Blokował numer alarmowy. Wyzywał operatora 112

0
1156
zdjęcie poglądowe Lwówecki.info

O sankcjach wynikających ze zmiany prawa może przekonać się niebawem jeden z mieszkańców gminy Lubomierz.

 

W 2017 roku weszła w życie nowelizacja art. 66 kodeksu wykroczeń, nakładająca sankcje na te osoby, które do tej pory wykorzystywały linię alarmową zgłaszając sytuacje, które niejednokrotnie nie wymagały interwencji służb, czym wywoływały niepotrzebną reakcję organów stojących na straży prawa i służb ratowniczych, a tym samym blokowały linię, uniemożliwiając połączenie się tym osobom, które mogły potrzebować natychmiastowej pomocy.

Jeden z mieszkańców gminy Lubomierz będąc pod wpływem alkoholu 7 marca wielokrotnie blokował bezpodstawnie numer alarmowy za co teraz odpowie przed Sądem.

W 2017 roku weszła w życie nowelizacja artykułu 66 Kodeksu Wykroczeń, sankcjonująca te zachowania, które powodują, że blokowana jest linia do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i służb ratunkowych, którym zgłaszane są sytuacje, nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. Wynikają one z ludzkiej złośliwości, braku wyobraźni, a także braku zrozumienia dla tych ludzi, dla których faktycznie przeznaczony jest numer alarmowy 112.

O sankcjach wynikających ze zmiany prawa może przekonać się niebawem jeden z mieszkańców gminy Lubomierz, który w niedzielny wieczór wielokrotnie blokował numer alarmowy, wyzywając operatora, używając słów wulgarnych odnośnie systemu sądowniczego w Polsce, czym zaburzał system pracy operatorów.

Policjanci udali się pod ustalony adres skąd wykonywane były połączenia. Okazało się, że mężczyzna jest pod znacznym wpływem alkoholu. Interwencja zakończyła się sporządzeniem wniosku o ukaranie do Sądu za bezpodstawne blokowanie numeru alarmowego.

Tak określa to teraz art. 66 par. 1 kodeksu wykroczeń (w brzmieniu od 18 listopada 2017 r.): Kto:

  1. chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
  2. umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego — podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

sierż. Olga Łukaszewicz KPP Lwówek Śląski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here