Zamknięte zostaną wszystkie szkoły, żłobki i przedszkola

23
2728

Z powodu zagrożenia koronawirusem wszystkie szkoły na terenie kraju będą zamknięte od poniedziałku przez dwa tygodnie.

 

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki, który tłumaczył, iż oprócz placówek oświatowych zamknięte zostaną także zamknięte zostaną też muzea i placówki kultury, a także kina.

 

Szkoły, żłobki i przedszkola zostaną zamknięte na dwa tygodnie, od poniedziałku 16.03.2020 r. do piątku 27.03.2020 r.Przyrost chorych jest bardzo gwałtowny, konieczna jest izolacja – dodał premier.

W czwartek i piątek w szkołach nie będą się jednak odbywać zajęcia edukacyjne (nauczyciele będą opiekować się dziećmi, które nie będą mogły zostać w domach).

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:  

 • poradni psychologiczno-pedagogicznych; 
 • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; 
 • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
 • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; 
 • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; 
 • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Jeszcze dziś rano rozmawialiśmy z naszymi samorządowcami, którzy mówili, że na razie szkoły nie będą zamykane. Rząd zdecydował jednak o konieczności zamknięcia wszystkich placówek na terenie kraju.

Czy Waszym zdaniem, to dobre posunięcie, czy to pomoże?

 

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

 

 

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

lub

 • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

23 KOMENTARZE

 1. Do obserwatora, masz rację a co z BIBLIOTEKAMI publicznymi, byłem dzisiaj w ratuszu w bibliotece i tam nawet nie ma ” dozownika odkażającego ręce” jest zamontowany przy USC a nasze władze zapomniały o bibliotekach ?

 2. Taka mała dygresja. Szkoły i inne instytucje zamknięta. Ok . A co z pracownikami tych instytucji?Chodzi o obsługę techniczną oraz panie sprzątaczki. Gorszy sort?

 3. Romek masz mózg? Nie trzeba przepisu żeby zachowywac się odpowiedzialnie i rozsądnie. Zalecane jest siedzenie w domu dla uczniow to się siedzi a nie gromadzenie się. Zobaczymy jak się tobie zapali tylek czy będziesz taki przepisowy.

 4. Do Roman. Przepis i to konkretny to mogę Ci na pączki podać. Zagrożenie jest tak realne, że trzeba po prostu siedzieć w domu. Wychodzimy tylko wtedy, kiedy bezwzględnie musimy.

 5. Dlaczego wprowadza się ludzi w błąd i wypisuje i wygłasza głupoty. Proszę Państwa co to znaczy szkoła zamknięta? To znaczy że nikogo tam nie ma. A tym czasem sprzątaczki., sekretarki, konserwatorzy muszą być w pracy. Oni mogą pracować. Koronawirus ich nie tyka. Prawdą jest, że w szkole nie ma lekcji, nie ma dzieci. Ale szkoły są otwarte ponieważ pracownicy niepedagogiczni muszą pracować. Gdzie tu jest sens i logika. Nie rozumiem?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here