31- letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego najprawdopodobniej popełnił samobójstwo

3
5352

To kolejny dramat na terenie naszego powiatu w ciągu zaledwie kilku dni. Nie żyje młody mężczyzna, który najprawdopodobniej postanowił odebrać sobie życie.

 

Myśli samobójcze są poważnym problemem, który wymaga natychmiastowej uwagi i odpowiedniego wsparcia. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia, jednak nie musimy być sami z naszymi problemami.

Przyczyn, z jakich ludzie odbierają sobie życie jest wiele, wśród najczęstszych powodów wskazywanych przez ekspertów jest choroba, kryzysy i zaburzenia psychiczne, których jednak nie należy utożsamiać z chorobami psychicznymi. Chodzi przede wszystkim o zawody uczuciowe oraz konflikty w rodzinie. Eksperci wymieniają także nadużywanie alkoholu, czy różnego rodzaju środki odurzające, które zaburzają świadomość.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż każdego roku w naszym kraju ponad 5 tysięcy osób popełnia samobójstwo. To dwa razy więcej, niż ginie w wypadkach drogowych. Tylko w 2023 roku życie odebrało sobie 5.233 osoby. Niezmiennie zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. W ubiegłym roku było ich aż 4.404. Jak wskazują eksperci z Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego samobójstwa wciąż pozostają jedną z wiodących przyczyną zgonów wśród osób dorosłych.

Niestety, problem zdrowia psychicznego oraz problem samobójstw to w naszym kraju nadal tematy tabu. Ludzie niechętnie rozmawiają o swoich problemach, niechętnie sięgają po fachową pomoc. A przecież na terenie całego kraju funkcjonują instytucje, których przedstawiciele są gotowi pomagać. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, w zamian uzyskując fachową poradę i wsparcie.

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123 oraz Wsparcie dla osób po stracie bliskich – będących w żałobie 800 108 108, Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116 111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212 (czynny całą dobę), czy Niebieska Linia – numer telefonu (800 120 002) oraz czat, na którym można porozmawiać z psychologiem lub wolontariuszem.

Do kolejnego dramatu na terenie powiatu lwóweckiego doszło w środowe przedpołudnie 29 maja 2024 roku. Tuż przed godziną 10. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim otrzymali zgłoszenie o zgonie młodego mężczyzny w jednym z sołectw gminy Lubomierz, które ujawnione zostały przez członka rodziny.

Policjanci na miejscu potwierdzili zgon 31-letniego mężczyzny. Będące na miejscu lekarz wykluczył udział osób trzecich. Do zgonu doszło poprzez próbę samobójczą. – wskazuje policja.

Czynności wyjaśniające na miejscu prowadzone były przez lwóweckich policjantów pod nadzorem prokuratora, którego decyzją ciało zostało zabezpieczone celem wykonania oględzin. Ta ma pomóc w ustaleniu przyczyny zgonu.

3 KOMENTARZE

  1. Brak perspektyw, problemy finansowe, problemy zawodowe, problemy rodzinne, czy zawody miłosne. Nigdy nie wiadomo co jest przyczyną. Jedno natomiast jest pewne, naciski środowiska, w którym żyjemy, oczekiwania i role społeczne, krzywdzą nas.

    W ciągu kilku dni, młodzi mężczyźni odbierają sobie życie. Ktoś powie, że problemy. A dlaczego nikt nie pomyśli, że może to wina tradycyjnego patrzenia na ludzi. Mężczyzna przecież nie może być słaby, musi dać radę udźwignąć bardzo duży ciężar, bo w końcu jest mężczyzną.

    I taki może być skutek co raz to częstszych samobójstw wśród mężczyzn….

    A mimo wszystko niezależnie od płci, jesteśmy ludźmi, mamy uczucia, emocje i wyzwania, z którymi nie zawsze dajemy sobie radę….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here