W marcu 25 wyjazdów do pożarów nieużytków.

0
447
fot. archiwum

W gminie Gryfów Śląski coraz głośniej mówi się o podpalaczu. Ale w pozostałych gminach pożarów traw też nie brakuje. Te spędzają sen z powiek strażakom.

 

W pierwszych dwóch zimowych miesiącach tego rok na terenie powiatu doszło do 12 pożarów traw. Natomiast w miesiącu marcu tych było już 25.

Jak dochodzi do takich pożarów? To nietrudno sobie wyobrazić, bo raczej zajączek z krecikiem tego nie robią. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń w narodzie panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych.

Ostatnie tygodnie to spory wzrost liczby pożarów nieużytków na terenie powiatu lwóweckiego. W miesiącu marcu 2021 roku strażacy z jednostek OSP oraz PSP gasili aż 25 takich pożarów. Jak wyjaśnia mł. bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim tych najwięcej było na terenie gminy Gryfów Śląski: 10. Siedem razy strażacy interweniowali na terenie gminy Mirsk, sześć razy na terenie gminy Lwówek Śląski i dwa razy na terenie gminy Lubomierz.

Strażacy apelują do wszystkich o rozsądek i przypominają, że wypalanie traw jest naprawdę niebezpieczne, ale też niedozwolone! Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami. Za wykroczenia grożą surowe sankcje; kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here