Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił ponad 50 tysięcy złotych

2
1011
zdjęcie poglądowe

W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków finansowych oraz danych ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynku kryptowalut. 67-latek zainwestował swoje oszczędności w wirtualne waluty, jednak padł ofiarą oszustów i stracił ponad 50 tysięcy złotych. Działajmy rozsądnie. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców!

 

 

Do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zgłosił się 67-letni mieszkaniec miasta, który poinformował o utracie swoich oszczędności, podejrzewając jednocześnie, że padł ofiarą oszustów. W ubiegłym roku mężczyzna zainteresował się możliwością inwestowania w kryptowaluty. Wtedy też telefonicznie skontaktowała się z nim osoba podająca się za pracownika firmy „wspierającej” inwestowanie na rynku wirtualnej waluty. Za namową tej osoby, 67-latek zainwestował na giełdzie. Po pewnym czasie usłyszał dobre wieści. Zarobił spore pieniądze, jednak, żeby je wypłacić musi złożyć zeznanie podatkowe PIT uwzględniające osiągnięty zysk ze sprzedanych walut. Wyliczona kwotę podatku wpłacił na wskazane przez oszustów konto. W ciągu kolejnych tygodni nie otrzymał zwrotu zarobionych pieniędzy i wtedy też zorientował się, że mógł zostać oszukany. Niestety, 67-latek stracił zarówno zainwestowane pieniądze, jak i te, które rzekomo miały stanowić podatek od zysku z tej inwestycji. Łącznie stracił ponad 50 tysięcy złotych.

Mając na uwadze powyższy przykład, ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach. Oszuści poszukują osób, które zainteresuje dany temat i bez żadnych skrupułów okradają swoje ofiary na tyle, na ile one same im na to pozwolą. Dlatego ostrzegamy i apelujemy, jeśli skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

 • możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,
 • konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty,
 • tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają „analitycy”, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji.

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!

Oczywiście inwestycje w kryptowaluty, co do zasady są legalne. Jednak zanim zaczniemy to robić warto zapoznać się ze wszystkim regułami, jakie dotyczą tego typu działalności.

Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom Policję.

-/sierż. szt. Dominika Kwakszys, KPP Złotoryja/-

2 KOMENTARZE

 1. Gość w piwiarni w Moskwie:
  – Jedno piwo.
  – Dwa ruble.
  – Było po rublu.
  – Rubel podatku.
  Po tygodniu.
  – Jak zwykle.
  – Rubel.
  – Nie ma podatku?
  – Nie ma piwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here