Co myślą lwóweccy radni o likwidacji SP w Niwnicach?

17
312

Ważą się losy Szkoły Podstawowej w Niwnicach. Na chwilę obecną głos decydujący w sprawie przyszłości placówki mają lwóweccy radni. Zapytaliśmy ich czy są ZA czy PRZECIW likwidacji szkoły oraz czym uzasadniają swoją decyzję.

To dopiero początek drogi do likwidacji podstawówki. Niespełna dwa tygodnie temu radni otrzymali od burmistrz Mariola Szczęsnej projekt uchwały intencyjnej w sprawie zamiaru likwidacji placówki. Dziś spotykają się na posiedzeniu komisji rady, żeby podyskutować o przyszłości SP w Niwnicach, ale także ogólnie o lwóweckiej oświacie.

Na nasze pytania odpowiedziało tylko pięcioro z piętnastu radnych. Reszta najwyraźniej nie miała nic do powiedzenia:

  • Katarzyna Małgorzata Krenz -…
  • Piotr Jacek Wiśniowski –
  • Mieczysław Stanisław Grabowicz –
  • Joanna Ewa Jędrzejczyk –
  • Marcin Edward Karasiński –
  • Tomasz Andrzej Kubis –
  • Małgorzata Uboga –
  • Tadeusz Koblak –
  • Franciszek Eugeniusz Pawłowicz –
  • Stefania Wróblewska –
  • Zbigniew Eck, Radny Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski – Informuję, że na dzień dzisiejszy nie zająłem jeszcze stanowiska w tej sprawie, ponieważ nie otrzymałem do dnia dzisiejszego dodatkowych dokumentów dotyczących funkcjonowania poszczególnych szkół w ostatnich trzech latach.
    Ponadto w uzasadnieniu do przesłanego projektu Uchwały przez Panią Burmistrz w w/w sprawie jest zbyt mało informacji, które pozwoliłyby na podjęcie decyzji w tym momencie.
    Będziemy musieli na najbliższym posiedzeniu Komisji Budżetowej (w dniu 25.11.2019 roku) wyjaśnić wiele kwestii związanych z ewentualnym procesem likwidacji Szkoły Podstawowej w Niwnicach. 
  • Elżbieta Ugrynowicz, Radna Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski – Szanowny Panie Redaktorze. W odpowiedzi na Pana prośbę ws. mojego stanowiska w przedmiotowej sprawie informuję, że oczekuję na materiały, które zostanę nam przekazane od dyrektorów szkół gminnych z realizowanych zadań oświatowych z ostatnich trzech lat. Będą one miały wpływ na moją decyzję. Komisja Budżetu i Spraw Społecznych obradować będzie 25 listopada br. Do tego czasu nie poinformuję o moim stanowisku. 
  • Aleksander Fuławka, Dawid Kobiałka, Mateusz Rusinek, Lwówecka PrawicaNie mamy jeszcze zdecydowanego stanowiska, gdyż jutro (poniedziałek) odbywa się komisja rady w powyższej sprawie, a w czwartek sesja. Na razie uważamy, że powinno się wypracować kompromis zamiast radykalnie całkowicie zamykać szkołę.

Warto przypomnieć, iż jeszcze rok temu część z radnych stanowczo twierdziła, iż jest za utrzymaniem szkół wiejskich: „Stoimy na stanowisku, że dzieci rozwijają się najlepiej w małych, znanych sobie grupach oraz osiągają lepsze wyniki w przyjaznym środowisku, a takim właśnie jest środowisko małej społeczności, w którym dzieci wzrastają. Jesteśmy głęboko przekonani, iż na rozwój wpływa również stabilność oraz więź emocjonalna z daną grupą. Szkoły wiejskie niejednokrotnie są placówkami z wieloletnią tradycją, do których uczęszczały całe pokolenia z danej wsi: rodzice, wujostwo, a nawet dziadkowie. Nie chcemy łamać tej tradycji. Nie chcemy odbierać poczucia bezpieczeństwa społecznościom, które te szkoły tworzą: nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim najważniejszym – dzieciom. Jesteśmy przeciwni przenoszeniu uczniów, jesteśmy przeciwni likwidacji miejsc pracy …” – KWW Ireneusza Maciejczyka (m.in.: Joanna Jędrzejczyk, Marcin Karasiński, Elżbieta Ugrynowicz, Zbigniew Eck, Tomasz Kubis, Franciszek Pawłowicz).

Dziś radnych do swoich racji przekonuje burmistrz Szczęsna. Raczej nie będzie miała z tym większych trudności. Czy rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Gielniaka oraz mieszkańcy Niwnic będą mieli na tyle dużo silnych argumentów i na tyle silny głos, żeby przekonać radnych do swoich racji?

17 KOMENTARZE

    • Widać, że nie ma, a powinna coś powiedzieć, ale trzeba umieć się wypowiedzieć niestety , ale wg mnie straty są kolosalne, a dzieci coraz mniej i nie ma sensu dokładać. Proponuję jeszcze sprawdzić ile dzieci w ostatnich 3- 4 lat chodzi do Lwówka do szkoły i statystyki same pokażą że rodzice nie chcą żeby uczęszczał do szkoły do Niwnic powod jest jeden jest niski pozom nauczania

      • Często powodem wyboru szkoły jest miejsce pracy rodzica i godziny pracy szkoły. Co to w ogóle jest “niski poziom nauczania”? Jak dziecko chce się uczyć, to się nauczy w każdej szkole.

  1. Skoro gmina szuka oszczędności to niech się zajmie najpierw lekcjami religii w szkołach – 500 tysi rocznie zaoszczędzone jak np. w 10tysięcznych Ustrzykach Dolnych korso24.pl/wiadomosci/2258,ustrzyki-dolne-chca-mniej-religii-w-szkolach-wydaja-na-nia-pol-miliona-zl

  2. Taka poziom niski nauczania, a dzieci z Niwnic mają najlepsze osiągnięcia w przeróżnych konkursach. Pani burmistrz szuka oszczędności bo dla niej liczy się tylko Lwówek, tylko tam trzeba remontowac , przebudować, kładki stawiać, a wieś – a po co… I tak tam nic się nie dzieje. Potem nie dziwota że ludzie wyjeżdżają gdzies dalej za pracą, bo w samym Lwówku tej pracy nie ma. Zamknie teraz szkole na wsi i co? 20 ludzi nie ma pracy a we Lwówku jej nie znajdzie bo w szkołach nie ma miejsca. Wogole ta polityka Pani burmistrz jest chaotyczna. Mam nadzieję że to jej ostatnia kadencja, a jak będzie rozwieszać swoje plakaty wyborcze to mam nadzieję że opiszę w nich co dobrego ale i CO ZŁEGO zrobiła dla polskich wsi, mianowicie pozamykane szkół , bo Niwnice to nie jedyna szkoła ( która w sumie już zamknęła ) ale i to są biblioteki

  3. Taka poziom niski nauczania, a dzieci z Niwnic mają najlepsze osiągnięcia w przeróżnych konkursach. Pani burmistrz szuka oszczędności bo dla niej liczy się tylko Lwówek, tylko tam trzeba remontowac , przebudować, kładki stawiać, a wieś – a po co… I tak tam nic się nie dzieje. Potem nie dziwota że ludzie wyjeżdżają gdzies dalej za pracą, bo w samym Lwówku tej pracy nie ma. Zamknie teraz szkole na wsi i co? 20 ludzi nie ma pracy a we Lwówku jej nie znajdzie bo w szkołach nie ma miejsca. Wogole ta polityka Pani burmistrz jest chaotyczna. Mam nadzieję że to jej ostatnia kadencja, a jak będzie rozwieszać swoje plakaty wyborcze to mam nadzieję że opiszę w nich co dobrego ale i CO ZŁEGO zrobiła dla polskich wsi, mianowicie pozamykane szkół , bo Niwnice to nie jedyna szkoła ( która w sumie już zamknęła ) ale i to są biblioteki, i może i coś jeszcze.

  4. Różne osiągnięcia. Proszę sobie wejść na stronę szkoły na fb , gdzie dzieci jeździły po odbiór nagród. Tu nie chodzi o wf , bo ćwiczyć można wszędzie! Biegać po lasach po parku dzieci chociaż ćwiczą na świeżym powietrzu, przyrodę poznają, a w takim Lwówku siedzą w klatce i nie wiedzą jak trawa wyglada. Kiedyś sal nie było i dzieci chętniej ćwiczyły, a teraz są i co nagle zwolnienie z wf?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj