Czy do Świeradowa- Zdroju wróci Straż Miejska?

10
614

Świeradowscy radni chcą powołania straży miejskiej. Jak tłumaczą, obecna sytuacja wymaga zdecydowanych działań mających na celu poprawę porządku i bezpieczeństwa w mieście.

 

W Świeradowie- Zdroju istniała niegdyś Straż Miejska. Liczyła ona dwóch funkcjonariuszy i dysponowała samochodem. Jednak w listopadzie 2012 roku ówcześni radni przychylili się do wniosku burmistrza Rolanda Marciniaka o jej likwidację. Według zapewnień do pilnowania porządku i bezpieczeństwa w kurorcie miała wystarczyć policja, a kontrolami utrzymania porządku na posesjach czy chodnikach mieli zająć się urzędnicy.

Dziś widzimy, że koncepcja burmistrza Marciniaka się nie sprawdziła. Wprawdzie osiągnięte zostały cele finansowe, czyli w budżecie miasta pozostały środki, które wcześniej wydawano na utrzymanie tej formacji, jednak dziś wyraźnie widać, że ani urzędnicy, ani policja nie radzą sobie z problemami w mieście. A tych jest bez liku. Dostrzegając je świeradowscy radni wyszli z projektem uchwały o powołaniu Straży Miejskiej. Inicjatorami i autorami projektu są radni Mateusz Szumlas i Paweł Mikołajczak.

W rozmowie z Lwówecki.info tłumaczy, że obecna sytuacja w miejsce wymaga radykalnych działań.

Konieczność utworzenia w Świeradowie- Zdroju Straży Miejskiej podyktowana jest obowiązkiem zapewnienia mieszkańcom i turystom bezpieczeństwa. Do tego nie wystarczają już dzisiaj patrole policji. Spojrzeć wystarczy na notoryczne, niezgodne z prawem i naruszające wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz porządku kwestie związane z parkowaniem przez turystów aut, niszczeniem klombów i zastawianiem wjazdów. – mówi radny Mateusz Szumlas, który nie kryje, iż mieszkańcy nieustannie dzwonią do radnych z prośbą o pomoc w temacie komunikacyjnego chaosu w mieście.

Wybiegając w przyszłość wśród zadań strażników widzę także obsługę miejskiego monitoringu, wyłapywanie np. wandali a po wprowadzeniu parkometrów SM mogłaby przejąć nad nimi kontrolę. – dodaje radny Paweł Mikołajczak, który wspomina także, iż radni są zdeterminowani do tego, żeby skutecznie poprawić bezpieczeństwo i porządek w mieście.

Faktem jest, iż mieszkańcy uzdrowiska od dłuższego już czasu przeżywają gehennę związaną z nieprzestrzeganiem przez turystów zasad parkowania. Chcąc się dostać, czy to na stok narciarski, czy do wieży widokowej Sky Walk niektórzy goście pozostawiają samochody byle gdzie i byle jak. Komunikacyjny chaos najbardziej dotkliwy jest w weekendy. Jednak i w środku tygodnia pracy dla strażników by nie brakowało. Walka z wandalami i chuliganami, obsługa monitoringu, czy pilnowanie zajęcia pasa ruchu drogowego. To tylko niewielki wycinek działań, które mogliby realizować strażnicy miejscy.

Złożony przez radnych projekt uchwały trafi pod obrady jeszcze w lutym. Jeżeli uzyska on poparcie większości radnych będzie musiał zostać zaopiniowany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Co więcej radni wraz z burmistrzem będą musieli znaleźć w budżecie środki na utworzenie formacji i jej utrzymanie. Patrząc jednak na komunikacyjny chaos w mieście, czy akty wandalizmu trudno nie odnieść wrażenia, że inwestycja będzie się sama finansowała a mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą.

10 KOMENTARZE

  1. Są jeszcze radni i burmistrz którzy Straz Miejska sprawnie działająca zlikwidowali ? Więc kosztu jej odtworzenie niech z własnych środków pokryją ! Likwidować prosta rzecz ! Komisariat Policji tez był jest tylko Rewir Dzielnicowych a to nie to samo ! Jakoś nie podłodze było i jest !!!

  2. Najpierw stwarzają problem a potem będą go rozwiązywać przy pomocy mandatów.
    Świeradów obrał drogę masowej turystyki, więc tłok będzie tylko rósł.

    • To nie jest wina straży miejskiej sami byście poszli nic nie robić i zarobić ,tak właśnie rządzą włodarze gmin to świadczy o nich jakimi są gospodarzami.

  3. Tak bardzo świerardów chciał do Lubania? ? To niech teraz w tym rynsztoku się dławi. Ma świerardów teraz standard bezpieczeństwa typowo Lubański. A jak świerardów nie gwiazdorzył i pozostał w powiecie lwóweckim, to teraz byłby perełką na mapie bezpieczeństwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here