Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w 2024 r. w Polsce doszło do ponad 12,3 tys. pożarów sadzy, w których 116 osób zostało rannych, a 5 zginęło. Najwięcej takich zdarzeń było w styczniu – niemal 3 tys., a najmniej w lipcu – 271. Najczęściej dochodziło do nich w województwie wielkopolskim i mazowieckim.
Jak dotąd w 2024 r. w całym kraju miało miejsce ponad 27,4 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych, w których rannych zostało ponad 1,9 tys. osób, a zginęło 269. Najwięcej było ich w styczniu – ponad 4,7 tys., a najmniej w sierpniu – niespełna 1,3 tys. Najczęściej do pożarów dochodziło w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim.
Odnotowano także ponad 4 tys. zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których poszkodowanych zostało niemal 1,2 tys. osób, a zginęły 43. Najwięcej zdarzeń było w styczniu – 531, a najmniej we wrześniu – 190. Najczęściej dochodzi do tego rodzaju wydarzeń w województwie śląskim – niemal 40 proc. wszystkich zdarzeń.
Liczba ofiar zatruciem tlenkiem węgla w ostatnich latach zmniejszyła się wobec tragicznego sezonu grzewczego 2010/2011 roku, gdy zmarło aż 111 osób. Od sezonu grzewczego 2018/2019 do 2023/2024 każdego roku z powodu zatrucia czadem zmarło między 37 a 54 osoby.
Z tego też powodu 23 grudnia 2024 roku zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczącym ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów. Przepisy mają na celu zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatrucia tlenkiem węgla.
Zmiany dotyczą dwóch głównych obszarów:
Obowiązek stosowania urządzeń wykrywających pożar lub tlenek węgla, aby zmniejszyć liczbę ofiar pożarów i zatruć.
Obowiązek oznaczenia miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego w dużych budynkach handlowych, produkcyjnych i magazynowych dla łatwiejszej identyfikacji stref pożarowych przez strażaków.
Ponadto:
Lokale mieszkalne świadczące usługi hotelarskie muszą zostać wyposażone w autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla do 30 czerwca 2026 r.
Lokale mieszkalne z procesem spalania paliwa mają ten obowiązek od 1 stycznia 2030 r.
W nowych budynkach i lokalach hotelarskich obowiązek ten obowiązuje od 30 dni po ogłoszeniu rozporządzenia.
Budynki z pozwoleniem na użytkowanie przed wejściem w życie rozporządzenia muszą oznakować ściany oddzielenia przeciwpożarowego do 1 stycznia 2026 r.
Do kolejnego pożaru na terenie powiatu lwóweckiego doszło w wigilię 24 grudnia. Zgłoszenie do dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Lwówku Śląskim wpłynęło po godzinie 17. Z tego wynikało, że do pożaru sadzy w przewodzie kominowym doszło w jednym z budynków w Radomiłowicach.
Na miejsce skierowana trzy zastępy PSP że Lwówka Śląskiego i zastęp OSP Sobota.
Działania na miejscu trwają.