Czarny dym spowił okolicę. Sąsiedzi zadzwonili po straż pożarną

5
2835
fot.: Robert Wojciech Liszka - dziękujemy

Sąsiedzi widząc czarny dym wydobywający się z sąsiedniego budynku natychmiast powiadomili straż pożarną. Po raz kolejny dzięki szybkiej akcji udało się uniknąć poważnych konsekwencji.

 

Strażacy nieustannie przypominają o obowiązkach jakie nakłada ustawodawca na właścicieli, zarządców w sprawie czyszczenia i przeglądów przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) i apelują o rozsądek. O dramatycznych skutkach pożarów kominów pisaliśmy niejednokrotnie. Jednak apele te nie pomagają, pożarów sadzy nadal jest bardzo dużo.

W piątkowe popołudnie 22 kwietnia do Dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o pożarze w jednym z budynków w Lubomierzu. To sąsiad zgłosił, że widzi wydobywający się czarny dym z komina sąsiedniego budynku. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląskim oraz OSP KSRG w Lubomierzu.

Po raz kolejny szybka informacja o pożarze oraz sprawna akcja strażaków pozwoliła uniknąć poważnych konsekwencji.

fot.: Robert Wojciech Liszka – dziękujemy

Co robić jak zapali się sadza w kominie?

Jak już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy w pierwszej kolejności zaalarmować o tym zdarzeniu Państwową Straż Pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 oraz wygasić palenisko. Strażacy przypominają o konieczności zamknięcia dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, aby do palącego komina nie wlewać wody, która może być przyczyną popękania przewodu kominowego, a w gorszym przypadku nawet jego rozerwania. – tłumaczą.

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here