Chciał poszpanować na crossie. Wkrótce stanie przed sądem

4
2280

Rozjeżdżają leśne i śródpolne drogi, a w mieście robią dużo hałasu nie zwracając uwagi na przepisy oraz bezpieczeństwo. Niektórym kierowcom crossów i quadów wydaje się, że są ponad prawem i mogą wszystko.

 

 

Jednego z takich beztroskich kierowców na swojej drodze napotkali podczas patrolu lwóweccy policjanci ruchu drogowego w Mirsku. Mężczyzna kierował motocyklem jadąc bez kasku ochronnego.

Mundurowi natychmiast zatrzymali go do kontroli drogowej.

– Kierujący motocyklem typu cross 20-latek był trzeźwy, jednak poza brakiem wymaganego prawem kasku popełnił również inne wykroczenia drogowe. Okazało się bowiem, że nie posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami, a motocykl, którym się poruszał nie miał aktualnych badań technicznych i nie był ubezpieczony. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji.

20-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego za popełnione wykroczenia drogowe odpowie przed sądem.

Kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, bądź też w strefie ruchu jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie mniejszej niż 1500 złotych. Taki sam wymiar kary przewiduje kodeks wykroczeń za prowadzenie pojazdu pomimo braku dopuszczenia go do ruchu. Dodatkowo za jazdę bez uprawnień sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

– Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz pasażer są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Chyba, że pojazdy te fabrycznie wyposażone są w pasy bezpieczeństwa, a czterokołowiec dodatkowo w nadwozie zamknięte. Nieużywanie podczas jazdy tego typu pojazdami kasku ochronnego jest bardzo niebezpieczne dla kierującego oraz przewożonego pasażera. Jest to również wykroczenie, za które można otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych. – podkreśla policjantka.

4 KOMENTARZE

    • baranie jeden(nie obrażając Baranów), kto normalny jeździ crossem po drogach publicznych w dodatku bez kasku? Później gnój się ciągnie za ludźmi , którzy kochają ten sport i robią to z pasją !

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here