Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację

3
1447
Biskup Zbigniew Kiernikowski, fot. Diecezja Legnicka

W Wielki Czwartek, 28 marca 2002 r., Jan Paweł II mianował ks. prał. Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem siedleckim. Po dwunastu latach, w Wielką Środę, 16 kwietnia 2014 r., papież Franciszek mianował bp. Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem legnickim. Teraz biskup składa rezygnację. Stosowny dokument wysłał już do papieża.

 

– Żywię nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się ogłoszenia nowego ordynariusza diecezji legnickiej, i liczę na to, że jego rychłe przejęcie Diecezji ułatwi nam wszystkim wypełnianie kapłańskiej posługi. Już teraz zawierzam mojego następcę Waszym modlitwom i proszę o przyjęcie go w duchu posłuszeństwa wiary, aby z Waszą pomocą mógł być dobrym Pasterzem Kościoła legnickiego i ciesząc się światłem Ducha Świętego, podjąć wyzwania stojące przed naszą diecezjalną wspólnotą – zwrócił się do księży, w specjalnym liście, biskup Zbigniew Kiernikowski.

2 lipca bp Kiernikowski skończy 75 lat, a więc osiągnie wiek emerytalny. W związku z tym przesłał już swoją rezygnację do Watykanu, a jego następcę wkrótce wyznaczy papież Franciszek.

Bp Kiernikowski zwrócił także uwagę na dramatyczny spadek powołań – aż 80% na przestrzeni ostatnich 15 lat. Przyznając, iż w obecnej sytuacji nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

– Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego – napisał biskup.

3 KOMENTARZE

  1. Niech się pan biskup nie martwi . Już tyłku księży nie potrzeba , ludzie zaczęli myśleć i widzą , że już dawno Jezus trzasnął drzwiami i poszedł z dala od takich,, pasterzy,,.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here