39 nowych, odcinkowych pomiarów prędkości w tym na Dolnym Śląsku

2
1686

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD planuje objąć kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości 39 lokalizacji, które zostały wytypowane na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. – powiedziała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

 

CANARD dysponuje dziś 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku zarejestrowały one blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości. Wkrótce na Polskich drogach staną kolejne urządzenia.

Na liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg w 13 województwach. Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości (opp) – 5 pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego, po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 opp na terenie województwa opolskiego.

Właśnie ogłoszony został przetarg. Jak zaznacza w nim GITD systemy muszą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia.

Zdaniem GITD kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości, ze względu na ich zasięg oddziaływania, jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców i stosowania się przez kierujących do obowiązującego ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka. Średnia prędkość pojazdów obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy.

W pierwszej kolejności odcinkowe pomiary prędkości mają stanąć na Dolnym Śląsku na trasach: Bierzów – Przylesie, odcinku autostrady A4 Kostomłoty – Kąty Wrocławskie i we Wrocławiu na Al. Jana III Sobieskiego.

Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń. W przypadku braku możliwości instalacji urządzeń w miejscach, które wytypowano do objęcia kontrolą w pierwszej kolejności, CANARD wykorzysta lokalizacje z tzw. listy rezerwowej. Ostateczna ocena możliwości montażu urządzeń zostanie przeprowadzona po wyborze wykonawcy i przeprowadzeniu przez niego ponownych analiz z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych warunków technicznych.

Wśród tzw. zapasowych lokalizacji GITD wskazuje na Dolnym Śląsku miejscowość Jeleniów położoną na trasie Kudowa Zdrój – Lewin Kłodzki, w Legnicy na odcinku ulic Wrocławska / Ziemowita / Wandy, na drodze wojewódzkiej 382 w Piławie Dolnej oraz na DK94 w miejscowości Gać.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here