Chciał popełnić samobójstwo? Na miejscu pogotowie i policja

0
7160

Młody mężczyzna miał problemy, z którymi nie wiedział jak sobie poradzić. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zadzwonił na numer alarmowy. Na miejsce natychmiast udały się służby ratunkowe.

 

Myśli samobójcze są poważnym problemem, który wymaga natychmiastowej uwagi i odpowiedniego wsparcia. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia, jednak nie musimy być sami z naszymi problemami.

Przyczyn, z jakich ludzie odbierają sobie życie jest wiele, wśród najczęstszych powodów wskazywanych przez ekspertów jest choroba, kryzysy i zaburzenia psychiczne, których jednak nie należy utożsamiać z chorobami psychicznymi. Chodzi przede wszystkim o zawody uczuciowe oraz konflikty w rodzinie. Eksperci wymieniają także nadużywanie alkoholu, czy różnego rodzaju środki odurzające, które zaburzają świadomość.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż każdego roku w naszym kraju ponad 5 tysięcy osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. Tylko w 2023 roku życie odebrało sobie 5.233 osoby. Niezmiennie zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. W ubiegłym roku było ich aż 4.404. Jak wskazują eksperci z Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego samobójstwa wciąż pozostają jedną z wiodących przyczyną zgonów wśród osób dorosłych.

Niestety, problem zdrowia psychicznego oraz problem samobójstw to w naszym kraju nadal tematy tabu. Ludzie niechętnie rozmawiają o swoich problemach, niechętnie sięgają po fachową pomoc. A przecież na terenie całego kraju funkcjonują instytucje, których przedstawiciele są gotowi pomagać. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, w zamian uzyskując fachową poradę i wsparcie.

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116-123 oraz Wsparcie dla osób po stracie bliskich – będących w żałobie 800-108-108, Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116-111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800-121-212 (czynny całą dobę), czy Niebieską Linię – numer telefonu 800-120-002 oraz czat, na którym można porozmawiać z psychologiem lub wolontariuszem.

Kolejne zgłoszenie o myślach samobójczych służby w powiecie lwóweckim otrzymały we wtorek, 10 września 2024 roku. Na miejsce, do Przeździedzy w gminie Wleń natychmiast zadysponowano patrol lwóweckiej policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Rozmowa z mężczyzną pozwoliła ustalić, iż ma on problemy, z którymi sam nie potrafi sobie poradzić. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa mężczyzna został przewieziony do szpitala psychiatrycznego celem dalszej diagnozy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj