Czesi częściowo zamykają granice – Zakaz wjazdu w celach turystycznych

1
814

Polska znalazła się na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa, opublikowanej przez czeskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to ograniczenia w podróżowaniu do Republiki Czeskiej.

 

Z uwagi na wprowadzony przez rząd Republiki Czeskiej zakaz wolnego poruszania się poza gospodarstwem domowym i zakaz gromadzenia więcej niż dwóch osób w przestrzeni publicznej do odwołania nie można przyjeżdżać do Republiki Czeskiej w celach turystycznych lub w celu odwiedzin u przyjaciół.

 

Czechy zmagają się w tej chwili z dużą falą zakażeń koronawirusem. Rząd naszych południowych sąsiadów  uruchomił mechanizm oceny sytuacji epidemiologicznej w państwach członkowskich UE, tzw. semafor. Czeskie Ministerstwo Zdrowia na bieżąco ocenia ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 na podstawie ustalonych kryteriów i publikuje listę z podziałem na państwa oznaczone kolorami: zielonym, pomarańczowym i czerwonym. Polska w związku z szybkim przyrostem zakażeń trafiła na czerwoną listę.  W związku z tym nasi sąsiedzi od poniedziałku, 9 listopada zamykają dla Polaków swoje granice. W chwili obecnej nie ma w Europie państw oznaczonych kolorem zielonym.

Z zakazu wjazdu na terytorium Czech zwolnieni są m.in:

  • cudzoziemcy posiadających zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19,
  • posiadacze ważnej wizy długoterminowej, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej wydane przez Republikę Czeską,
  • cudzoziemcy z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
  • członkowie rodzin (w tym możliwy do udowodnienia stały związek partnerski) obywateli Republiki Czeskiej lub obywateli UE z pobytem na terenie Republiki Czeskiej,
  • pracownicy transportu międzynarodowego.

W tej sytuacji zawieszone zostają kursy pociągów transgranicznych. Koleje Dolnośląskie zawieszają połączenia z dniem 9.listopada, na trasach Szklarska Poręba – Harrachov oraz Międzylesie – Lichkov.

 

-/ 24jgora.pl/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here