Co robione jest przy kościele w Kotliskach?

1
775

Sporo emocji wywołał nasz ubiegłotygodniowy materiał dotyczący prac remontowych prowadzonych przy kościele św. Mikołaja w Kotliskach i związanego z nimi zamknięcia cmentarza. Po nagłośnieniu sprawy proboszcz najwyraźniej uległ presji i jak napisał, że „wejście na cmentarz jest na własną odpowiedzialność”.

O to, jakie prace są tam wykonywane zapytaliśmy m.in. Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wyjaśnia, iż prace przy kościele w Kotliskach prowadzone są na podstawie decyzji wydanej przez Kierownika Delegatury WUOZ w Jeleniej Górze z dnia 02.07.2019 r. Prace są nadzorowane przez konserwatora posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Zakres działań obejmuje prace ratunkowe przy konstrukcji obiektu: wzmocnienie fundamentów, stabilizacja ścian, wzmocnienie konstrukcji więźby dachowej. – tłumaczy Tomasz Wrocławski DWKZ.

W informacjach od czytelników pojawiły się pogłoski o „wydobywaniu skarbów”. Konserwator Zabytków przyznaje, iż nic mu na ten temat nie wiadomo. – Jak dotąd według uzyskanych informacji nie stwierdzono działań związanych z „odkopywaniem skarbów” – tłumaczy i dodaje, że sprawa zostanie zbadana.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z warunkami decyzji prowadzący prace zobowiązany jest informować o nowych okolicznościach ujawnionych w toku prac. – wyjaśnia Tomasz Wrocławski DWKZ

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here