1609 osób podpisało petycję za otwarciem rynku

25
1814

W urzędzie złożona została petycja wraz z dołączoną do niej listą 1609 podpisów mieszkańców Lwówka Śląskiego i lokalnych przedsiębiorców, którzy są za otwarciem lwóweckiego rynku.

 

Otwarcie rynku, umożliwienie przejazdu wokół ratusza, jak to miało miejsce jeszcze nie tak dawno temu, zanim górny rynek w Lwówku Śląskim został przebudowany i zmianie uległa wówczas także organizacja ruchu, to temat, który w mieście przewija się od kilku już miesięcy i cały czas równie mocno wywołuje emocje.

Stowarzyszenie Po Stronie Mieszkańców chcąc wysondować opinie mieszkańców stworzyło petycję, którą podpisywali mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy. W tej osoby podpisane zwracają się do Burmistrz Lwówka Śląskiego z uprzejmą prośbą o wystąpienie o zmianę organizacji ruchu drogowego przy ulicy Plac Wolności i wnoszą o zniesienie zakazu wjazdu, zezwolenie na postój oraz ponowne wyznaczenie parkingów w zachodniej części rynku.

Jak argumentują autorzy petycji i osoby pod nią podpisane ilość miejsc parkingowych w mieście jest zbyt mała, natomiast obecnie większość nowopowstałego placu w rynku jest niezagospodarowana, więc można przeznaczyć część powierzchni na ponowne wytyczenie parkingów. Przypominają także, że historycznie również znajdowały się ram parkingi dla wozów oraz później pojazdów zmechanizowanych.

Zdaniem autorów petycji takie rozwiązanie pozwoli oprócz lepszej komunikacji w centrum i szybszego przemieszczania się pojazdów z różnych części miasta na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez zmniejszenie ruchu na ulicy Mickiewicza, którą to drogą obecnie zmuszone są poruszać się wszystkie pojazdy wcześniej mogące przejechać przez rynek.

„Przywrócenie przejazdu w stronę ulicy Kościelnej pozwoli również na ułatwienie dojazdu karetek pogotowia ratunkowego w stronę szpitala.” – czytamy w petycji która we wtorek wpłynęła do lwóweckiego urzędu.

Jej autorzy swą prośbę motywują również spadkiem dochodów przedsiębiorców prowadzących działalność w tej części miasta, co ich zdaniem zagraża zamknięciu kolejnych działalności ze względu na wcześniejsze decyzje UGiM.

W ubiegłym miesiącu Burmistrz Lwówka Śląskiego w wywiadzie dla Radio Wrocław mówiła, że ruchu nie otworzy nawet pod presją list z podpisami: Absolutnie. Gdyby nawet tych podpisów zebrano, nie wiem, 5.000, to ja nie ulegnę temu – twierdziła M. Szczęsna.

Teraz petycja jest na stole. Jaka będzie decyzja? Na tą zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać.

25 KOMENTARZE

  1. Miejsca w rynku zajmowali głównie pracownicy sklepów. Księgarnia wegetuje od lat bo ludzie kupują książki w internecie a rodzice nie kupują już podręczników bo są wypożyczane ze szkół co kupują w hurtowniach i od wydawnictw. Jak padnie to nie od miejsca parkingowego bo nadal jest kilkadziesiąt w rynku!!! Zakładów fryzjerskich jest wiele w Lwówku nie tylko jeden obok księgarni. Zostaly restauracje a tu lepiej jak klient podejdzie i usiądzie a nie wdycha spaliny w ogródku przy Kruku i Rycerskiej. To komu naprawdę zależy na otwarciu tego kawałka rynku bo naprawdę 3/4 rynku jest otwarte.

  2. To teraz może zrobić petycję kto jest przeciw otwarciu rynku. Myślę, że będzie więcej zwolenników obecnego rozwiązania. W całej Polsce są miasta z całkowicie zamkniętym rynkiem. U nas jest to 50 metrów. Ludzie co z wami nie tak ? Przecież jak ktoś będzie chciał kupić coś np. w księgarni to ma 20 metrów do przejęcia. Koło szpitala powstał parking rekompensujący te parę miejsc w rynku.

  3. Paranoja ..Bo nie można dojechać do 3sklepow na krzyż? No Lwówek taka metropolia,że przez zamkniętą jedną stronę rynku sklepy padają,dobre haha.Puknijcie się porządne w łeb! Bardzo dobrze ,że zamknięte!!!!!

  4. Jakby to coś na przeciw browaru nie było zabytkiem mielibyśmy dużo miejsca na piękny duży parking miejski po wyburzeniu i można byłoby jeszcze kawałek rynku zamknąć, jedyne co głupie to brak wjazdu od strony pogotowia dla policji straży czy karetek.

  5. zadnego otwierania rynku juz teraz autami zapier. …. jak poj..

    a policji nie ma jeszcze krzyki z restauracji masakra jakas mądrzy ci co nie mieszkają w srodku miasta

  6. Nie czarujmy się nasze miasto umiera zapraszam do Bolesławca też betonoza do okoła ale tam miasto żyje tam aż się chce usiąść. Kawiarnie restauracje ogródki piwne fontanny super. Wolę jechać 20km dalej i usiąść na rynku bo jest klimat a unas

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here