz emigranta krótkookresowego, jeżeli wynosi rok lub dłużej – kwestionariusz emigranta długookresowego. W przypadku emigranta, o którym informacji udziela respondent dokonujący samospisu, mieszkający w Polsce, każde pytanie kwestionariusza osobowego zawiera dodatkową odpowiedź „nie mam żadnej wiedzy na ten temat”. W związku z powyższym w formularzu elektronicznym nie ma numeracji pytań”. – tłumaczy GUS.

Warto pamiętać, iż spis jest obowiązkowy a za odmowę wzięcia udziału w NSP grozi kara pieniężna nawet do 5 tys. zł.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here