Bardzo zła jakość powietrza w Lwówku Śląskim

15
1248
zrzut z Airly.eu

Pomiary z czujników zainstalowanych w Lwówku Śląskim nie pozostawiają wątpliwości. Jakość powietrza w mieście, szczególnie w jego centrum jest bardzo zła.

 

Informacja podana przez Airly.eu wskazuje znaczne przekroczenie norm. Zła jakość powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci, które powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Prognoza jakości powietrza – przygotowywana jest z użyciem nowoczesnych metod obliczeniowych bazujących na algorytmach uczenia maszynowego (Machine Learning). Owa prognoza generowana jest indywidualnie dla każdego punktu (stacji) pomiarowej Airly, z użyciem najnowszych procedur opartych o sztuczne sieci neuronowe. Przewidywanie zanieczyszczenia obejmuje kolejne 24 godziny z jednogodzinną rozdzielczością i podawane jest w postaci międzynarodowego indeksu CAQI – czytamy na stronie Airly.eu

Główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw „niska emisja” ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia.

Ta szkodliwa emisja powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w bardzo wielu przypadkach w starych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych.

Poniedziałkowy poranek nie jest tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Podobne wskazania na mapie można obserwować w większości mroźnych dni. Szczególnie w godzinach wieczornych wskaźniki na mapie przybierają coraz bardziej intensywne barwy świadczące o rosnącym zagrożeniu.

Jakość powietrza na bieżąco możesz śledzić na stronie: airly.eu

zrzut z Airly.eu

15 KOMENTARZE

 1. Tyle się trąbi ostatnio o ekologii, zdrowym powietrzu….. A w piecach jak palili śmieci-tak palą. Kar żadnych!A widać gołym okiem komu trucizna z komina leci. Trują siebie, sąsiadów bezkarnie niektórzy…. Wycieczka po Niemczech, Czechach i wjazd do Polski – w pierwszej miejscowości widać różnicę gołym okiem co w naszych piecach ląduje….. Smog, zadymienie, smród plastików… Ludzie, śmietnik jest na śmieci a nie piec!

    • Kopcą. Owszem. 22% budżetu (~20 milionów zł) gmina wydaje na wsparcie bąbelków. Tłumacząc na polski: spłaca dług za głosy. Mogliby zamiast tego ocieplić i unowocześnić budynki publiczne. Ah, te marzenia.

     Ale skoro te 20 baniek to była dotacja celowa to czy nie mogła być na wsparcie rodziców bąbelków w wymianie starego kotła na gazowy czy inną pompę ciepła?
     To dopiero byłoby wsparcie dzieci. Pewnie pożyłyby dzięki temu parę lat dłużej.

     Wracając do tematu to Gmina właśnie zasponsorowała nam dwa czujniki Airly razem z ich utrzymaniem. Podobno jeszcze ma być trzeci.

 2. gmino. burmistrz. radni od was wiele zależy. Straż miejska ,przynajmniej próbujcie walczyć z tą chorobą. Czy NASZA straż miejska robi jakieś interwencje i sprawozdania i co z nich wynika?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here