Centrum buforowe dla pacjentów z COVID-19 w jeleniogórskim szpitalu

1
847
Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej fot. 24jgora.pl

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy oraz Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej otwierają oddziały buforowe dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

Oddział buforowy to miejsca, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa, którzy następnie mogą być przeniesieni do szpitali jednoimiennych jeśli zakażenie się potwierdzi lub będą nadal leczeni w danym szpitalu, jeżeli nie są nosicielami. Są one miejscem, gdzie podejmowana jest decyzja o dalszym leczeniu pacjenta. „Oddział buforowy to swojego rodzaju wentyl bezpieczeństwa dla podmiotów medycznych i dla ich personelu. Te oddziały powstają z myślą o zabezpieczeniu chorych już leczących się w szpitalu, ale także o personelu szpitala. Chcemy, by pacjenci przebywający w szpitalach z powodu innych chorób czuli się bezpiecznie i by byli bezpieczni. Mają ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych.” – podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Szpital Specjalistyczny w Legnicy

W Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oddział buforowy został wydzielony z oddziału chirurgii dziecięcej. Chirurgia dziecięca w dalszym ciągu jest realizowana, potrzeby pacjentów w tym zakresie są zaspokojone. „Usytuowanie oddziału to decyzja nieprzypadkowa. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce. Oddział znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u, intensywnej terapii i interny. To niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta oraz dla sprawnej pracy personelu.” – komentuje dyrektor szpitala Anna Płotnica-Mieloch. Na tą chwilę oddział dysponuje 8 łóżkami. Planowane są jeszcze dwa dodatkowe miejsca. Dla pacjentów oddziału Szpital wydzielił osobną windę. Pacjentami zajmować się będzie dedykowany zespół lekarzy oraz pielęgniarek delegowanych z oddziału internistycznego.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Legnicy dysponuje również oddzielnym budynkiem dla pacjentów COVID-19+ z liczbą 45 łóżek, 5 miejscami dedykowanymi pacjentom pozytywnym na oddziale intensywnej terapii, 4 miejscami na neurochirurgii oraz 4 na kardiologii.

Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej

Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej również utworzyło oddział buforowy. „Oddział buforowy powinien być w każdym szpitalu i widać taki trend. Robimy to po to, zmniejszyć prawdopodobieństwo pacjentów dodatnich w innych częściach szpitala. Chcemy wręcz wyeliminować taką możliwość” – dodaje Nikolaj Lambrinow dyrektor WCSKJ. Oddział buforowy powstał tutaj w miejscu pediatrii. Pediatria natomiast została przeniesiona tuż obok oddziału ginekologicznego i działa bez zmian. Tutaj wybór miejsca na oddział buforowy również jest podparty bezpośrednią łącznością z SOR. Oddział ma dedykowane osobne wejście, co jest równie istotne. Oddział dysponuje 10 miejscami. Pacjenci są pod opieką dedykowanego zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego, który wspomagany jest przez lekarzy z SOR. Oddział wyposażony jest w dwa aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu.

„Oddziały buforowe pełnią istotną rolę w walce z koronawirusem. Są wsparciem dla szpitali jednoimiennych, do których trafiają pacjenci z całego województwa. Ważne jest, by wszystkie ogniwa ochrony zdrowia, które walczą z COVID-19 uzupełniały się i tworzyły jedną dobrze działającą całość. Wówczas łatwiej pokonamy koronawirusa i powrócimy do normalności” – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

 

-/ UMWD /-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here