Burmistrz Daniel Koko nowym Przewodniczącym Konwentu

11
1486
fot.: Burmistrz Daniel Koko

Konwent wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów to forum wymiany poglądów pomiędzy poszczególnymi organami samorządowymi. Posiedzenia konwentu odbywają się raz na kwartał, a na spotkaniach poruszane są najważniejsze dla regionu zagadnienia.

 

 

13 czerwca 2024 roku w Wojcieszycach koło Jeleniej Góry odbył się pierwszy w nowej kadencji Konwent Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów regionu Jeleniogórskiego i części regionu Legnickiego. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Dolnośląski.

Już na początku włodarze gmin, miast i powiatów podziękowali dotychczasowemu Przewodniczącemu w osobie Pana Olgierda Poniźnika i wybrali nowe władze.

Przewodniczącym Konwentu jednogłośnie wybrany został Pan Daniel Koko Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski. Jego zastępcami zostali: Jerzy Łużniak Prezydent Jeleniej Góry, Szymon Surmacz Burmistrz Leśnej, Rafał Gronicz Burmistrz Zgorzelca i Sławomir Maciejczyk Burmistrz Wojcieszowa.

– Cieszę się, że pomimo nie największego doświadczenia moja osoba została wytypowana na Przewodniczącego Konwentu. Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom samorządowcom wszystkich szczebli. – dziękował Pan Daniel Koko – Deklaruje owocną współpracę ze wszystkimi na tej sali, na tych naszych spotkaniach, niezależnie od poglądów politycznych, od barw partyjnych i sympatii. My samorządowcy tworzymy jedną wielką rodzinę i przez taki pryzmat tę misję swoją postrzegam. Wierzę, że będziemy dla siebie wsparciem, bo problemy wszyscy samorządowcy niezależnie od poglądów mamy te same. Rodzina samorządowa boryka się z tymi samymi problemami wszędzie, dlatego myślę, że wiele owocnych spotkań przed nami będzie dotyczyło właśnie rozwiązywania tych trudnych spraw. Będziemy zapraszali osoby, które będą nam przyjazne i będą próbowały pomóc nam w rozwiązywaniu tych naszych problemów, z którymi przychodzą do nas nasi mieszkańcy i my po wyborach jesteśmy od tego żeby te sprawy naszych małych ojczyzn rozwiązywać – wskazał Pan Daniel Koko Burmistrz Gminy Gryfów Śląski a jednocześnie Przewodniczący Konwentu.

fot.: Burmistrz Daniel Koko

Wydarzenie zaszczycił Maciej Awiżeń Wojewoda Dolnośląski. Samorządowcy podzielili się z Wojewodą problemami, jakie dziś ich trapią.

Oczekujemy zmian, które realnie pomogą w funkcjonowaniu naszym samorządom, bo wydatki bieżące coraz bardziej są trudne do realizacji przy dochodach, jakimi dysponujemy. – podkreślał Przewodniczący Konwentu Pan Daniel Koko.

Wojewoda wielokrotnie zaznaczał, że budżet, który obecnie realizuje rząd, jest budżetem konstruowanych przez poprzedników, stąd nie ma dużych możliwości. Zapowiedział jednak, że podczas jesiennych prac nad budżetem państwa na nowy rok strona samorządowa będzie już zdecydowanie mocniejsza.

W drugiej części Konwentu samorządowcy spotkali się z Panią Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej Lucyną Hanus. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim dyscypliny finansów i odpowiedzialności, jaka ciąży na włodarzach niezależnie od tego, jaką pracę wykonują pracownicy, czy to zamówień publicznych, czy przetargów czy skarbnicy. Bo całą odpowiedzialność za stan finansów bierze na siebie wójt, burmistrz, prezydent, czy starosta.

fot.: Burmistrz Daniel Koko

11 KOMENTARZE

  1. A moze by tak pan Daniel Koko wywiązał się ze swojej obietnicy przed wyborami i zorganizowal dowoz kamienia na droge objazdu do ubocza, bo sie nie da jechac!!!

  2. Wczoraj się urodziliście? tam są grunty PKP to po pierwsze a co do basenu – zobacz na budżet gminy na ten rok uchwalany w poprzednim roku przed wyborami. masz tam basen?

  3. PKP jak wynika z nazwy, koleje polskie, a nie chińskie i można rozmawiać o poprawie nawierzchni. A w ogóle jak od ponad roku było wiadomo o przebudowie wiaduktu, to można było pomyśleć i zacząć wcześniej rozmawiać o poprawie standardu tego odcinka drogi. Myślenie nie boli – ale jak chodzi o stołki, to obiecanki cacanki, a później – nie można, nie ma kasy i luz, aż przyjdą następne wybory i obiecanki od nowa i tak w koło Macieju. I niestety naród to kupuje.

  4. Szanowni Państwo. Nie wiem czy zdają sobie Państwo sprawę, że Pan Burmistrz Daniel Koko został Burmistrzem tak naprawdę 7 maja. A więc proszę policzyć ile minęło czasu od tego momentu. Dla przypomnienia kadencja trwa 5 lat, a nie dwa miesiące. Proszę również zwrócić uwagę, że na tę chwilę są ważniejsze rzeczy niż budowa basenu. Aha jeśli już piszemy o programie wyborczym prosiłabym o doczytania bo z tego co pamiętam było napisane “aplikowanie o środki zewnętrzne celem budowy basenu”. Czyli Pan Burmistrz ma świadomość, że Gmina Gryfów Śląski z własnych środków nie wybuduje basenu, konieczne do realizacji takiej inwestycji jest dofinansowanie z zewnątrz, a takie działanie wymaga czasu. Nie rozumiem jak można oceniać człowieka po niespełna dwóch miesiącach. Proszę również nie oceniać Pana Przewodniczącego Roberta Skrzypka. Jeśli chodzi o obecną Radę stwierdzić należy że jest to najbardziej kompetentna osoba z największym doświadczeniem. Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

  5. Jakie są efekty działań Konwentu, oprócz wypicia kawy tudzież innych napojów na koszt podatnika?
    Towarzystwo kanapowe, bo jakoś nic nie wiadomo o dokonaniach, a ścieki w Świeradowie znów wybiły
    po ostatniej ulewie. Tylko foto na Lwóweckim Info to trochę mało.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here