Burmistrz wyłączy oświetlenie ulic. Gmina może ponieść konsekwencje

5
1743

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że samorząd wdrażając oszczędności zużycia energii może narazić się na znacznie większe wydatki. Chodzi o odpowiedzialność cywilną za szkody wynikające z niewłaściwego oświetlenia dróg publicznych.

 

 

 

Samorządowcy w całym kraju prześcigają się w pomysłach na uzyskanie 10 procentowych oszczędności w zużyciu energii. To efekt przepisów wprowadzonych przez rząd. Te jednak nie precyzują w jaki sposób samorządowcy mają osiągnąć oszczędności, co dla niektórych samorządowców rodzi spore problemy. Inni już wprowadzili plan oszczędnościowy. Wśród tych samorządów nie brakuje i takich, które by wywiązać się z nałożonego na nie obowiązku dokonują wyłączeń oświetlenia ulicznego. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że tego typu oszczędności mogą być jedynie pozorne, bo gmina może odpowiadać cywilnie za potencjalne szkody wynikłe z nierealizowania obowiązku oświetlenia ulic.

W wystąpieniu do władz gminy w Bojanów, w której burmistrz zdecydował się na oszczędności poprzez wyłączenie oświetlenia ulicznego RPO tłumaczy, iż rozumie powód takiego posunięcia. Zdaje sobie też sprawę, że wynikające z wielu okoliczności pogorszenie sytuacji finansowej gmin wymusza racjonalizację wydatków. Nie powinna ona jednak prowadzić do faktycznego odstępowania od realizacji istotnych z punktu widzenia społeczeństwa zadań publicznych, a oświetlenie dróg publicznych, zwłaszcza w okresie zimowym, niewątpliwie do nich należy.

– Zwrócić przy tym muszę uwagę, że tego rodzaju racjonalizacja paradoksalnie może okazać się pozorną, skoro gmina może odpowiadać cywilnie za potencjalne szkody wynikłe z nierealizowania obowiązku oświetlenia ulic – pisze w wystąpieniu do burmistrza RPO.

 

 

Zwraca się też o uwzględnienie przy podejmowaniu decyzji co do oświetlenia dróg – obok kwestii czysto finansowych – także takich okoliczności, jak bezpieczeństwo na drogach publicznych i potencjalna odpowiedzialność odszkodowawcza.

Warto pamiętać, iż zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne zadaniem gmin jest finansowanie oświetlenia dróg publicznych.

To nie rozwiązuje jednak problemów, z jakimi borykają się samorządowcy, którzy muszą dokonać oszczędności. Skoro nie wyłączą oświetlenia, to oszczędzać mogą np. na obniżeniu temperatury w szkołach, przedszkolach, urzędach, przychodniach zdrowia, przejściu na pracę zdalną, bądź naukę zdalną w okresie zimowym, dzięki czemu zaoszczędzą na ogrzewaniu i oświetleniu obiektów, albo wyłączeniu z użytkowania np. obiektów sportowych, hal, świetlic, klubów, …

czytaj także: W życie wszedł obowiązek oszczędzania prądu. Starosta wydał zarządzenie

5 KOMENTARZE

  1. Idiotyzm! Co to za oszczędności jak co chwila na ciemnych ulicach pieszych przejeżdża samochód! Trzeba wezwać karetkę,straż….a ile to kosztuje…… długa rehabilitacja itp. Niech oszczędzają na premiach świątecznych dla urzędników a nie na bezpieczeństwie. Niedługo już karetka nie przyjedzie bo będzie trend, żeby dobijać ludzi a nie ratować…..tak dla oszczędności!

  2. Samorządy niech se ukrucą imprezy, premie itd. to światło będzie świeciło, teraz szukają oszczędności nauczyli się że Państwo ma dać, otwórz firme jeden z drugim i pokażcie jacy z was obrotni ludzie Panowie samorządowcy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj